Hned na úvod si řekněme, že to jde, ale je potřeba volit spíše odolné druhy a různé křížence doporučené pro domácí pěstování. Pak můžete slavit úspěch a nepotřebujete ani skleník, kde byste orchidejím simulovali třeba kousek amazonského pralesa.
Aby vaše orchidej prospívala a opakovaně vykvétala, potřebuje především pravidelnou zálivku. Jinak si vystačíte i s parapetem, ale vždy je dobré poradit se v zahradnictví nebo se trochu začíst do popisu jednotlivých druhů. Vyberte si ten, který má šanci prospívat v podmínkách, jaké máte doma bez potíží k dispozici.
Standardní pravidelně vytápěný městský byt svědčí hlavně orchidejím druhu Phalaenopsis a Vanda a některým zástupcům rodu Paphiopedila a Dendrobium. Pak potřebujete vhodný substrát, správné světlo, doporučenou teplotu, přiměřenou zálivku a speciální výživu.
Substrát se musí zkoušet
Substráty speciálně připravované pro orchideje jsou v zahradnictvích či v příslušných odděleních hobbymarketů běžně k sehnání. To ale ještě neznamená, že máte vyhráno, protože zdaleka ne každý výrobek si s příslušným druhem orchideje bude rozumět. Nebojte se experimentovat, dejte na doporučení zkušených pěstitelů, začleňte se do „orchidejářských“ skupin na Facebooku a sbírejte dobré rady jako střípky rozbitého kouzelného zrcadla: nakonec se vám skvělé výsledky určitě podaří, ale u orchidejí to někdy může dát víc práce než u jiných pokojových rostlin.
Vzduch a zase vzduch
Měřítkem kvality substrátu pro orchideje je obecně vzdušnost. Například směs Substral je vyrobená ze směsi tříděných rašelin, kokosových vláken a kůry, což by podle výrobce mělo zaručit stabilitu vlhkosti podloží a optimální vzdušnost pro všechny druhy.
Důležitý je i květináč, přesněji řečeno pěstební nádoba, která nemusí být klasickým kónickým kruhovým květináčem a neměla by být zbytečně velká. U orchidejí se může stát, že se budou kořeny prodírat na povrch. Nelekejte se, nevadí to, naopak vzduch i světlo kořenům orchidejí prospívají.
Tepla a vody spíše méně
Dostatek vhodného světla je vedle teploty a přiměřené zálivky nejdůležitější. Stanoviště pro pěstební nádobu vyberte dostatečně světlé, nejlíp východní či západní okno. Pozor, ne přímé slunce, to královnám škodí. Snažte se docílit stálé teploty bez přílišných skoků, asi 20 °C, v noci jen o málo míň. Myslíte-li to s orchidejemi hodně vážně, bude to možná chtít speciální topidlo s termostatem, které umožní požadovanou teplotu nastavit a pohlídat.
Pozor na nejčastější chybu, kterou je přelévání. U orchidejí je nutné brát ohledy na kořeny, potřebují vzduch a trvalá vlhkost je zabíjí. Vezme jim potřebný kyslík, a navíc může způsobit jejich uhnívání či náchylnost k houbovým chorobám. Vhodné je tedy například celý květináč jednou či dvakrát týdně ponořit na pár minut do nádoby s měkkou vodou a nechat jej okapat.
Hnojit pomálu
S hnojivem opatrně, příliš velké množství rostlině prospěch nepřinese. Ale v období od března do října se doporučuje rostliny hnojit každé dva týdny hnojivem pro orchideje. Pokud rostlinka kvete i v zimě, přihnojte ji jednou měsíčně. K dostání jsou hnojiva tekutá, ale například i tyčinky pro orchideje, z nichž se potřebné živiny postupně uvolňují do substrátu.