Už spíše doznívající jarní specialitou jsou pupeny, v nichž se u mnoha stromů a keřů v jarních časech koncentruje léčivá síla. Jsou to třeba pupeny půvabné a téměř všudypřítomné břízy bělokoré. Speciální léčivou metodou, která mízu pupenů využívá, je gemmoterapie. Gemmoterapeutické přípravky můžete snadno testovat po celý rok, dají se koupit. Trváte-li však na vlastnoruční přípravě preparátů, můžete si pupeny zpracovat jako tinkturu. To obnáší naložení do alkoholu, několikatýdenní macerování a poté stočení do lahviček.
Podběl vás rozdýchá
Učíte-li se bylinky teprve poznávat, je ideální sbírat je v době, kdy kvetou. Z těch květnových můžete využít například podběl lékařský. Květy podbělu se vyznačují bohatým obsahem prospěšného slizu, flavonoidů a karotenoidů a výborně se hodí k sušení. Jednoduše je naklaďte na síto ve vrstvě do pěti centimetrů. Potřebují rychlé sušení ve stínu, případně v sušičce nebo v troubě, přičemž sušicí teplota by neměla překročit 40 °C. Květy musí zůstat žluté – zahnědlé nebo ochmýřené dejte bez váhání pryč.
Delší dobu se diskutuje o obsahu látek, které mohou být ve vyšších množstvích a při dlouhodobém užívání rakovinotvorné. Proto ho nepoužíejte dlouhodobě.
V květnu a až do července se dají sbírat i listy podbělu. Obsahují stejné látky jako květ, takže odvary ze sušených květů i listů pomohou v průběhu roku při chřipce a nachlazení. Zmíněný sliz usnadňuje odkašlávání, zlepší dýchání a zažene rýmu. Listy se ideálně suší v průvanu v jemné vrstvě, případně teplem do 35 °C. Nasušeným květům i listům pak bude nejlépe v papírovém pytli.
Nejen na hady
Rdesno hadí kořen se v minulosti opravdu používal jako protijed při hadím uštknutí. To vám sice v české přírodě příliš nehrozí, ale pořád jde o léčivku s působivými účinky a právě v květnu se ji můžete naučit poznávat podle charakteristických květů. Zhruba metrové výšky dorůstá tato bylina v celé Evropě a nejraději má vlhký terén. Účinné látky se však nesoustředí v květech, ale v oddenku, který vypadá jako malé stočené hádě. Ostatně odtud pochází název rostliny i víra v její účinky proti hadímu jedu.
Oddenek se suší. Obecně se kořeny a oddenky obvykle krájí, nasekají nebo nastříhají na menší kusy, suší se v sušičce nebo volně na vzduchu. Až uschnou, rozdrťte je na prášek, nejlépe paličkou ve starém dobrém hmoždíři. Prášek jde pak rozmíchat ve vodě, odvary však můžete připravovat i z celých sušených kousků. Nápoj z rdesna je silný a trpký, obsahuje třísloviny, pektin, sliz, bílkoviny a škroby. Má dezinfekční účinky a uleví při bolavém krku, ale známé jsou i jeho účinky při průjmech či bolestivé menstruaci. Prášek i sušené kousky skladujte ve skleněných dózách s víkem.
Srdeční záležitost
V květnu sbírejte i květy a listy hlohu, což je keř s léčivými účinky natolik výraznými, že by si zasloužil i víc pozornosti, než se mu dosud dostává. Je rostlinou pro „srdcaře“, přesněji řečeno pro lidi, kteří se s nějakou chorobou srdce a cév potýkají nebo jí chtějí předcházet přírodní prevencí. Zejména plody hlohu totiž obsahují vitamín C a množství bioflavonoidů, které mají vliv na srdeční činnost a průtok krve v srdci a umí snižovat krevní tlak. Na plody si sice musíte počkat do září, ale podobně účinné listy s květy jsou už teď.
Květy lze při sušení vrstvit, ale ne moc. Doporučené pro sušení je umělé teplo do 35 °C, ještě lepší je však začít přirozeně ve stínu a v dobře větrané místnosti. Sušíte-li s květy rovnou i listy, vrstvěte nejvýše do deseti centimetrů a v průběhu sušení je občas opatrně načechrejte. Nasušený materiál bude mít ideální podmínky v papírovém pytli a poslouží pro přípravu odvarů.