Dávno neplatí, že se dělají jenom čtverečkované v modré, zelené a nanejvýš červené barvě. (A možná pamatujete ty kalendářové, vždycky na další rok? Mimochodem pořád se vyrábějí.) Ale než začnete řešit dezén, vyřešte si, jakou chcete, jestli lněnou nebo bavlněnou. Obě jsou na nádobí výtečné, obě se dobře perou, obě snesou žehlení na vysoké teploty.

Zvyšuje savost

Ke lnu vás může přimknout fakt, že se může pěstovat v České republice, a je tedy ekologičtější. Bojíte se, že je moc tvrdý a mačká se? „Nebojte se,“ radí Magdaléna Němcová, která založila značku Tululum: „Praním len měkne, zvyšuje se jeho savost a získává krásnou patinu. Bude vám sloužit dlouhé roky.“ Magda pro své lněné výrobky navrhuje sama autorské potisky. Vezme barvy a počítač, udělá návrh a předá ho do speciální tiskárny, která potiskuje metráž. Látky vybírá z českých tkalcoven a doporučuje všechno sušit na čerstvém vzduchu, i když sušička jde použít taky.

Tululum nabízí moderní grafické dezény, ale vybrat si můžete i z naprosto klasických nebo naopak bláznivých. Několika čarami načrtnutá zvířátka, záplavy barev jako na orientálním bazaru, květinové girlandy, efektní jednobarevnost, všechno je možné. Ani pro nejlepší designéry nejsou kuchyňské utěrky pod jejich úroveň. Koupit si tak můžete třeba i utěrku se slavným písmem renomovaného Arneho Jacobsena, krerý ho vytvořil už v roce 1937. Vše je povoleno.