Největší milovníci malby a fotografie využívají internet k prohlížení uměleckých děl, která visí třeba v galerii na druhém konci světa, už docela dlouho. Ale „covidová řešení“ vám umožní projít si galerii pěkně z domu, téměř se vším všudy, tedy i s iluzí procházení jednotlivými místnostmi a s navozením pocitu, který se k reálné návštěvě výstavní síně nebo muzea skutečně blíží. Leckteré totiž nabízejí virtuální prohlídky, které jsou mnohem víc než jenom prohlídkou fotek.

Muzeum hlavního města Prahy

Uvádí v digitalizované podobě výstavu Konzervovaná minulost. Představuje práci konzervátorů, kteří bývají návštěvníkům muzeí skrytí a jejichž práce není veřejnosti běžně známá, i když vyžaduje odborné znalosti z mnoha oborů. „Výstava vám ukáže některé postupy konzervování keramiky, kovu, papíru, textilu a dřeva. Zároveň představuje i nové metody, jako je 3D skenování předmětů,“ zve muzeum k prohlídce expozice v domě U Zlatého prstenu prostřednictvím osmnácti pohledů. Kliknutím na interaktivní ikony se vám otevřou další zajímavé informace. Najdete ji zde.

MeetFactory

Nabízí možnost prohlídky pro zájemce, kterým postačí zasvěcený výklad a vystačí si bez 3D technologií. Na této adrese si můžete prohlédnout výstavu Kde jsou lvi, která propojovala výrazné české a zahraniční umělkyně a umělce. Ve skutečném světě už výstava skončila, ale v tomhle virtuálním vás může ještě potěšit. „Přestože ti umělci pracují s různými médii a vycházejí z odlišných kulturních prostředí, společná je jim touha po dobrodružství a poznávání nových území, ať se již jedná o ledovou krajinu, oceán, hory, anebo přezkoumání známého teritoria pomocí nového způsobu pohybu. Jsou to veskrze pokračovatelé romantických umělců z 19. století,“ popisuje kurátorka výstavy.

Galerie Villa Pellé

Za normálních podmínek funguje v Praze a teď otevírá možnost virtuální prohlídky výstavy Stardust. Známý český umělec Petr Písařík podle kurátora výstavy Karla Srpa propojil prostory galerie ve vnitřně provázaný emotivní celek, skládající se z rozpínajících se trojrozměrných objektů a hutných obrazů, jako náhrdelník složený z mnoha kamenů, z nichž každý pochází z jiného naleziště. „Autorovou značkou je dlouhodobé uplatňování miliónů drobných zářivých korálků, známých pod názvem český rokajl, nebo skleněných krystalků, přehodnocovaných zbroušením, vtiskujícím jeho dílům jedinečný světelný účinek,“ říká kurátor. No nejste zvědaví? Koukněte sem.

Národní galerie Praha

V současné době má na svém menu snad vůbec nejbohatší porci virtuální kultury mezi českými výstavními a muzejními institucemi. Stačí se ponořit do přehledné nabídky zde a můžete si prohlédnout například expozici uměleckých děl z let 1796⁠ až ⁠1918: Umění dlouhého století. Ta zahrnuje 450 děl od 150 autorů! Má tři hlavní kapitoly: Člověk, Svět a Ideje a vedle malby je v ní zařazeno také sochařství. Díla výhradně ze sbírek galerie tak představují například Josefa Mánesa vedle Bohumila Kubišty či Pabla Picassa. Expozice je unikátní i v tom, že kromě záběru tří sledovaných století ukazuje období v umění, které se odehrálo relativně nedávno a v mnohém změnilo i tradiční způsob nahlížení na výtvarná díla. Podívejte se sem.