Každopádně vám mnohdy dopřeje pocit, že máte veškeré potřebné činnosti v rukou jako zkušená farmářka či zahradnice. Na to ostatně výrobci zahradní techniky sází, takže nejrůznější traktůrky či vozíky sice můžete nahradit méně nákladnými pomocníky rozumnějších rozměrů, ale dívat se ze sedačky traktůrku na dokonale vysečený pruh trávy je nenahraditelný pocit. Ale zůstaňme při zemi, a to doslova: nářadí vybírejte podle velikosti zahrady a podle toho, co pěstujete. Tedy s ohledem na to, zda pečujete o květinové či zeleninové záhony, skalku, ovocné keře či stromy nebo nádoby s rostlinami.

Práce chce vybavení

Práce vždy sestávají z přípravy, průběžné péče a údržby a ze sklizně. Na rytí záhonků, rozbíjení hrud, kypření a pletí si pořiďte rýč, ideálně plochý a špičatý. Práci vám výrazně usnadní dražší výrobky s teflonovým potahem a lehkou rukojetí z kompozitního materiálu. Dobré na to budou i motyky alespoň dvou šířek, případně i špičatá motyčka v kombinaci s trojzubcem. Nemáte-li dost zahradnické praxe, budete je asi muset postupně zkoušet a hledat, co vám bude nejlépe vyhovovat.

Na finální úpravu záhonů před výsadbou se hodí mít ocelové hrábě, naopak s lehčími plastovými se vám bude dobře hrabat trávník po zimě, kdy je ho nutné provzdušnit a zbavit mechů a zbytků listí. U větších ploch trávy či záhonů stojí za úvahu i elektrický kultivátor-kypřič. Pro výsadbu nových rostlinek je nenahraditelný sázecí kolík a malá sázecí lopatka.

Na jarní prořez stromků či keřů a průběžnou likvidaci náletových dřevin i nechtěných výhonků si pořiďte dobré nůžky, ideálně malé i pákové. Od věci není ani malá zahradnická pila, které se říká silky, v zavíracím provedení, trochu připomínající zavírací nůž.

Něco na odpad

Údržba trávy i záhonů přináší nutnost něco udělat s organickým odpadem. Máte-li místo, založte si kompost a ke snadnému přenášení rostlinných zbytků či shrabané trávy využívejte lehčí zahradní kolečko či skládací koš. To je vak z odolné tkaniny, vyztužený drátěnými obručemi. Můžete ho složit podobně jako koše na hračky a snadno ho zavěsíte v kůlně. Plastové vozíky s minikolečky jsou dobré na dlážděný terén, jinak budou spíš pro zlost.

Co vzít na trávník

Péče o trávník je samostatná kapitola. Trváte-li na ručním nářadí, naučte se používat krátkou zahradní kosu nebo srp, ale ideální je rotační sekačka. Elektrická je relativně tichá a bezúdržbová, jen je třeba dávat pozor na kabel. Benzínová je výkonná, hlučná, těžká, vyžaduje palivo a údržbu, ale v členitějším terénu a s pojezdem udělá spoustu dobré práce.

Akumulátorové sekačky jsou omezené výdrží baterie, ale jsou lehké, tiché a bez kabelu. Navíc aku zařízení stojí za pozornost i proto, že s investicí do univerzální baterie a nabíječky se vám otevírá možnost postupně pořizovat další nářadí už bez akumulátoru. Výrobci vždy uvádějí kompatibilitu nářadí a příslušných typů akumulátorů.

A poslední poznámka: strunová sekačka je dobrá jen na vyžínání trávy kolem obrubníků nebo na hůř dostupných místech a taky je u ní nutné měnit struny. Místo ní by vám mohly stačit nůžky na trávu, ne?

A nezapomeňte na rukavice, ochrání vás před špínou, mozoly, trny i drobnými zraněními, které se pak při práci nepříjemně ozývají. Pohodlíčko zas přinesou gelové chrániče kolen nebo klekací pěnové podložky.

Chcete na zahradě zabavit děti? Složte si s nimi papírovou vlaštovku podle našeho videonávrhu:

Zdroj: Youtube