Brzy budete mít nejlepší příležitost, každý rok se u nás o druhém červnovém víkendu pořádá podle anglického vzoru Víkend otevřených zahrad. Je to unikátní možnost, jak se podívat i do těch nejsoukromějších. Letos to bude 12. až 13. června, na seznam přihlášených se podívejte tady. Uvidíte i zahrady soukromých domů a památek, které jsou jindy zavřené.

Pozvání na prohlídku

V sobotu se například hned třikrát pořádá prohlídka přírodní zahrady jihočeské ekofarmy Lejčkov a babičkovskou zahrádku zase objevíte v Ježovech u Plzně. Majitelé jí říkají U konipáska. Užitková část s ovocnými stromy, keři a zeleninovými záhony se propojuje s okrasnou, k tomu se přidává louka, kovové a keramické dekorace a nádherný výhled do okolí. Také několikrát za víkend pořádají komentované prohlídky. V Lichkově na Pardubicku bude otevřená Zahrada umělců, vytvořená před šestnácti lety na místě skládky suti a odpadků. Je nádherná, v anglickém stylu s japonskými prvky, vedle řeky Orlice. Tady se nic k jídlu nepěstuje, má sloužit jen pro potěšení z krásy, je tu i skalka z obrovských balvanů, soustava potůčků a strašidelná jeskyně.

K Boženě Němcové

Do spousty zahrad se ale můžete podívat i jindy, stačí se domluvit s majiteli nebo patří k zajímavým památkám. Zajeďte třeba do Červeného Kostelce, kam se s manželem nastěhovala po svatbě Božena Němcová. Roku 1837 si tady pronajali byt v kupeckém domě a k němu patří právě i zahrádka, upravená tak, jak tehdy měšťanské zahrady bývaly. Podobá se vzpomínkám, které Božena Němcová zachytila v povídce Chudí lidé. Navíc v zahradě objevíte pomník Viktorie Židové, jejíž osud posloužil jako základ pro postavu Viktorky v knize Babička.

V Myslovicích u Klatov se nechte pozvat do domu se zahradou, v němž bydlíval František Bureš, výtvarník Národního divadla. „Když jsme dům koupili, pustila jsem se do díla a tvořila zahrádku pravou venkovskou, babičkovskou, bujně kvetoucí, bez tújí a tvarovaného jehličí,“ říká Věra Dvořáková, která tu bydlí dnes. „Pak jsem se dočetla o přírodních zahradách. Že prý se nesmějí používat chemické postřiky, hnojiva a rašelina. Ale vždyť já je nepoužívám. A ještě několik dalších předepsaných zásad při pěstování? Vždyť splňuji skoro všechno do puntíku!“ Věra tedy nechala zahradu certifikovat a ta se stala první ukázkovou přírodní zahradou v Plzeňském kraji.

Zámecká krása

Naprosto jiného druhu je zahrada u rokokového zámku Stekník nedaleko Žatce, který nejspíš znají jen obyvatelé jeho nejbližšího okolí, což je velká škoda. Jeho úchvatná terasovitá zahrada patří k jedněm z mála zachovalých italských u nás. Nechal ji vybudovat hrabě Jan František Kulhánek z Klaudensteina pro svou budoucí ženu hraběnku Marii Franciscu z Hohenembs. Když trefíte správný čas, je plná popínavých růží.