S takovou veverkou je legrace vždycky. Je krásná jako artistka z Cirque du Soleil, s tím svým huňatým ocáskem a mrštností, kterou nestíháte sledovat. Veverky se u vás rády zabydlí, když jim to nabídnete. Recept je jednoduchý: dejte jim potravu. Nejjednodušší je naservírovat laskominy do krmítka, třeba rovnou do speciálního veverčího. Dá se koupit nebo vyrobit podle rad záchranné stanice pro veverky Pinky na veveratka.cz.

Speciálnost krmítka je založená na obratnosti veverčích praciček. Má víko z plexiskla, které potravu chrání před deštěm i ptáky. Veverky se naučí poklop samy nadzvednout, protože jsou chytré a neplaší je ani to, že se víko vzápětí zaklapne. Šanci na úspěch ovšem máte jen v případě, že se veverky ve vašem okolí vyskytují. Chce to vyrazit na obhlídku, pokud u vás bydlí, určitě nějakou zahlédnete. Pokud ne, můžete zkusit připravit krmivo i tak a počkat, co bude.

Veverky mají rády ořechy, především lískové a vlašské, zvládnou si je i vyloupat. Doporučuje se začít v krmítku s nabídkou nevyloupaných, aby při čekání na strávníky nežlukly, a teprve poté, co krmítko objeví, servírovat i vyloupaná jádra. Vítaná budou slunečnicová semínka, vyzkoušet můžete i krmné směsi, třeba tu pro činčily. Obsahuje vitaminové granulky, banánové chipsy, dýňová semínka, bukvice a jedlé kaštany. Rády mají i plátky jablek a hrušek, ale nedávejte je přímo do krmítka, aby se tam náhodou nezkazily.

Jak pozvat ptáky

Pokud chcete nalákat ptáky, má podle Jakuba Hlaváčka z České společnosti ornitologické smysl vysadit správné rostliny. „V přírodě je často rozhodujícím kritériem pro místo, kde se usadí, potrava. Kde potrava není, tam nemohou být ptáci,“ zdůrazňuje. „Vhodné rostliny jim nabízí potravu v podobě plodů, semen a pupenů a na plody se váže i hmyz, který je opět potrava pro jiné druhy ptáků.“ Opeřencům zato zaručeně uškodí příliš velké zásahy do přirozenosti zahrady. „Zbytečná chemie hubí hmyz a po nevhodných zásazích do keřů a stromů ubudou místa pro hnízda. Nízko střižený a odplevelený anglický trávník sotva nabídne tolik potravy jako trávník druhově pestrý a mozaikovitě sečený.“

Stejně jako u veverek i ptákům byste měli nabídnout jídlo. „Má smysl stavět krmítka i věšet koule ze semínek. Čím pestřejší nabídka krmiva, tím více druhů nalákáte. Přirozená rovnováha se přikrmováním nenabourá, nemusíte se bát. Ptáci mají silné instinkty a na rozdíl od lidí dělají to, co je pro ně nejlepší. Pakliže je pro ně lepší přijmout nabídnutou potravu na krmítku, udělají to. Pokud je vhodné sezobnout něco jiného opodál, nechají krmítko bez povšimnutí. V době náhlého nedostatku potravy, který může zapříčinit například prudký pokles teplot pozdě na jaře, můžou krmítka rozhodovat o přežití.“

Pozor na kočky

Jestli chcete ptákům pomoct s bydlením, vysazujte keře, ty jsou přirozeným prostředím k hnízdění. „Další možností jsou budky. Hodí se pro malé pěvce, tedy sýkory, vrabce polní či rehky zahradní, větší mohou být pro špačka, otevřené budky pro rehka domácího nebo konipasa bílého, ještě větší budky třeba pro sýčka. Taky můžete umožnit hnízdění rorýsům za okapem.“ Hlavně ale pozor na kočky, říká Jakub Hlaváček. „Problém jsou ty domácí, které ale někdy chodí ven. Často loví jen tak pro zábavu, a když ptáka nezabijí, tak ho zraní. Řešením může být rolnička na krk, která při pohybu cinká a ptáky varuje. Největší problém kočky představují v době vyvádění mláďat, protože mladí ptáci ještě neznají nebezpečí a nejsou tak dobrými letci. Další kritické období je podzimní migrace, kdy se objeví spousta táhnoucích ptáků, kteří jsou snadným a zábavným cílem i pro městské kočky.“

Nechte jim jablíčka

A které stromy a rostliny v zahradě ptáky potěší? Začněte jednoduše tím, že ze stromů nesklidíte všechna jablka a další plody, rádi si dají. Pro kosy či kvíčaly budou lákadlem šípky, bobule jmelí či plody hlohu, špačky nasměrují do zahrady třešně. Dobrůtkou jsou i jeřabiny a semínka ze šišek, jehličnaté stromy navíc poskytují úkryt stejně jako vysoké trsy trávy. Skvělý je břečťan, nabízí bobule i domov třeba pro konopky, může v něm navíc přezimovat hmyz. Slunečnice, levandule, třapatky či šalvěj jsou zdrojem semen i hmyzu, proto je po odkvětu nestříhejte. Kosi, drozdi, střízlíci a rehkové rádi využijí zásob larev a hmyzu v okolí zahradních jezírek, v mulčovací kůře nebo v blízkosti kompostu. Jezírka s mělkými břehy nabídnou ptákům i možnost pití a koupání. Pokud jezírko nemáte, stačí opeřencům k pití a koupání širší mělká miska, jen musíte vodu pravidelně doplňovat a měnit.

Když už je řeč o jezírku: pokud ho máte (nebo bazén), dejte do něj nějaký dost velký plovák, aby si na něj mohlo vylézt zvíře, které spadlo do vody, ale neumí plavat. A bydlí vám v něm žáby? No skvělé! Pulci čistí vodu od řas, skokani a kuňky uloví spoustu vodního hmyzu včetně larev komárů a ropuchy se toulají po souši a loví hmyz a plže. Co víc si přát než takové hosty?