Zároveň ale platí, že není potřeba brát si těžkotonážní rukavice, když se chystáte jenom hrabat seno. A naopak, tenké gumové vás neochrání, pokud budete ze země tahat pařezy, což je práce, která dnešní ženu klidně může potkat. Asi nejvíc se vyplatí nějaký kombinovaný model, na kterém jsou dlaně a přední části prstů z měkké kůže a hřbet z pevné bavlny. Určitě vám poslouží třeba při stavbě skalky nebo odvážení hlíny kolečkem.

Kdybyste opravdu měla v plánu ty pařezy, pak si asi kupte rukavice celokožené, protože ty skvěle chrání proti dřevěným třískám. A navíc mají samozřejmé vlastnosti kůže, to znamená, že se v nich ruka při práci nepotí a nekloužou. Pochopitelně jako u všeho i tady záleží na tom, jak kvalitní materiál výrobce použil. Proto jsou taky ceny rukavic propastně rozdílné. A kdybyste ty pařezy i rozřezávala, pak je vážně namístě vzít si rukavice z materiálu proti pořezání, které mají určitý stupeň ochrany i proti ostrým nástrojům (i když ruku před motorovou pilou nejspíš nezachrání). A jsou i takové, které mají protiskluzový povrch, aby vám ta pila nebo sochor nevyklouzly z ruky.

Látka nebo guma

Na lehčí práce budou ovšem nejspíš stačit celkem obyčejné látkové rukavice, hlavně aby byly pružné, prodyšné a ohebné. Nebo takové, které mají dlaně a vnitřní strany prstů potažené nějakým materiálem, který nepropustí vodu a mokrou špínu. Zároveň ale musejí být takové, aby vám nesebraly cit v prstech a rukou pro práci. Přímo do vody můžete sahat v rukavicích z gumy s bavlněnou podšívkou nebo modely máčené v latexu. Ty mají i tu výhodu, že je lehce očistíte od bláta.

Každý má mít své

Když budete rukavice kupovat, nekontrolujte jenom to, jak vám sedí na prstech. Důležitá je i délka přes zápěstí k lokti, protože šlahouny ostružin nebo ostnaté keře si velmi rády škrábnou právě tam. A taky se může stát, že vám při pletí bude z vytrhávaných rostlin padat do rukavic hlína, což by vás zaručeně rozčilovalo. A ještě je tady fakt, že se nedají koupit jedny rukavice pro všechny členy domácnosti. Opravdu by každému měly ty jeho dobře sedět.4

Potřebujete na zahradě zabavit děti? Naučte je vyrábět vlaštovku podle našeho videonávrhu: