Stará sklenice se promění v luxusní motýlí lokál.

Udělejte na zahradě restauraci pro motýly. Bodou k vám létat mnohem častěji

Motýli jsou krásní, a navíc pomáhají opylovat květy. Pokud chcete, aby k vám na zahradu létali a třeba se tam i líhli, musíte jim nabídnout rostliny a květiny, které jim vyhovují. A přidat třeba i motýlí restauraci.

Na svůj polštář si ptáčků samozřejmě můžete nalepit tolik, kolik se vám zlíbí.

Vyrobte si dekorační polštářek. S naší šablonou ptáčka to zvládne každý

Ze zbytků barevných látek si během jednoho odpoledne vykouzlíte optimistický doplněk do bytu. Tenhle ptačí houf, který dala dohromady dekorstylistka Markéta Zindulková, působí jako vlna radosti. Podkladový povlak na polštář si ušijte nebo ho jako my...

Neslibujeme, že udělat takhle krásné korále trvá jenom chvilku, ale za ten vynaložený čas to stojí, ne?

Vyrobte si originální látkové korále podle Markéty Zindulkové

Netřepivou lehkou látku proměníte ve výjimečné korále, které si každý zapamatuje. A možná je bude od vás i chtít vyrobit. Návod pro vás připravila dekorstylistka Markéta Zindulková. Do korálů z malých čtverečků se určitě tak zamilujete, že si vyrobít...

Při práci na zahradě budete potřebovat různé typy rukavic

Zahradní rukavice: Jak si vybrat ty správné a jaké jsou nyní v obchodech

Pokud se chystáte k práci kolem domu nebo na zahradě, možná by bylo dobré si svoje něžné tlapky chránit. Ona taková tříska od hrábí nebo škrábanec od trnu umí být pěkně otravná věc.

Disneyho Sněhurka získala svou tvář podle krásné Hedy.

Hedy Lamarr: Krásná vědkyně, která se jako první ukázala nahá ve filmu

To ona se svlékla ve skandálním filmu Extase. To podle ní namalovali u Disneyho Sněhurku. Taky ovšem vymyslela naváděcí systém na torpéda proti německým ponorkám.

Václav Havel v restauraci s Milošem Formanem

Kančí na daňčím: Vyzkoušeli jsme recepty prezidenta Václava Havla

Člověk by řekl, že se o Václavu Havlovi už ví všechno, ale není to tak. Jeho kamarád Michael Žantovský se správně rozhodl, že by se mohlo povídat i o tom, jak prezident moc rád vařil. Napsal kuchařku a recepty z ní vyzkoušela redaktorka Tereza Melich...

Jaké květiny udělají radost vaší mamince?

Nejkrásnější kytice na Den matek: Inspirujte se a vyberte ty nejkrásnější

„Maminko, dnes k tvému svátku dám ti něco na památku…“ Taky jste to v dětství říkali? Jako dospělí už se trošku stydíme něco povídat, ale nádherná kytice to lehce řekne za nás. Stačí jen vybrat a možnosti jsou nekonečné.

Van Gogha výrazně inspirovala rozkvetlá příroda

Slavné obrazy s motivem jara. Připomeňte si je. Který milujete vy?

Jaro je roční období, kdy příroda přímo tančí, a tak není divu, že inspiruje snad každého malíře. Podívejte se na nejslavnější obrazy s tímhle poetickým námětem.

Pokud chcete, aby k vám na zahradu létali motýli, musíte jim nabídnout rostliny a květiny, které jim vyhovují.

Jak dostat na vaši zahradu zvířata? Vysaďte správné stromy a nakrmte je

Pozvěte na zahradu nebo do parku přátele ze zvířecí a hmyzí říše. Stačí jim nabídnout ubytování a něco k snědku, o zábavu se postarají oni. Byla by škoda dívat se na veverky nebo ježky jenom v animovaných filmech.

Pilee se říká palačinková kytka, ale mohla by být i lívancová.

Moderní pokojovky: Nejvíc frčí řasokoule, monstera, tilandsie či pilea

Tyhle pokojové rostliny momentálně vedou žebříček oblíbenosti. Budou vám zkrášlovat byt a zároveň se s nimi zařadíte do skupiny lidí, kteří vědí, co je trendy.

Pokud chcete malovat srdíčko, vyberte si vhodně tvarovaný hrneček.

Den matek: Vyrobte hrnek se srdcem či láskyplnou sklenici se vzkazy pro maminku

Odmalinka nám mámy říkají, že nejhezčí dárek k svátku matek je ten, který jim sami vyrobíme, a myslí to vážně. Tak hurá do toho, udělejte hrníček se srdíčkem nebo láskyplnou sklenici.

Určitě se vám budou hodit sáčky různých velikostí.

Ušijte si sáčky ze zbytků látek. Podle našeho návodu to zvládnou i začátečníci

Stačí vám jen kousky látek, třeba ty, co vám zbyly po šití roušek, a můžete si vyrobit půvabné sáčky v jakékoli velikosti a barvě, co si jen budete přát. Jsou to prostě obdélníky ozdobené a stažené mašličkami. Omezení jste jenom tím, jak velké kousky...

Takhle vypadala dáma, kterou zná podle jména každý.

Magdalena Rettigová: Psát mohla jen díky tomu, že její muž jí v tom nebránil

Kdo by neznal Magdalenu Dobromilu Rettigovou? Proč zrovna tahle biedermeierovská dáma zůstává kuchařskou ikonou, když podle její kuchařky nevařila už ani moje babička? Musela jsem se o ní dozvědět víc, říká šéfredaktorka Kreativu Zuzana Šikýřová.

Které byliny sbírat v tomto období

Jarní bylinky sbírejte už nyní. Zkuste smrkové výhonky a tinkturu z břízy

Podle kalendáře je sice jaro, ale střídavé aprílové počasí spolu s doznívající zimní slabostí lidskému organismu zrovna neulevuje. Rozpuk jara tedy vyzývá k využití síly přírodních léčiv a stimulantů v podobě rostlin a bylin.

Z nepotřebných žárovek se můžou lehce stát pohádkové balony pro vzduchoplavce.

Denisa Bartošová: Z žárovek si vyrobte pohádkové balony pro vzduchoplavce

Svět je plný věcí, které už z různých důvodů neslouží původnímu účelu. Vyhodit je by ale byla škoda, a tak dekorstylistka Denisa Bartošová vymýšlí, co by se z nich dalo vykouzlit hezkého a užitečného. Přidejte se.

Obrázek Vlasta.cz

Pokojovky: Moderní jsou opět tradiční květiny jako monstera. Jak s nimi začít?

Je to jen pár let, co se v designovém bytě nemohla objevit kytka, aby neporušila dokonalost hran betonových stěn. Zelené lístky si přece dělají, co chtějí, mohly by růst nakřivo i spadnout! Ale nová generace si už zas domů nosí plné květináče.  

Virtuálně můžete navštívit i pražskou Meet factory

Virtuální umění: Podívejte se do Národní galerie v Praze i do Villy Pellé

Užít si úžasný kulturní zážitek a nevytáhnout paty z domu? To jsme se za poslední rok naučili díky všemožným televizním přenosům. Ale co takhle si projít výstavu v galerii?

Jak na okna ekologicky?

Jak umýt okna ekologicky: Vyrobte si vlastní čistič s pomerančem

Jak to vlastně dělaly ty naše mámy a babičky, že měly čistá okna i bez různých modrých nebo růžových sprejů? Jestli si tuhle otázku taky pokládáte, máme pro vás odpověď.

Obrázek Vlasta.cz

Kaligrafie: Proč psaní rukou zlepšuje psychiku a vylepšuje myšlení

Víte, že psaní pěkně postaru rukou a perem doporučují nejen neurologové a psychologové, ale taky pedagogové? A také my, protože vás to bude nesmírně bavit.

Krásná je květina i váza.

Vázy na květiny: Vytáhněte křišťál po babičce nebo sáhněte po moderním betonu

Kytka do domu, váza na stůl? A kytka odkvetla, váza zas do skříně? To už dávno neplatí. Vyberte si vázy, které vám zkrášlí obydlí, i když právě nebudou plné květin, přestože s nimi jsou samozřejmě nejhezčí.

Tahle nádherná růžová květina je Pelargonium capitatum ze sbírky pražské botanické zahrady.

Muškáty: Kdy je po zimě ostříhat, jak často zalévat a kdy můžou ven

Naše milované české muškáty, zvané taky pelargonie, dostanou přes zimu vždycky pořádně zabrat. Co s nimi teď zjara udělat, aby zase oblévaly okna a terasy svými zářivými květy?