Při práci na zahradě budete potřebovat různé typy rukavic

Zahradní rukavice: Jak si vybrat ty správné a jaké jsou nyní v obchodech

Pokud se chystáte k práci kolem domu nebo na zahradě, možná by bylo dobré si svoje něžné tlapky chránit. Ona taková tříska od hrábí nebo škrábanec od trnu umí být pěkně otravná věc.

Disneyho Sněhurka získala svou tvář podle krásné Hedy.

Hedy Lamarr: Krásná vědkyně, která se jako první ukázala nahá ve filmu

To ona se svlékla ve skandálním filmu Extase. To podle ní namalovali u Disneyho Sněhurku. Taky ovšem vymyslela naváděcí systém na torpéda proti německým ponorkám.

Václav Havel v restauraci s Milošem Formanem

Kančí na daňčím: Vyzkoušeli jsme recepty prezidenta Václava Havla

Člověk by řekl, že se o Václavu Havlovi už ví všechno, ale není to tak. Jeho kamarád Michael Žantovský se správně rozhodl, že by se mohlo povídat i o tom, jak prezident moc rád vařil. Napsal kuchařku a recepty z ní vyzkoušela redaktorka Tereza Melich...

Jaké květiny udělají radost vaší mamince?

Nejkrásnější kytice na Den matek: Inspirujte se a vyberte ty nejkrásnější

„Maminko, dnes k tvému svátku dám ti něco na památku…“ Taky jste to v dětství říkali? Jako dospělí už se trošku stydíme něco povídat, ale nádherná kytice to lehce řekne za nás. Stačí jen vybrat a možnosti jsou nekonečné.

Van Gogha výrazně inspirovala rozkvetlá příroda

Slavné obrazy s motivem jara. Připomeňte si je. Který milujete vy?

Jaro je roční období, kdy příroda přímo tančí, a tak není divu, že inspiruje snad každého malíře. Podívejte se na nejslavnější obrazy s tímhle poetickým námětem.

Pokud chcete, aby k vám na zahradu létali motýli, musíte jim nabídnout rostliny a květiny, které jim vyhovují.

Jak dostat na vaši zahradu zvířata? Vysaďte správné stromy a nakrmte je

Pozvěte na zahradu nebo do parku přátele ze zvířecí a hmyzí říše. Stačí jim nabídnout ubytování a něco k snědku, o zábavu se postarají oni. Byla by škoda dívat se na veverky nebo ježky jenom v animovaných filmech.

Pilee se říká palačinková kytka, ale mohla by být i lívancová.

Moderní pokojovky: Nejvíc frčí řasokoule, monstera, tilandsie či pilea

Tyhle pokojové rostliny momentálně vedou žebříček oblíbenosti. Budou vám zkrášlovat byt a zároveň se s nimi zařadíte do skupiny lidí, kteří vědí, co je trendy.

Pokud chcete malovat srdíčko, vyberte si vhodně tvarovaný hrneček.

Den matek: Vyrobte hrnek se srdcem či láskyplnou sklenici se vzkazy pro maminku

Odmalinka nám mámy říkají, že nejhezčí dárek k svátku matek je ten, který jim sami vyrobíme, a myslí to vážně. Tak hurá do toho, udělejte hrníček se srdíčkem nebo láskyplnou sklenici.

Určitě se vám budou hodit sáčky různých velikostí.

Ušijte si sáčky ze zbytků látek. Podle našeho návodu to zvládnou i začátečníci

Stačí vám jen kousky látek, třeba ty, co vám zbyly po šití roušek, a můžete si vyrobit půvabné sáčky v jakékoli velikosti a barvě, co si jen budete přát. Jsou to prostě obdélníky ozdobené a stažené mašličkami. Omezení jste jenom tím, jak velké kousky...

Takhle vypadala dáma, kterou zná podle jména každý.

Magdalena Rettigová: Psát mohla jen díky tomu, že její muž jí v tom nebránil

Kdo by neznal Magdalenu Dobromilu Rettigovou? Proč zrovna tahle biedermeierovská dáma zůstává kuchařskou ikonou, když podle její kuchařky nevařila už ani moje babička? Musela jsem se o ní dozvědět víc, říká šéfredaktorka Kreativu Zuzana Šikýřová.

Které byliny sbírat v tomto období

Jarní bylinky sbírejte už nyní. Zkuste smrkové výhonky a tinkturu z břízy

Podle kalendáře je sice jaro, ale střídavé aprílové počasí spolu s doznívající zimní slabostí lidskému organismu zrovna neulevuje. Rozpuk jara tedy vyzývá k využití síly přírodních léčiv a stimulantů v podobě rostlin a bylin.

Z nepotřebných žárovek se můžou lehce stát pohádkové balony pro vzduchoplavce.

Denisa Bartošová: Z žárovek si vyrobte pohádkové balony pro vzduchoplavce

Svět je plný věcí, které už z různých důvodů neslouží původnímu účelu. Vyhodit je by ale byla škoda, a tak dekorstylistka Denisa Bartošová vymýšlí, co by se z nich dalo vykouzlit hezkého a užitečného. Přidejte se.

Obrázek Vlasta.cz

Pokojovky: Moderní jsou opět tradiční květiny jako monstera. Jak s nimi začít?

Je to jen pár let, co se v designovém bytě nemohla objevit kytka, aby neporušila dokonalost hran betonových stěn. Zelené lístky si přece dělají, co chtějí, mohly by růst nakřivo i spadnout! Ale nová generace si už zas domů nosí plné květináče.  

Virtuálně můžete navštívit i pražskou Meet factory

Virtuální umění: Podívejte se do Národní galerie v Praze i do Villy Pellé

Užít si úžasný kulturní zážitek a nevytáhnout paty z domu? To jsme se za poslední rok naučili díky všemožným televizním přenosům. Ale co takhle si projít výstavu v galerii?

Jak na okna ekologicky?

Jak umýt okna ekologicky: Vyrobte si vlastní čistič s pomerančem

Jak to vlastně dělaly ty naše mámy a babičky, že měly čistá okna i bez různých modrých nebo růžových sprejů? Jestli si tuhle otázku taky pokládáte, máme pro vás odpověď.

Obrázek Vlasta.cz

Kaligrafie: Proč psaní rukou zlepšuje psychiku a vylepšuje myšlení

Víte, že psaní pěkně postaru rukou a perem doporučují nejen neurologové a psychologové, ale taky pedagogové? A také my, protože vás to bude nesmírně bavit.

Krásná je květina i váza.

Vázy na květiny: Vytáhněte křišťál po babičce nebo sáhněte po moderním betonu

Kytka do domu, váza na stůl? A kytka odkvetla, váza zas do skříně? To už dávno neplatí. Vyberte si vázy, které vám zkrášlí obydlí, i když právě nebudou plné květin, přestože s nimi jsou samozřejmě nejhezčí.

Tahle nádherná růžová květina je Pelargonium capitatum ze sbírky pražské botanické zahrady.

Muškáty: Kdy je po zimě ostříhat, jak často zalévat a kdy můžou ven

Naše milované české muškáty, zvané taky pelargonie, dostanou přes zimu vždycky pořádně zabrat. Co s nimi teď zjara udělat, aby zase oblévaly okna a terasy svými zářivými květy?

Obrázek Vlasta.cz

Oblečení na zahradu: Má být praktické a pohodlné, ale může být taky hezké

Pokud máte zahrádku, určitě ji máte pro radost, že? Tak si radost udělejte i oblečením, které je právě na zahrádku vymyšleno. Nejen že má třeba květinový vzor, ale zároveň je z materiálu, který ochrání vaše ruce a kolena. A navíc má na sobě například...

Bez sekačky se na zahradě prostě neobejdete

Zahradní sezona začíná: Jaké nářadí opravdu potřebuje i každý začátečník

Zahradní nářadí může být součástí mnoha malých radostí, které zahrada přináší. Je tu samozřejmě hlavně od toho, aby vám ulehčilo práci, ale taky může být krásné, stylové a designově vyladěné.

Barvy, které si domů vyberete, o vás hodně prozrazují.

Barvy v interiéru: Co o vás řekne bílá malba a proč zelená dává sílu

Rozhlédněte se kolem sebe. Co vidíte? Pokud zrovna sedíte někde venku, s touhle hrou musíte počkat na doma, ale jestli jste u sebe v bytě, podívejte se, jakou barvu mají stěny.

Pěkně udržovaný trávník dává pozemku kolem domu či v zahradě často větší hodnotu než pracně pěstované záhony květin.

Jarní trávník: Začněte výběrem správného osiva a vyhněte se levným nákupům

Pěkně udržovaný trávník dává pozemku kolem domu či v zahradě často větší hodnotu než pracně pěstované záhony květin. Pocit zabydlenosti, možnost povalovat se v hřejivém slunci na zeleném pažitu či romanticky posedět na lavičce na okraji koberce luční...

Mezinárodní muzeum tapiserií najdete na Rue Williams-Dumazet v Aubussonu.

Francouzské gobelíny: Drahocenné koberce dokáže v Česku opravit jediná dílna

Drahocenné koberce jsme zvyklí hledat v zemích Orientu, ale jedny z nejvzácnějších máme na dosah ve francouzském Aubussonu. Nikoho už ovšem dávno ani nenapadne použít je jako podlahové krytiny, vždyť to by si člověk rovnou mohl nalepit na zem koberec...

Pokud si letos lámete hlavu, jestli se pustit do jarního úklidu, buďte si jistá, že smysl to má.

Jarní úklid je rituál důležitý pro duši. Zažeňte zimní duchy a získejte klid

Jaro je nepochybně tady, ať už zrovna praží slunce, prší, nebo dokonce sněží. A s ním se vám nevyhne pomyšlení na jarní úklid a možná i otázka: má to drhnutí vůbec smysl? Budete se divit, ale má, a větší pro vaši duši než pro šuplíky a okna.

Tohle všechno si můžete vyrobit. Pořadač na mašle, filcové šitíčko a „špulky“ na bavlnky.

Tvoření: Udělejte si pořádek v šitíčku, vyrobte si organizéry za pár korun

Pokud se vám taky stává, že se vaše jehly, nitě, bavlnky nebo stužky smotají do totálního chaosu, nezbude než ho nějak vyřešit. Zkuste si vyrobit plstěné šitíčko ve tvaru sešitku, z kartonu vystřihnout „špulky“ na namotání a vytvořit pořadač na zbytk...

Nikola Korčáková s jedním ze svých výrobků

Nikola Korčáková ovládá techniku decoupage, inspirujte se jejími zkušenostmi

Když Nikola Korčáková studovala vysokou, každou ušetřenou korunu věnovala na návštěvu galerií, originální obraz nebo ilustraci. Už tehdy nejspíš bylo jí i okolí jasné, že ta studovaná politologie ji nakonec stejně živit nebude. Jejím světem je dnes a...

Obrázek Vlasta.cz

Vyrobte si vlastní ozdobný papír. Hmotu zpracujete tyčovým mixérem

Vyrobte si se svými dětmi vlastní papír. Prý ho před dvěma tisíci lety vynalezl ministr čínského císaře, šikovný Cchaj Lun. Možná to děti zvládnou i samy, jen jim budete muset pomoci ovládat tyčový mixér.

Lubor Křížek chce přírodě vracet, co si od ní jako lidé bereme.

Lubor Křížek vrací do krajiny vodu. Systémy jezírek a tůněk regenerují přírodu

Znáte to. V krajině došla voda, když čaroděj zaklel Dešťovou vílu. Moudrý člověk ji vysvobodil, řeky a jezera se zas naplnily. V dnešní verzi příběhu je ovšem Lubor Křížek zároveň tím vílákem.

Fondánové narcisy

Fondánové narcisy: Vyrobte si krásnou dekoraci na ozdobení dortů a cupcaků

Narcisy jsou nádherné nejen na zahrádce, ale můžou vás inspirovat i jako ozdoba dortů, cupcaků nebo bábovek. Vyrobte si je z fondánu tak, jako to udělala dekorstylistka Denisa Bartošová.

Na základ můžete připevnit dekorace čistě přírodní nebo si pomoci i koupenými.

Jarní věnec: Vyrobte si doma dekoraci na dveře, použijte proutky břízy nebo vrby

Bylo by škoda zdobit si krásnými věnci dveře nebo okna jenom o Velikonocích a Vánocích, i když ty se k tomu přímo nabízí. Vždyť nejen že nás tvar kruhu chrání před zlými silami, jak věřily celé generace našich předků, ale může to být krása přímo neví...

O Annie se psalo v novinách všech zemí, kterými projela.

Annie Londonderry: První žena, která dokázala objet svět na kole. Za 15 měsíců

Tři malé děti, bídně vydělávající manžel, rok 1894. To nejsou ideální podmínky pro přijetí sázky o objetí světa na kole. Zvlášť když na kole jezdit neumíte. Annie Kopchovski musela být skvělá. Byla zvyklá se starat po smrti rodičů o sourozence a taky...

Becherovka se v posledních letech nově podávala podobně jako jiné destiláty i s pomerančem.

Poslední nositelkou tajemství rodiny Becherů byla dívka Hedda

„Becherovka mě provází od dětství. Její setrvalá přítomnost v dědečkově baru ji posílala na stůl zvláště při návštěvě babiččiných kamarádek, kdy se nalévalo ‚babské pití‘,“ vzpomíná na zážitky s českým „národním nápojem“ novinář Richard Guryča.

Tohle byla rodinná sestava, která spolu nejenom vařila, ale taky ochutnávala.

Kuchařka pro naši babičku: Ideální receptury pro vaření několika generací

Prozkoumejte s námi knihu receptů s názvem Kuchařka pro naši babičku. Vařila podle ní redaktorka Tereza Melicharová a použila k experimentům vlastní rodinu, tedy maminku a dospělé děti.

Vajíčková pomazánka

Vajíčkové pomazánky: Vyzkoušejte recept s mrkví, ředkvičkami nebo pikantní

Letos si sice koledníci hromady natvrdo uvařených vajec po sousedech nevykoledují, ale i tak se vám jich jistě doma hromádka sejde. A nastane každoroční otázka: co s nimi? Vajíčková pomazánka to jistí.

Tulipánové kraslice

Tulipánové kraslice: K výrobě vám stačí barva na vajíčka a papírová utěrka

Kraslice, které vypadají jako něžné kalichy tulipánů? To jste určitě ještě nezkoušeli. Pomůžou vám papírové kuchyňské utěrky a výsledek bude jako barevný mramor. Intenzita obarvení bude záviset na tom, kolik barvy použijete a jakým způsobem ji namočí...

Pečení králíčci

Velikonoční sušenky s kardamomem ozdobte jarními pastelovými barvami

Správnou jarní náladu vám dodají veselé máslové sušenky s kardamomem. Chutnají moc dobře i nezdobené, ale polevy v pastelových barvách jim dodají optimistické dubnové naladění. Můžete je rozdávat i jako dárečky, a když je hezky zabalíte, budou působi...

Velikonoční svíčky

Jak si udělat velikonoční svíčky: Zvládnete to sami, stačí si koupit parafín

Ve tvaru vajíček se kolem Velikonoc prodává ledacos, třeba i svíčky. Vy si je ale letos dokážete pro slavnostní výzdobu vyrobit sami, stejně jako Markéta Zindulková, která je pro vás připravila. Materiál bez potíží koupíte v e-shopech výtvarných potř...

Velikonoční prostírání

Slavnostní stolování: Udělejte si veselé filcové zajíčky

Ozdobte si nedělní oběd slavnostním stolováním! Proč si jen tak neudělat radost jarními motivy, i kdyby se venku ještě „čerti ženili“. Veselí filcoví zajíčci vám vydrží spoustu let, tak se vyplatí si s nimi dát trošku práce. Připravila je pro vás Mar...

Červená barva, kterou se původně barvilo jako jedinou, prý znázorňovala Ježíšovu krev.

Velikonoční symboly. Proč se šlehá pomlázkou, polévá vodou a barví vajíčka

Asi už máte vajíčka nabarvená a pomlázky spletené, ale víte, proč jste to vlastně všechno na Velikonoce nachystali? Podívejme se spolu na význam symbolů, které dědíme po babičkách a prababičkách.

kraslice

Vyfoukněte kraslice jen jednou dírkou. Nejlépe to jde s plastovou stříkačkou

Je jasné, že na Velikonoce potřebujete vyfouknuté vejce, ale ne každý ví, že odolnost křehkého základu pro tvorbu kraslice můžete zvýšit, když do skořápky při vyfukování uděláte jenom jednu dírku. Je to přitom snadné, jen se na rozdíl od tradičního v...

Obrázek Vlasta.cz

Upleťte si pomlázku: Jak si vybrat proutky. Můžete je nahradit i umělými

K dokonalé atmosféře svátků jara patří správné dekorace a ozdoby. Zkuste si uplést vlastníma rukama podle našeho návodu hlavní symbol českých Velikonoc. Pokud nemáte poblíž vrbu, dají se pravé proutky nahradit umělými. Na internetu koupíte třeba bare...

Obrázek Vlasta.cz

Křesťanské Velikonoce symbolizují kočičky, kříž, beránek a zajíček

Víte vlastně, kde se vzaly známé symboly Velikonoc? Proč nás provází beránek a kočičky, ale taky hrkačka? Přečtěte si, odkud pocházejí, a připomeňte si, že pro křesťany jsou největším svátkem právě Velikonoce, a nikoli Vánoce. Symboly totiž připomína...