Alžběta Nádašdyová Báthory se narodila 7. srpna 1560 v Maďarsku. Její rodinou byli mocní Báthoryové z Ečedu. Měli obrovské majetky a pozemky na Sedmihradsku. Podle pradávné legendy její prapředek Vid zabil v souboji v ečedském močále běsnícího draka, a proto měl její rod v erbu tři dračí zuby. Báthoryové byli už tehdy známí svou výstředností. Údajně byli arogantní, vášniví a zvrhlí. Dokonce se mluvilo o sexuální zvrácenosti a sklonům k týrání.
Spojení dvou rodů
Alžběta byla velmi vzdělaná. Mluvila plynule maďarsky, německy a latinsky. Byla mladá a krásná, a tím pádem připravená na vdávání. Jejím ženichem nemohl být nikdo jiný, než František Nádašdy z mocného magnátského rodu. Vyzařovala z něj fyzická síla a zdatnost. Byl hlavním županem pro Vaš, Fogaraš a Šoproň, magistrem, panovníkovým rádcem a později kapitánem uherských vojsk. S tehdy patnáctiletou Alžbětou se oženil 8. května 1575 ve Vranově nad Topl'ou. Svatba trvala několik týdnů a pozváno bylo na 4500 hostů.
Po smrti manžela Čachtickou paní
Manželé měli celkem pět dětí. Dcery Annu, Kateřinu, Uršulu a syny Ondřeje s Pavlem. Uršula a Ondřej zemřeli už jako malé děti a v roce 1604 odešel na věčnost i hraběnčin milovaný manžel. Zlomená Alžběta se proto přestěhovala a natrvalo usadila v Čachticích na Slovensku. Její sídlo bylo obrovské. K čachtickému hradu totiž patřil i zámek a sedmnáct obcí v okolí Nitry.
Uherské království sužovala v letech 1590-1605 patnáctiletá válka, kterou údajně duševně nemocná Alžběta použila, aby skryla své odporné činy. Mezi lidmi se však začaly šířit nejrůznější zvěsti a mocná, emancipovaná a bohatá baronka se stala terčem útoků.
Krvavé lázně
V březnu 1610 objevil státní úředník Juraj Thurzo v prostorách hradu hrůzné místo činu. Doslova v krvavé lázni našel několik mrtvých těl mladých žen, další mučené dívky ještě žily a čekaly na svůj osud. Hororová scéna se znetvořenými těly Thurza tak moc šokovala, že se zařekl, že osobně dohlédne na dopadení všech viníků.
Mezi lidmi se o však hraběnce dávno vyprávěly sexuální sadisticko-upíří legendy. Údajně se koupala v krvi služek, kterou i pila, aby nikdy nezestárla. A Jurajův objev tyto povídačky potvrdil. Alžbětu Báthory proto okamžitě uvěznil do podzemí hradu.
Bleskový soud
Soudní proces začal 2. ledna 1611 na Bytčanském hradu a probíhal bez účasti hraběnky. A přestože Báthory několikrát žádala o vyslyšení své verze příběhu, nebylo jí vyhověno. Spravedlivý proces pak vyžadovali také slovenští a maďarští šlechtici, jenže hlavní režisér Thurzo měl svůj scénář pevně v rukách. Dokonce nepovolil ani zrušení útrpného práva (mučení obviněných k doznání), o což se šlechta už nějakou dobu snažila. Souzeni proto byli i její pomocníci, kteří se však snažili veškerou vinu svalit na svou paní.
Přestože bylo u soudu mnoho svědků, kteří o vraždách slyšeli jen z doslechu, byla baronka obviněna dokonce i z pokusu o vraždu Thurza i samotného krále. Údajně se je měla pokusit otrávit při jejich vánoční návštěvě Čachtic. Kazatel Ponický vznesl i obvinění z kanibalismu. Obviněna byla 7. ledna 1611 po pěti dnech soudních tahanic.
Před popravou ji zachránil její příbuzenský vztah s polským králem Štěpánem Báthorym, za trest však byla zazděna v jedné místnosti čachtického hradu. Zemřela sama 28. října 1614 ve věku 54 let.
Poprava Alžbětiných spojenců
Pomocníci hraběnky pak byli odsouzeni k popravě. Jan byl sťat a upálen. Dorotě a Iloně byly utrhány prsty a byly zaživa upáleny. Trestu smrti neunikla ani Alžbětina osobní léčitelka Erika Majorová. Bylinkářka byla obviněna z čarodějnictví a spojení s ďáblem. Poslední spolupachatelkou měla být Helena, která však byla nakonec pro nedostatek důkazů propuštěna.
Kde je pravda?
Historici tvrdí, že celá kauza byla jedno velké politické spiknutí, protože se uherští šlechtici chtěli zmocnit pozemků a obrovského Alžbětina majetku. Jaká byla pravda, však ví jen sama hraběnka, která dnes leží pohřbena v čachtickém kostele. Její životní příběh se stal inspirací pro mnoho literárních děl, filmů i divadelních představení.
Autor: Magdalena Weingärtner
Zdroj: vlasta.cz youtube.com cs.wikipedia.org Elizabeth Bathory | Biography, Husband, Castle, & Facts | Britannica The Blood Countess of Hungary: Was Elizabeth Báthory a Vampire? - Historic Mysteries