Ženy dlouhodobě hrají důležitou roli v utváření historie, společnosti a kultury a jejich přínos je nenahraditelný. Byly to ženy, které v mnohém směru změnily svět a zcela přepsaly historii, nebo ji silně ovlivnily. Pojďme si u příležitosti Mezinárodního dne žen připomenout dvanáct dam, které zasvětily své životy a talent umění, hledání pravdy či vynálezům, které změnily svět.

Odkud se vzalo MDŽ?

Původně se svátek slavil v únoru. Tento den byl údajně zvolen podle stávky newyorských švadlen za volební právo žen v roce 1908. Na to navázala německá aktivistka Clara Zetkin, která v roce 1910 na mezinárodní ženské konferenci Druhé internacionály v Kodani prosadila, aby se Svátek žen pořádal a slavil v mezinárodním měřítku. Od roku 1911 již ženy slavily svůj svátek v Německu, Švýcarsku, Dánsku, Rakousku-Uhersku i USA. Tehdy ještě neměl přesné datum, na 8. března se Mezinárodní den žen přesunul v roce 1913.

Náš „seznam“ zahrnuje úspěchy žen ve všech možných odvětvích a oblastech života - od vědkyň, spisovatelek, vůdkyň či sportovkyň. A tyto ženy inspirují dodnes.

Marie Curie-Sklodowska (1867-1934)

„Ničeho se v životě není třeba bát, jen je nutné tomu porozumět. Nyní je čas porozumět více, abychom se mohli méně bát,“ řekla Marie Curie. Narodila se v Polsku a byla průkopnickou fyzičkou a vědkyní, která vytvořila termín radioaktivita, objevila dva nové prvky (radium a polonium) a vyvinula přenosný rentgenový přístroj. Byla první osoba (nikoli „jen“ žena), která vyhrála dvě samostatné Nobelovy ceny: jednu za fyziku a druhou za chemii. Dodnes je jedinou osobou, bez ohledu na pohlaví, která obdržela Nobelovu cenu za dva různé vědní obory.

Amelia Earhart (1897-1939)

Jedna z prvních pilotek na světě a první letkyně, která sama přeletěla Atlantik. „Ženy se musí snažit dělat věci tak, jak to zkoušeli muži. Když selžou, jejich selhání musí být pro ostatní výzvou,“ prohlásila. Patřila k ženám, které neústavně porušovaly pravidla. Americká letkyně byla také první žena, která kdy letěla sama z Havaje do USA, čímž patří ke skutečným průkopnicím. Odmala se odmítala nechávat škatulkovat podle svého pohlaví. Během dospívání hrála basketbal, navštěvovala autoopravárenské kurzy a krátce chodila i na vysokou školu. V roce 1920 začala s lekcemi létání, rychle získala pilotní průkaz a o rok později už složila letovou zkoušku. Vytvořila několik leteckých rekordů. V roce 1937 ale zmizela nad Pacifikem a v roce 1939 ji prohlásili v nepřítomnosti za mrtvou. Trosky jejího letadla se nikdy nenašly a dodnes zůstává její zmizení jednou z největších nevyřešených záhad 20. století.

Rosalind Franklin (1920-1958)

„Věda pro mě poskytuje částečné vysvětlení života. Pokud to jde, je založena na faktech, zkušenostech a experimentech," prohlásila anglická biofyzička, chemička a bioložka Rosalind Franklin, která přispěla velkou měrou k odhalení struktury DNA. Studovala na jedné z mála dívčích škol, kde se vyučovala fyzika a chemie. Už v patnácti věděla, že chce být vědkyně. Na protest svého otce se přihlásila na vysokou školu a získala doktorát z chemie. V Anglii vedla výzkumný tým, který studoval strukturu DNA – to vše v době, kdy ženy nesměly ani jíst v jídelně její vysoké školy. Vytvořila základy moderní virologie a její vědecká práce skončila předčasnou smrtí v jejích 38 letech.

Florence Nightingale (1820-1910)

„Nikdy se nevzdávejte, ani neomlouvejte,“ řekla americká zakladatelka moderního ošetřovatelství poté, co během krymské války neúnavně pečovala o raněné a stala se často označovanou jako „dáma s lampou“. Anglická ošetřovatelka, autorka odborné literatury a průkopnice srovnávací lékařské statistiky pomohla snížit úmrtnost pacientů v nemocnicích v mnoha zemích. V roce 1860 založila v Londýně první zdravotnickou školu pro dívky Nightingale School of Nursing.

Anne Frank (1929-1945)

„Navzdory všemu věřím, že lidé jsou uvnitř opravdu dobří," prohlásila Anna Franková, která se stala jakýmsi symbolem holokaustu. Proslavila se svým deníkem, ve kterém podrobně popsala, jaké to bylo žít v úkrytu v nacisty okupovaném Amsterdamu. Navzdory hrůzám, které vyprávěla a prožila, věřila v lidské dobro. Jejího deníku, z něhož vznikla kniha známá jako Deník Anny Frankové, se prodalo před 30 milionů výtisků po celém světě.

Milena Jesenská (1896-1944)

Česká novinářka, překladatelka a spisovatelka byla svobodomyslná, emancipovaná vlastenka. Byla také milenkou Franze Kafky. Psala eseje, úvahy i fejetony, v nichž se zaobírala politikou, ekonomikou i válkou. Její tvorba byla nadčasová. Během 2. světové války se zapojila do podzemního odboje a pomohla emigrovat řadě židovských uprchlíků. Zemřela na selhání ledvin v koncentračním táboře Ravensbrück.

Alice Garrigue Masaryková (1879-1966)

Dcera prvního československého prezidenta byla učitelka, socioložka i politička, která se zasloužila o vznik Československého červeného kříže. V roce 1919 byla jednou z prvních žen, která byla zvolena za poslankyni parlamentu České republiky. Ve 30. letech odešla do exilu a pravidelně vystupovala v Rádiu Svobodná Evropa. „Nedbejte tvrzení, že "pánbůh se stará o všechny lidi". Pánbůh se stará jen o ty, kdo mají silnou víru ve svůj lepší osud a přejí si ho.“

Eliška Junková (1900-1994)

Nazývali ji „královnou volantu“. Nejprve závodila s automobil Bugatti jako spolujezdec manžela, později jezdila sama. Patřila k nejrychlejším motoristickým závodnicím a soutěžila po celém světě s nejlepšími muži. Stala se první ženou, která vyhrála závod Grand Prix.

Madeleine Albright (1937-2022)

Svého času patřila k nejmocnějším ženám světa. Americká diplomatka a politička měla české kořeny, ke kterým se hrdě hlásila. V roce 1997-2001 zastávala funkci ministryně zahraničí USA ve vládě prezidenta Billa Clintona. Byla historicky první ženou v tomto úřadě. V roce 2012 obdržela Prezidentskou medaili svobody, v tomtéž roce napsala monografii Pražská zima. Na postavení žen měla jasný názor: „Říkala jsem to mnohokrát, že se zdá, že na světě je dost místa pro průměrné muže, ale ne pro průměrné ženy. A my musíme opravdu velmi, velmi tvrdě pracovat."

Zdroj: vlasta.cz
heartware.org/blog/10-influential-women-in-history
womansday.com/life/g42642115/famous-women