Měl talent, který mu mnozí záviděli. Svůj soukromý život by ale nejspíš nepřál ani největšímu nepříteli. Zemřela mu manželka, tři dcery a sám měl velké zdravotní potíže, které nejspíš pramenily z dětství, kdy mu v ruce vybouchla láhev se střelným prachem.
Talent už odmala
Narodil se v Litomyšli jako jedenácté dítě a jako první syn do zámožné muzikantské rodiny. Není proto divu, že byl odmala veden k hudbě.
Brzy bylo jasné, že v Bedřichu Smetanovi dřímá malý génius. Už ve čtyřech letech se naučil noty, v pěti letech hrál na housle a klavír, o rok později pak zkomponoval svou první skladbu.
Okamžik, který ho navždy změnil
Když bylo Smetanovi deset let a žil s rodiči v Jindřichově Hradci, hrál si u místního rybníka s kamarády na vojáky. V rukou mu tehdy vybuchla láhev se střelným prachem a poranila ho v obličeji.
Bedřich se snažil si ránu vymýt, ale špinavá voda mu způsobila ošklivý zánět. Ačkoli tehdy o vlásek unikl smrti, měl doživotní následky. Chronický zánět čelisti a s nimi spojené bolesti mu ničily život. Potíže nakonec vedly až k hluchotě.
VIDEO: Poslechněte si Vltavu! Jde o druhou symfonickou báseň z cyklu Má vlast skladatele Bedřicha Smetany. Popisuje tok nejdelší české řeky – Vltavy. Vltava vznikla mezi 20. listopadem a 8. prosincem roku 1874. Premiéru měla 4. dubna 1875.
Vzepřel se svému otci
Když v roce 1843 složil Bedřich Smetana maturitu, jeho otec si moc přál, aby šel dál studovat a stal se z něj právník. Jenže to on nechtěl a ve svých devatenácti letech se odstěhoval do Prahy. Věděl, že se chce věnovat hudbě a ničemu jinému.
V Praze postupně získával kontakty a seznamoval se s významnými hudebníky. Studoval u klavírního pedagoga Josefa Prokeše a na živobytí si vydělával jako učitel hudby. Žáků měl postupně tolik, že si založil vlastní hudební ústav.
Svatba s dávnou láskou
V roce 1849 se Bedřich Smetana poprvé oženil, vzal si svou dávnou lásku Kateřinu Kolářovou, s níž se jim narodily hned čtyři dcery. Šťastné období jejich života ale bohužel netrvalo dlouho. Tři ze čtyř dětí brzy zemřely a manželka Kateřina onemocněla tuberkulózou.
Manželka zemřela při cestě ze Švédska
V roce 1856 odjel zdrcený Smetana na sérii koncertů do Švédska, kam se za ním po roce vypravila i manželka s dcerou. Dlouho tam ale společně nepobyli, protože se zdravotní stav Kateřiny i nadále zhoršoval.
V roce 1859 se jí podařilo Smetanu přemluvit, aby se vrátili domů. Tehdejší zdlouhavou cestu ale bohužel nepřežila a zemřela v Drážďanech.
Znovu se oženil
Bedřich Smetana ale dlouho netruchlil. Už v roce 1860 si vzal Bettinu Ferdinandovou, s níž krátce po svatbě odjel zpátky do Švédska. Tam složil své první tři symfonické básně.
Tím ale jeho štace v zahraničí skončila a vrátil se do Prahy. Nejspíš proto, že se zrovna otevíralo první Prozatímní divadlo, kde usiloval o pozici kapelníka, nakonec ji však nedostal.
Prodaná nevěsta mu změnila život
Zlom v kariéře Smetany nastal v roce 1866, kdy uvedl operu Prodaná nevěsta. Právě díky jejímu úspěchu nakonec ve svých dvaačtyřiceti letech získal Bedřich konečně vysněné místo kapelníka Prozatímního divadla.
V den položení základního kamene Národního divadla v roce 1868 měla premiéru jeho divadelní hra Dalibor, o čtyři roky později pak Libuše.
Vysoká daň za úspěch
Ačkoli se Smetanovi dařilo a byl čím dál slavnější a žádanější, v osobním životě to bohužel tak veselé nebylo. V roce 1871 se mu rozpadlo druhé manželství a krátce nato se začal výrazně zhoršovat jeho zdravotní stav.
Začal trpět úpornými vyrážkami, k čemuž se později přidaly závratě, sluchové halucinace, hučení v uších a jejich zaléhání. Na konci října roku 1874 se pak Smetana probudil zcela hluchý.
Dodnes není jasné, proč se tak stalo, ale nejčastěji se mluví o souvislosti s jeho poraněním v dětství. Přestože mu jeho zdravotní stav dovoloval pracovat jen hodinu denně, skládal dál.
Aniž by slyšel jedinou notu, komponoval další úchvatné skladby. Většina jeho nejvýznamnějších děl vznikla právě za jeho hluchoty. Vrcholné dílo Má vlast mělo premiéru 5. listopadu 1882 v Praze na Žofíně, Smetana se jí osobně zúčastnil a dočkal se obrovských ovací, aplaus publika ale bohužel slyšet nemohl.
Nemohl číst ani mluvit
Koncem roku 1882 začalo Bedřichu Smetanovi zdraví definitivně vypovídat služby – ztratil schopnost číst, mluvit, vybavovat si jména, především ho ale trápily stále častější halucinace.
V záchvatech zuřivosti byl nebezpečný sobě i svému okolí a dcera Žofie ho nechala převést do ústavu pro choromyslné v Kateřinské ulici na pražském Novém Městě.
Tam také Smetana 12. května 1884 zemřel. Pohřeb se konal tři dny po jeho smrti a smutečního průvodu od Týnského chrámu až na Vyšehradský hřbitov se zúčastnilo několik tisíc lidí.
V Národním divadle se večer hrála Prodaná nevěsta a jeviště bylo potaženo černým suknem. Český národ se tak rozloučil s hudebníkem, který měl pro svou rodnou zemi obrovský význam.
Zdroj: Vlasta.cz, Art.ceskatelevize.cz, Národní divadlo, Město Litomyšl, cuni.cz