Ačkoli se dožil pouhých šestatřiceti let, dokázal neuvěřitelné věci. Svůj život věnoval milovanému reggae, zdobily ho dredy a často také joint, jelikož byl velkým milovníkem marihuany. Mezi jeho nejznámější písně patří One Love/People Get Ready, Could You Be Loved, Is This Love, I Shot The Sheriff či Buffalo Soldier.

Otec mu zemřel, když mu bylo deset let

Bob Marley se narodil 6. února 1945 na Jamajce, přesněji pak ve vesnici zvané Nine Mile pod rodným jménem Robert Nesta Marley. Jeho matkou byla Afro-Jamaičanka Cedella Malcolm, otcem pak Norval Sinclair Marley. Svého otce si ale příliš neužil, Robert pracoval jako kapitán námořní složky Royal Marines a byl často pryč. Malý Bob byl tak vychováván především maminkou a to až do svých deseti let. Právě tehdy ve věku sedmdesáti let zemřel jeho otec na infarkt. Cedella Malcom se poté podruhé vdala za státního úředníka ze Spojených států Edwarda Bookera, který měl z předchozího vztahu dva syny. 

Zdroj: Youtube

Říkali mu „bílý kluk“

Bob měl hodně složité dětství, často se kvůli svému rasově smíšenému původu stával terčem urážek. Sousedé mu dokonce říkali „bílý kluk“. Marley později prozradil, že mu tato zkušenost pomohla vyvinout filozofii, že není na straně bílých, ani černých, ale jen na straně Boha.

Rád strašil předpovídáním budoucnosti

Budoucí hudební hvězda v sobě měla už v raném dětství jeden velký skrytý talent. Rád lidem předpovídal budoucnost a děsil je tím, co je čeká a nemine. V sedmi letech, kdy měl za sebou rok strávený v ghettech v Kingstonu, se vrátil do rodné vesnice a všem řekl, že jeho osudem je stát se zpěvákem. Od té doby odmítal všechny žádosti na čtení z ruku. Mládí pak strávil v kingstonském Trench Townu, což byl zoufale chudý slum.

Věřil, že mariuhana přináší osvícení

Spolu se svými kamarády Bunnym Livingstonem a Peterem Toshem trávil Bob Marley hodně času poslechem rhythm and blues na amerických rozhlasových stanicích. Brzy založili kapelu, kterou pojmenovali Wailing Wailers (často se název zkracoval na Wailers). Jako praktikující rastafariání si nechávali narůst vlasy do dredů a kouřili ganju (mariuhanu), protože byli přesvědčeni, že je to posvátná bylina, která přináší osvícení.

Tušíte, kde má Bob své muzeum?

Nenahraditelný Bob Marley je i dnes stále v rodné Jamajce velmi populární. Už v roce 1986 vzniklo Muzeum Boba Marleyho, které se nachází v Kingstonu na Jamajce na adrese 56 Hope Road. Muzeum je nejenom jeho bývalým domem, ale také místě, kde na něj byl spáchán atentát. Můžete v něm nalézt jeho osobní předměty, nahrávají studio, výstavní síň či obchod se suvenýry.

Přežil nebezpečný atentát

Marley byl čím dál populárnější, dokonce natolik, že mu ani tolik nevadilo, když ho kamarádi z kapely opustili a vydali se na sólovou dráhu. Marley si najal novou kapelu a postupně vydal řadu politicky vyhraněných alb. Často zpíval o prudce rostoucí nezaměstnanosti, přídělovém zásobování potravin a také politickém násilí. Právě tyhle písně z něj udělaly vlivnou kulturní ikonu. Nejspíš byl ale kvůli svým kontroverzním písním terčem hněvu a 3. prosince 1976 na něj byl spáchán atentát. Ten se uskutečnil během zkoušky kapely, kdy skupina ozbrojenců začala střílet po všech, kdo byl zrovna na místě. Bob Marley byl postřene kulkou do hrudní kosti a bicepsu, jeho žena Rita pak „schytala“ kulku přímo do hlavy. Ačkoli to zní neuvěřitelně, zraněním naštěstí nepodlehli.

Jedenáct dětí, možná více

Oficiálně se uvádí, že má Bob Marley jedenáct dětí. Existují ale i zahraniční zdroje, které naznačují, že jich mohlo být i mnohem více. Jeho životní láskou byla Rita Anderson, kterou si vzal v roce 1966 na Jamajce. Rita do manželství vstoupila se dvěma dětmi, které Bob adoptoval. Postupně spolu přivedli na svět další tři děti - Cedellu, Davida (Ziggi) a Stephena. Dalších šest dětí pak měl se šesti různými ženami. Většina z potomků po otci zdědila hudební talent a hudbě se také věnují.

Přišli mu na rakovinu poté, co se zranil při fotbale

Když se v roce 1978 Marley zranil při fotbale, myslel si, že to nebude nic vážného. Jenže lékaři u něj zjistili rakovinu kůže, která je přitom u lidí s tmavou barvou pleti velice výjimečná. Doktoři mu nabídli operaci, kterou ale odmítl, protože rastafariánská víra neuznává zásahy do lidského těla. 

I po své smrti stále vydělává miliony

Respektovaný časopis Forbes v roce 2018 zařadil Boba Marleyho na páté místo v rámci seznamu nejlépe vydělávajících mrtvých celebrit. Kromě jeho značky Marley Natural (zabývá se výrobou přírodních kuřáckých potřeb, ale také příslušenstvím pro kouření marihuany) jeho rodina také vydává licence na kávu, audio či oblečení. Marley také prodal za posledních dvacet let více než 75 milionů alb.

Léčit se rozhodl pozdě

Ačkoli mu bylo čím dál hůře, stále koncertoval a dokonce vyprodal legendární Madison Square Garden v New Yorku. Poslední vystoupení měl 23. září 1980 v Pittsburghu v rámci Uprising tour. Svou poslední píseň sotva dospíval a poté se konečně rozhodl, že se pokusí s nemocí bojovat. Podstoupil radikální chemoterapii, během které přišel o své osm let nestříhané dredy. Bohužel už ale bylo pozdě. Když si pak byl v newyorském Central Parku v roce 1980 zaběhat, zkolaboval. Rakovinu se mu rozšířila i do mozku, jater a plic. 

Život si za peníze nekoupíš

Zemřel 11. května 1981 v nemocnici v Miami. Jeho poslední slova patřila synovi Ziggimu. Řekl mu, že ani za peníze si člověk život nekoupí. Marley byl pochován se svou kytarou Gibson Les Paul, pukem z marihuany, prstenem od etiopského prince Asfy Wossena, fotbalovým míčem a biblí. Jeho tělo bylo tehdy letecky přepraveno na Jamajku a během jednoho dne kolem rakve prošlo 40 000 lidí. 

Zdroj: Vlasta.cz, Weedshop.cz, Wikipedia.org, Biography.com

Související články