„Byl to ten nejhezčí seriál, který tady byl v době po revoluci natočen,“ míní Petr Nárožný, který se v seriálu zhostil role závistivého strýce Vařeky. Nejen on si dodnes rád vzpomene na sérii, která se poprvé na televizních obrazovkách objevila v roce 1994.

Tedy bezmála padesát let poté, co příběh školáka Petra Bajzy, který dětskýma očima popisuje život ve svém rodném městě napsal jeho autor Karel Poláček. Jakkoli je román zábavný, Poláček ho psal v těžké době Protektorátu. Dopsal ho v roce 1943, krátce předtím, než byl pro svůj židovský původ poslán do koncentračního tábora v Terezíně.

Jak vypadají herci ze seriálu Bylo nás pět dnes? Podívejte se ve videu:

Zdroj: Youtube

Román v ich-formě

Kniha si na filmové zpracování musela počkat bezmála pět dekád. „Ta kniha má pro filmaře několik velkých nevýhod. Především samotná předloha – ten román je dějově neskutečně řídký a druhá věc je, jak je to psané v ich formě a ještě jakoby to ten chlapec psal,“ popsal režisér Karel Smyczek.

Toho nakonec k natáčení přesvědčil vynikající scénář Ondřeje Vogentanzla, jenž využil řadu Poláčkových děl. „On vlastně Poláčka vyšperkoval Poláčkem,“ přiblížil Smyczek a dodal, že on sám „už nic lepšího nenatočí“.

Olda se nejlépe hodil do kšeftu

Ve slavném seriálu se objevila celá řada hvězd - starostlivá maminka v podání Dagmar Veškrnové, či tatínek, kterého se famózně zhostil Oldřich Navrátil. Ten nebyl první volbou, uvažovalo se o Viktoru Preissovi či Josefu Abrhámovi, ale režisér Smyczek chtěl Navrátila. „On mi tak nějak nejlépe seděl do toho kšeftu, do koloniálu,“ řekl režisér, který tehdy ani netušil, že Oldřich Navrátil je velký obdivovatel Karla Poláčka a dokáže přednášet některé pasáže z jeho knih.

I na pětici kamarádů měl režisér a jeho lidé velké štěstí, především pak na postavu Petra Bajzy, kterou zahrála dětská hvězda 90. let Adam Novák. Na natáčení pak rádi vzpomínají i představitel Čeňka Jaroslav Pauer a Zilvara z chudobince Jan Müller, který už na casting dorazil s kartonem cigaret, což se mu později hodilo.

Vycpávky na zadku

Adam Novák naopak připomněl, že na vlastní kůži poznal tresty "tatínka Bajzy", když dostal prutem přes zadek tak, až měl navzdory různým vycpávkám na zadku černé modřiny. "Dnes už by se to asi takhle točit nemohlo," usmíval se Novák, podle kterého se natáčení odehrávalo v pomalu rodinné atmosféře.

Seriál se natáčel v Kouřimi, která leží asi 60 km od Prahy a mnozí vzpomínají, jak smutně se filmaři loučili s natáčením, přičemž na dotočné někteří i plakali. Tehdy to zkrátka sedlo a vznikl jeden z nejhezčích seriálů, jemuž diváci stále dorůstají. A to i třicet let po natáčení.

Zdroj: vlasta.cz Bylo nás pět (1994) | ČSFD.cz (csfd.cz) serialove navraty - YouTube

Související články