V naší zemi nebude mnoho lidí, kteří nikdy neviděli ani kousek oblíbeného seriálu Četnické humoresky, který se natáčel v první dekádě nového milénia. Přinejmenším takový člověk ale existuje a je to paradoxně jeden z hlavních hrdinů seriálu Tomáš Töpfer.

„Dívat se sám na sebe a na výsledek své práce, to jsem nikdy nedělal, takže jsem to neudělal ani u Četnických humoresek,“ prozradil nyní jednasedmdesátiletý herec v pořadu, který se věnoval natáčení jednoho z fenoménů televizní zábavy.

Jak vypadají herci Četnických humoresek dnes? Podívejte se ve videu:

Zdroj: Youtube

Inspirace ve starším seriálu

Původně ani nadporučíka Karla Arazíma hrát neměl. Inspirací k napsání seriálu se stali dva četníci, kteří vystupovali v jedné epizodě staršího seriálu Dobrodružství kriminalistiky. Obojí natočil režisér Antonín Moskalyk.

První četníky ztvárnili Karel Heřmánek a Ondřej Vetchý, ale Karel Heřmánek musel natáčení seriálu v moravské metropoli odmítnout, protože pár let předtím založil v Praze divadlo a byl pracovně velmi vytížený. Moskalyk se proto rozhodl pro Töpfera.

Ostatně dnes si bez něj seriál neumí nikdo představit, stejně jako bez snaživého strážmistra Bedřicha Jarého v podání Ivana Trojana. „Považuji to za velké štěstí,“ vzpomíná na jednu ze svých prvních filmových příležitostí mimořádně úspěšný herec, pro kterého se účast v Humoreskách stala odrazovým můstkem k velké filmové kariéře a sedmi Českým lvům.

Četníci z Hradce Králové

Antonín Moskalyk před Četnickými humoreskami natočil kromě zmíněného Dobrodružství kriminalistiky i Panoptikum města pražského. Patřil tak k velmi úspěšným a oblíbeným tvůrcům televizních detektivek. Četnické humoresky se původně měly odehrávat v Hradci Králové. Mimochodem jména četníků pocházejí skutečně z královéhradeckých četnických archivů.

Pražské televizní studio ale projekt neschválilo, nezdálo se mu, že by mohl být komerčně úspěšný. Seriál se tak přesunul do brněnského studia, kde už dostal zelenou. Příběhy scénáristce Pavlíně Moskalykové, režisérově dceři, zajišťoval policejní rada Michal Dlouhý, jenž je vyhledával v archivech. Zaměřoval se na používání novodobých kriminalistických metod a i díky jeho práci se podařilo napomoci zvednout kredit do té doby „mnohdy očerňovanému četnickému sboru“.

Na důchod k sušenkám

První díl Slepice vs. Slepička byl odvysílaný v lednu 2001 a stal se fenoménem. Po třináctidílné sérii následovaly dvě další a poslední díly se vysílaly v roce 2007. Od té doby seriál z obrazovky takřka nezmizel a diváci si o něj stále píší. A jednou ho zřejmě uvidí i jeden z hlavních hrdinů.

„Představuji si, že až půjdu doopravdy do důchodu a nebudu mít tolik práce, třeba až mi bude pětaosmdesát, že si lehnu na gauč, vezmu si talířek se sušenkami a konečně si ten seriál také pustím,“ plánuje Tomáš Töpfer.

Zdroj: vlasta.cz seriálové návraty - YouTube Četnické humoresky (2001) | ČSFD.cz (csfd.cz)

Související články