Tichá voda břehy mele. Tak by se dala charakterizovat až neuvěřitelně krásná Sisi. Byla posedlá svou štíhlou postavou a byla schopna udělat cokoli, aby si ji udržela. Porodila čtyři děti, ale povídá se, že poslední dcera byla nemanželská.

Život u královského dvoru ji nudil

Alžběta Bavorská přezdívaná Sisi se narodila 24. prosince v Mnichově v královském rodě Wittelsbachů. Už ve svých šestnácti letech se provdala za rakouského císaře Františka Josefa I., díky čemuž se rychle dostala do formálního života na habsburském dvoře. Na to ale nebyla připravena a bylo jí to zpočátku velmi nepříjemné. Byla vychovávána v hodnotách kreativity a dobrodružství a královský život ji jednoduše nudil. Sice byla císařovnou, ale vůbec ji to netěšilo.

Tchyně ji nenáviděla

Měla to navíc velmi složité, protože měla od začátku špatný vztah se svou tchyní Žofií. Ta si totiž pro Františka Josefa I. vysnila úplně jinou nevěstu a to bavorskou vévodkyni Helenu, která byla starší sestrou Alžběty. Žofii se nelíbilo, že se snaží ovlivňovat státní záležitosti, podle ní mělo být její jedinou ambicí, aby Františkovi Josefovi I. porodila syna, tedy následníka trůnu. 

Nesměla vychovávat své dcery

Císařovna Sisi porodila čtyři děti, jenže první dvě byly dcery - Žofie a Gisela. Arcivévodkyně Žofie měla jasný názor, kdo by se měl o děti starat a Sisi to podle ní nebyla. Odebrala je tak z péče jejich matky a začala se o ně starat sama. 

Výlet skončil tragédií

V roce 1857 už se nedokázala dívat, jak dcery vyrůstají po boku tchyně a vydupala si na habsburském dvoře, že je vezme na výlet do Uher. Arcivévodkyně ani dvorní lékaři s tím nesouhlasili, protože dětem nebylo před odjezdem dobře, přesto se cesta uskutečnila. Výlet nakonec skončil tragicky, princezna Žofie v pouhých třech letech zemřela a to pravděpodobně na tyfus. 

Jakmile se Sisi s dcerou Giselou vrátila domů, dočkala se místo útěchy a opory v rodině kritických slov od arcivévodkyně. Ta jí dávala jasně najevo, že od začátku věděla, že není hodna péče o královské děti. Sisi to, jako každá matka, hodně prožívala a v té době začala pociťovat první silné deprese. 

Drastické diety a vosí pas

Když se v roce 1858 Alžbětě konečně narodil dlouho očekávaný syn Rudolf a zdálo se, že by se mohlo v rodině vše uklidnit, opak byl pravdou. Tchyně jí i třetí dítě odebrala a vychovávali ho vychovatelé. Už ve svých šesti letech se začal vzdělávat, aby byl připravený na to, stát se rakouským císařem. 

Sisi se tak uzavřela do sebe a stala se tak trochu závislá na svém vlastní těle. Začala poctivě cvičit a také si pevně stahovat šaty šněrováním, aby měla vosí pas, kterým je dnes proslulá. Vedle cvičení a jízdy na koni si také zamilovala cestování.

Zdroj: Youtube

Našla manželovi milenku

Sisi byla vždy „snaživkou“, která se ráda motala do politiky. Nakonec se jí to vyplatilo, protože byl v roce 1867 František Josef I. korunován uherským králem a Sisi královnou. Alespoň na krátkou dobu se znovu objevila v jejich manželství i vášeň a láska, ze které vzešla dcera Marie Valerie. Sisi z ní měla asi největší radost, protože byla prvním dítětem, které mohla vychovávat a také s ní ráda cestovala. 

Jenže idylka v manželství nevydržela dlouho a Sisi si usmyslela, že bude nejlepší, když najde manželovi milenku. Jednoduše mu chtěla dopřát společnost, když bude zrovna na cestách. Seznámila ho tak s herečkou Kateřinou, která se později opravdu stala jeho milenkou. Sisi ale netušila, že už ji v té době manžel dávno podváděl s jinou ženou a to mladičkou Annou. 

Sama si ráda užívala s jinými

Královna Sisi ale Františkovi Josefovi I. nic nevyčítala a respektovala jeho zálety. Sama totiž nebyla jiná a povídalo se, že měla na každém prstu jednoho milence. Dokonce se šířily zvěsti o tom, že dcera Marie Valerie tak trochu nebyla králova, ale někoho úplně jiného.

Stárnout s grácií nikdy neuměla

Ačkoli se o Sisi vždy mluvilo jako o nejkrásnější ženě světa, ona si to nikdy moc nemyslela a stále měla pocity méněcennosti. Vše se samozřejmě začalo umocňovat s přibývajícími roky. Hodně si dávala záležet na tom, aby měla vždy dokonalé vlasy, které jí postupně narostly až ke kotníkům. Každý den si je dlouhé hodiny pročesávala a jakmile našla jeden šedivý vlas, začala panikařit. Začala tak experimentovat a zkoušela různé osvědčené „babské rady“. Známá byla třeba výrobou různých tinktur, které obsahovaly nejenom ovoce a vejce, ale třeba také sperma nebo krev. 

Nechala si vytetovat na rameno kotvu

Alžběta i nadále cestovala a užívala si života naplno, lákalo ji dobrodružství a různé experimentování. Nebála se navíc ani tehdejších extrémů a z jedné cesty si dokonce dovezla domů památku v podobě tetování. Inspirovala se námořníky a nechala si na rameno zvěčnit kotvu. Když přijela domů za manželem a svou „kérku“ mu ukázala, málem ho trefila mrtvice. Nesl to hodně těžce, nedokázal pochopit, jak to Sisi napadlo.

Sebevražda syna jí dostala na dno

Nejenom Alžběta ale i syn Rudolf dlouhodobě kritizoval politiku svého otce a krále Františka Josefa I. Výhrady měl tak dlouho, až se král postaral o to, aby své názory nemohl nikde prezentovat. To Rudolfa zdrtilo a začal mít pocity beznaděje, bral drogy, pil alkohol a myslel na sebevraždu. Od myšlenek bohužel brzy přešel k činům. V lednu v roce 1889 zemřel na zámečku Mayerling v dnešních Dolních Rakousech. Smrt korunního prince je ale dodnes nejasná, s jistotou se ví pouze to, že měl v rakvi ovázanou hlavu. Jedna z legend praví, že nejprve zastřelil milenku a pak sebe. Alžběta Bavorská po smrti syna upadla do ještě větších depresí, neviděla už světlo na konci tunelu a sama zvažovala, že si vezme život. 

Smrt pro ni byla vysvobozením

Sisi se postupně stáhla do ústraní, rozdala všechny své šperky a ještě více cestovala. V září roku 1898 pak ukončil její život italský anarchista Luigi Lucheni, který ji probodl pilníkem. Zajímavé je, že přitom chtěl původně zabít prince Ludvíka Orleánského. Ten ale bohužel nepřijel, tak si vybral náhradní oběť. Smrt Sisi tehdy nesly špatně zejména vídeňské ženy. Vrahovi dokonce poslaly společný dopis, který měl neuvěřitelných 16 tisíc podpisů. Několik dní po její smrti založil František Josef I. na její počest Řád Alžběty, jako vyznamenání pro ženy. 

Zdroj: Vlasta.cz, Palaces-of-europe.com, Tatler.com, Britannica.com

Související články