Čistá láska, respekt a oddanost – tak by se dalo charakterizovat manželství Dany a Emila Zátopkových. Jakmile se poprvé setkali, okamžitě věděli, že spolu vydrží až do smrti. A to se také stalo.
Otec vojákem z povolání
Dana Zátopková se narodila 19. září 1922 ve Fryštátě (dnešní Karviná). Otec Antonín působil během první světové války ve francouzských legiích a poté se stal vojákem z povolání.
Dana ukazovala sportovní talent už ve studentských letech. Začínala s házenou a byla v ní tak vynikající, že se v roce 1949 v dresu Slovácké Slavie stala dokonce mistryní Československa.
Házenou postupně vyměnila za atletiku
Už od roku 1946 nestačila Daně Zátopkové jen házená a začala dělat i atletiku, přičemž se shodou náhod dostala i k oštěpu, který ji později proslavil.
Už o dva roky později odjela reprezentovat Československo na olympijské hry do Londýna a umístila se na sedmém místě.
Osudové setkání
Svou životní lásku, legendárního atleta Emila Zátopka, poznala Dana v květnu 1948 při závodech ve Zlíně. Tehdy jí bylo teprve pětadvacet let a zrovna překonala národní rekord v hodu oštěpem.
„‚Tak ti gratuluju‘ – ‚Tak ti děkuju‘,“ vzpomínala vždy s láskou Zátopková na jejich první rozhovor. Rychle se do sebe zamilovali, protože oba cítili, že jsou jeden druhému předurčeni.
„Věděli jsme, že to je ono. To, co oba hledáme. Samozřejmě že jistý si člověk nemůže být asi nikdy, ale tohle bylo něco víc. Seznámili jsme se v květnu a v říjnu jsme se brali. Bývali bychom se vzali i dřív, ale nešlo to kvůli závodům. Zamilovala jsem se hned,“ přiznala Dana.
Osudová čísla
Na osud nemusíme věřit všichni, ale je určitě zajímavé, jak magický byl vztah Dany Zátopkové s Emilem Zátopkem. Oba se totiž narodili ve stejný den, a dokonce i rok, konkrétně 19. září 1922. Shodně navíc pocházeli z Moravskoslezského kraje.
Medailové žně v Helsinkách
V roce 1952 společně odjeli manželé Zátopkovi reprezentovat Československo na olympiádu do Helsinek. Právě tam se napsal dosud možná největší sportovní výsledek historie.
Zátopek získal v Helsinkách zlaté medaile v bězích na pět i deset kilometrů. Vůbec poprvé pak startoval i na maratonské trati a nejcennější kov vybojoval i v tomto závodě. „Jestli chcete něco vyhrát, běžte 100 metrů. Jestli chcete něco zažít, běžte maraton,“ rád říkával.
Ve stejný den, kdy Zátopek vyhrál svůj závod na pět kilometrů, čekala Zátopkovou soutěž oštěpařek. Svého manžela tak poprosila, jestli jí po vyhlášení půjčí svou medaili pro štěstí.
„Emil mi ji dal a já šla závodit. No a hned prvním hodem jsem hodila olympijský rekord. To bylo přes 50 metrů a tím jsem i vyhrála,“ prozradila v rozhovoru pro Radiožurnál.
Trápila se, protože nemohla mít děti
Společný život plný lásky a sportovních výkonů si oba užívali plnými doušky. K dokonalému štěstí jim ale přece jen něco chybělo – děti, kterých se bohužel nikdy nedočkali.
Zátopková totiž zjistila, že děti mít nemůže, a přestože se problém dvojice snažila řešit s lékaři, nebylo to nic platné.
Milovaný manžel, kterému přezdívala Ťopeček, jí ale byl velkou oporou a díky tomu se s krutým osudem dokázala smířit.
„Utěšoval mě a říkal: Proč se trápíš? Myslíš, že když my nebudeme mít děti, tak lidstvo vymře? Hustil to do mě tak dlouho, až mně to přestalo vadit,“ uvedla Zátopková.
Popel ve džbánku pro návštěvy
Emila Zátopka na konci života trápily vleklé zdravotní potíže. Na konci října roku 2000 ho převezli do nemocnice s mozkovou příhodou a nakonec odešel na věčnost 21. listopadu ve věku 78 let.
Dana si část jeho popela nechala doma, kde ho uložila do svého oblíbeného malovaného džbánku. Zajímavostí je, že kdykoli přišla návštěva, džbánek dala doprostřed stolu. Chtěla totiž, aby si mohli společně se Zátopkem ťuknout.
Manžela přežila o dvacet let
Olympijská šampionka i po smrti manžela žila naplno a byla plná energie. „Radost mně udělá to, že mám kolem sebe pár přátel, se kterými se můžu sejít a můžu se trochu něčemu zachechtat,“ svěřila se krátce před svými pětadevadesátými narozeninami.
Dana Zátopková nakonec zemřela 13. března 2020 ve věku sedmadevadesáti let. Svého milovaného manžela tak přežila o dvacet let.
Zdroj: Vlasta.cz, Sportyzive.cz, Lidovky.cz, Patriotmagazin.cz, Česká televize