Filmoví fanoušci, stejně tak jako milovníci červených koberců, jistě nemůžou dospat. Už v pátek totiž startuje 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Z řad světových hvězd pozvání přijal Russel Crowe, Ewan McGregor či Alicia Vikander. Zatímco první zmíněný si odnese Křišťálový glóbus, zbylí dva dostanou Cenu prezidenta festivalu.

A kromě nich ocenění získá i česká divadelní a filmová herečka Daniela Kolářová. Herečka je rodačkou z Karlových Varů, kde i vyrůstala. V druhé půlce šedesátých let studovala v Praze DAMU, kde se také seznámila se svým budoucím manželem Jiřím Ornestem, se kterým pak měla dva syny, Šimona a Matěje. V roce 1967 debutovala ještě na studiích ve filmu Soukromá vichřice. Je držitelkou několika ocenění, jako je Český lev, Cena Kristián či Cena Alfréda Radoka. Ceny ale nejsou všechno, Danielu Kolářovou diváci milují v mnoha jejích rolích, ať je to Alena v Noci na Karlštejně, maminka z Na samotě u lesa, Doubravka z Létě s kovbojem nebo učitelka Maxová v Obecné škole.

Zdroj: Youtube

Mohla si také vybrat, jaký film se bude na její počest na filmovém festivalu ve Varech promítat. Volba padla na Kulový blesk, který letos slaví 45. výročí od premiéry. Proč si herečka zvolila zrovna tento snímek, řekla v rozhovoru pro časopis Vlasta. „ Protože v něm hraje spousta kolegů, kteří už nejsou s námi. A já jsem si uvědomila, že na ně moc ráda myslím a že mi chybí. Tak jsem si říkala, že to bude taková hezká vzpomínka.“

Kulový blesk natočil v roce Ladislav Smoljak jako svůj první celovečerní film, ke kterému napsal scénář spolu se Zdeňkem Svěrákem. Snímek je dnes už kultovní, stejně jako hlášky z něj. Kdo by si nepamatoval paní Jechovou a její „A máte sklep? A mohla bych ho vidět?“ či „Máňa říká, že to není směroplatný.“

Film bude uveden ve čtvrtek 6. července od 16:00 v Karlovarském městském divadle. Karlovarský festival startuje v pátek 30. června a potrvá do soboty 8. července.

Zdroj: Vlasta, ČSFD

Související články