Nejznámější královské děti byly dlouhé roky jednoznačně princové William a Harry. Už proto, že chlapci se narodili přímému následníkovi britského trůnu – princi Charlesovi, jenž se loni na podzim ujal vlády coby král Karel III.

Zdroj: Youtube

A pak také proto, že princové přišli na svět v letech 1982 a 1984, kdy se média a celý svět začaly více zajímat i o soukromý život královské rodiny, který koruna do té doby bedlivě střežila za zdmi Buckinghamského paláce. O prvních krůčcích a slovech čtyř dětí královny Alžběty II. a prince Phillipa se toho příliš nevědělo.

Mít normální život

Naopak vývoj Williama a Harryho mohli Britové sledovat mnohem blíže. Bylo to dané i tím, že matka chlapců Lady Diana prosadila, aby její synové navštěvovali školu a nebyli vzděláváni doma, jak to bylo do té doby běžné. Chtěla, aby princové měli co „nejnormálnější" život. S chlapci také často vyrážela sportovat, známé byly jejich pravidelné výlety do zasněžených hor.

Nejmladší královnina vnoučata Louisa a James

William a Harry nicméně nebyli první vnoučata královny Alžběty. Těmi byly děti její druhorozené dcery Anny – Peter Phillips (1977) a Zara Phillips, dnes Tindall (1981). Po nich následovaly dcery prince Andrewa, vévody z Yorku, a Sarah Ferguson, a to Beatrice (1988) a Eugenie (1990) a seznam vnoučat panovnice, která britským ostrovům vládla přes sedmdesát let, završily děti jejího nejmladšího syna Edwarda, vévody z Edinburghu, který s manželkou Sophií vychovává dceru Louisu Mountbatter-Windsor (2003) a syna Jamese Mountbattera-Windsora (2007). Ten je rovněž nejmladším synovcem krále Karla III.

George, Charlotte a Louis

Nikoli však nejmladším dítětem v královské rodině. Většina královniných vnoučat už je pár let v rodičovském věku a téměř všichni už je také mají. Samozřejmě že svět znovu zná především ty, kteří jsou v nástupnické linii nejvýše, tedy děti korunního prince Williama a Catherine. Druhým v pořadí na trůn je po svém otci už od roku 2013, kdy přišel na svět, prince George. Následuje princezna Charlotte (2015) a nejmladší z dětí oblíbeného britského páru Louis (2018).

Archie a Lilibeth

Následuje princ Harry, po kterém by se trůnu mohl ujmout jeho syn Archie Harrison (2019) a dcerka Lilibeth Diana (2021), děti, které se narodily v jeho manželství s americkou herečkou Meghan Markle, s níž Harry žije na západním pobřeží USA.

Savannah, Isla, Mia, Lena a Lucas

Také Peter a Zara už mají své potomky. Peter Phillips coby nejstarší vnouče bývalé královny začal s dětmi nejdříve a je otcem dvou dcer Savannah (2010) a Isly (2011). Jeho sestra Zara, profesionální jezdkyně, která získala stříbrnou medaili na olympiádě v Londýně v soutěži jezdeckých družstev, má s bývalým hráčem rugby Mikem Tindallem tři děti: dcery Miu (2014) a Lenu (2018) a syna Lucase (2021).

Augie, Sienna a malý Ernest

Rok 2021 byl celkově velmi plodný v královské rodině, kromě Lilibeth a Lucase se téhož roku narodila i dcera princezny Beatrice Sienna Mapelli Mozzi a prvorozený syn princezny Eugenie August Philip zvaný Augie. Tento týden narozený Ernest partu malých královských dítek na nějaký čas završil.

Zdroj: Vlasta.cz, BBC

Související články