Most Bir-Hakeim už desítky let slouží nejen chodcům, autům a soupravám metra pařížské linky 6, je to ale také fotogenická stavba, která v minulosti přilákala řadu filmařů. Jedním z posledních herců, kteří se po něm prošli, byl Leonardo DiCaprio ve filmu Počátek. Most se ale objevil také ve slavném Posledním tangu v Paříži, ve filmech Lovci pokladů nebo Malý indián ve městě.

Zdroj: Youtube

Asi největší slávu ve filmařském světě mu však přinesla scéna z francouzského snímku Strach nad městem z roku 1975, kde se hlavní role zhostil Jean-Paul Belmondo. A kde předvedl jeden ze svých kaskadérských kousků, jimiž byl pověstný a z nichž šedivěli filmoví producenti, pojišťovny a posléze v kinech i diváci.

V této francouzské kriminálce, kterou režíroval Henri Verneuil, si Belmondo zahrál komisaře Letelliera, jenž pátrá po pařížském násilníkovi. A v jedné scéně vylezl na střechu metra, které se v plné rychlosti řítí po francouzské metropoli přes most Bir Hakeim, přičemž nízké mostní oblouky mu končí jen pár centimetrů nad hlavou.

Belmondo, jemuž Francouzi s láskou přezdívají Bébel, se riskantním scénám často smál, slabé povahy ale v kinech zavíraly oči a zasouvaly se hluboko do sedaček.

Několikrát v ohrožení života

Ostatně Jean-Paul Belmondo se sám při natáčení několikrát několikrát ocitl v ohrožení života, možná i proto lidé jeho filmy milují. Asi nejblíže konci se ocitl zřejmě právě ve filmu Strach nad městem. Nikoli ve scéně s metrem, ale na střeše pařížského obchodního domu Galeries Lafayette, kdy uklouzl a před pádem se uchránil zachycením o okap. I tato scéna, při které měla polovina štábu takřka infarkt, ve filmu zůstala.

Na počest Bébela město porušilo pravidla

Francouzi nyní nechali pojmenovat část dlouhého mostu mezi 15. a 16. okrskem k hercově nedožitým 90. narozeninám. Už několik dní je to Promenáda Jeana-Paula Belmonda. Porušili tak dokonce městský zákon, který zakazuje pojmenovat jakýkoli objekt, most či budovu po osobnosti dříve než pět let po jeho smrti. Jean Paul Belmondo zemřel 6. září 2021, před necelými dvěma lety.

Se svým hrdinou se ke hřbitovu na Montparnassu přišly rozloučit stovky lidí. Pohřbu, který se odehrál za zvuků kultovní finální skladby z dalšího Belmondova filmu Profesionál, se tehdy zúčastnil i francouzský prezident Emanuelle Macron.

Zdroj: vlasta.cz, https://www.voici.fr/news-people/jean-paul-belmondo-la-ville-de-paris-va-rendre-un-touchant-hommage-a-lacteur-752318

Související články