Francie rozhodně není prudérní země. Lidská nahota místní obyvatele příliš neznepokojuje, přesto se vydání dubnového čísla časopisu Playboy pro frankofonní čtenáře vyvolalo bouřlivou reakci. Na titulní fotce se totiž objevila žena, kterou Francouzi znají spíše v halence a saku na zasedání vlády. A to Marlene Schiappa, ministryně pro sociální ekonomiku.

Zdroj: Youtube

Čtyřicetiletá politička je známá svou podporou LGBT komunit a feminismu, o kterém napsala několik knih. Podle některých si ale na upozornění na práva žen nevybrala ten nejlepší časopis. Pro mnohé je totiž Playboy symbolem snad všech sexistických stereotypů, které existují. Na všech snímcích se je oblečená, sice spoře, ale neodhaluje křiklavě žádnou intimní partii.

Schiappa časopisu poskytla dvanáctistránkový rozhovor, který se věnoval především tématu rovnosti žen ve společnosti a politice. Ostatně už na titulní fotce v smetanově zbarveném body s velkým výstřihem má na levém ňadru napsané číslo 49.3, což je článek, který se věnuje francouzskému důchodovému systému. Tedy tématu, kvůli kterému je ve Francii v posledních měsících velmi dusno.

Otázka je, zda ministryni stálo za to poučit čtenáře Playboye o problémech země takovým způsobem. Hovoří se o změnách v kabinetu prezidenta Emannuela Macrona a jedním z vyměněných ministrů by se podle kuloárů měla stát i absolventka pařížské Sorbonny Schiappa.

Francouzka nicméně není jedinou politickou tváří, která se voličům snažila ukázat, že před nimi opravdu „nic netají“. Někteří tak udělali záměrně, jiní vesměs nevědomky. Což je případ třeba bývalé finské premiérky Sanny Marin, která před časem vyvolala ve své zemi bouři kvůli snímku pro časopis, na kterém se objevila v elegantním blejzru bez podprsenky.

Oproti své francouzské kolegyni šlo o vskutku nevinný kousek, který mnohé ženy i muži naopak ocenili. Tedy až na kritiky z opozice, kteří političku kvůli snímku pro lifestylový magazín dlouhé týdny pranýřovali.

Ženské půvaby před lety využil třeba i Vít Bárta, zakladatel dnes už mnohými zapomenuté strany Věci veřejné. Někteří si možná ještě vzpomenou na plakát, na němž se objevily čtyři mladé členky strany v plavkách s textem Kluky pusťte k vodě, volte naše holky, v němž lákaly v roce 2009 k volbám. Těmi ženami byly Karolína Kočí, Kristýna Klasnová, Karolína Peake a Lenka Andrýsková.

Zdroj: Youtube

Jen o pár let později pokračovala v odhalování i jindřichohradecká zastupitelka KSČM Vendula Kroupová, zvaná Rudá Vendula, byť spíše než o snahu přilákat více Jihočechů ke komunistické straně, šlo o její vlastní exhibicionismus. Nicméně jak dokládá její svědectví, s nímž se svěřila v roce 2011 svěřila v zábavném pořadu Karla Šípa, partaj jí za lechtivé snímky nevynadala, tamní stranický předseda jí jen řekl: „Vendulko, vy jste neřízená střela". Nicméně zřejmě doletěla, o pár let později zcela zmizela a nelze o ní nic dohledat.

Nesvlékají se ovšem jen ženy. Například kolumbijský komunální politik Estéfano Santa Cruz, který v roce 2019 usiloval o post zastupitele v Medellínu se sloganem „Nemám, co bych schovával“, se objevil na plakátech po celém městě úplně nahý. Pouze nejintimnější partie zakrývala ležérně položená brašnička z teletiny. Nutno dodat, že ve volbách neuspěl.

Zdroj: Vlasta.cz, YouTube, BBC, Semana.com

Související články