„Říká se, že když umíráte, před očima se vám odehraje celý váš život. A já ho zrovna viděl. Viděl jsem velkou část svého života," řekl se svým typickým úsměvem Harisson Ford po uvedení filmu Indiana Jones a nástroj osudu ve francouzském Cannes, který v červnu vstoupí do kin i u nás. Americký herec na Riviéře získal i nejvyšší ocenění festivalu v Cannes – Zlatou palmu za přínos kinematografii.
Osmdesátiletý Harrison Ford pokračování proslulého filmu dlouho odmítal. Přece jen už má nějaký ten křížek na krku a Indiana Jones je sice univerzitní profesor, znalec v oblasti archeologie, u nějž by vyšší věk rozhodně nebyl žádnou překážkou, je ale také dobrodruhem a hrdinou, jenž se na svých výpravách pravidelně dostává do nebezpečných situací. A tam už je úctyhodná osmdesátka přece jen na pováženou.
Klobouk, bič a strach z hadů
Ať už Indiana Jones jede na splašeném koni, utíká před střelbou z kulometů, vyskakuje z hořících aut, domů či letadel, nebo luští záhadné šifry, až dosud všechny trable zvládal s přehledem ve svém plstěném klobouku a s bičem za pasem. A tak je tomu i v pátém díle, jenž sklízí vesměs pozitivní reakce. Byť rozporuplné, někteří chválí, že Indiana Jonesovi zůstal jeho humor, podle jiných více než 140 minutový film zas tak povedený není.
Znervóznit slavného vědce dokážou jen hadi, z nichž má panický strach, a pak někdy i nápady jeho otce, skotského profesora Henryho Jonese, jehož geniálně ztvárnil Sean Connery ve filmu Indiana Jones a poslední křížová výprava z roku 1989.
Rozhodl kontrakt
Od té doby uplynulo bezmála čtyřiatřicet let, ostatně od natočení prvního dílu Dobyvatelé ztracené archy to letos bude už 43 let. I proto je nasnadě, že Harrison Ford si nebyl jistý, zda do rozjetého vlaku plánování nového filmového spektáklu naskočit a údajně se uvažovalo o Bradleym Cooperovi, jenž by na svá bedra přenesl snahy o záchranu Ameriky, respektive celého světa. Vždyť postava z dílny George Lucase a Stevena Spielberga v sobě nese rysy celé řady superhrdinů.
Ford se nakonec pro roli rozhodl a jak před pár lety velmi vtipně popsal v Talk Show Jimmyho Kimmela, nevedla ho k tomu četba scénáře. „Scénář? Eeeh, ten jsem vůbec nečetl,“ usmíval se tehdy na moderátora, který přemýšlel, co ho k přijetí role přimělo. „Že by nostalgie,“ ptal se mimo jiné Kimmel, načež Ford odpověděl, ať to „mládě odvedou“ a pragmaticky – ovšem se smíchem – dodal, že ho přesvědčil pohled na smlouvu, zejména ta část s částkou.
Harrison Ford je považovaný za jednoho z nejlepších amerických herců uplynulého století, zahrál si v řadě kultovních filmů a mnohé z nich mají pokračování. Stal se například Han Solem v Hvězdných válkách. I tato série se dočkala před pár lety dalšího z dílů.
Moderátoři a novináři se však úspěšného herce mnohdy trochu obávají. V jejich show bývá velmi strohý, často ironický a nejvíce ho pobaví, když novinář nepochopí jeho vtip a topí ho pak v trapné scéně o to déle. Smysl pro humor tento rodák z Chicaga, který se před třinácti lety oženil s herečkou Calistou Flockhart, ovšem má.
Omlazený Ford za pomoci umělé inteligence
V pátém díle Indiana Jonese filmaři využili umělou inteligenci a výrazně omladili Fordovu tvář. Děj se odehrává v roce 1969 a Indiana Jones sice míří do důchodu. I v této době mu tzv. AI udělala určitý facelift, v ději se však hrdina vrací i do dob druhé světové války, kde byla omlazovací kúra ještě o něco potřebnější.
Využívání umělé inteligence při úpravě tváří herců není novinkou. Používá se už nějaký čas. Jedním z prvních režisérů, který ji ve velkém využil byl Martin Scorsese ve filmu Irčan s Robertem de Niro. Někteří kritici ale varují před využíváním umělé inteligence pro úpravu záběrů, a to i z důvodu zneužití. V showbyznyse by se tak třeba mohl „naklíčovat“ obličej určité celebrity v nelichotivé situaci. Problém může jít ještě dál – loni se kupříkladu objevilo video, na němž ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzývá své vojáky, aby se vzdali. Video bylo falešné.
Zdroj: Le Monde, BBC