V roce 1996, tedy v době své největší slávy, bratři Nedvědové vyprodali suverénně Strahovský stadion. Na jejich koncert přišlo 70 000 účastníků, to je stejná účast, jakou měla skupina U2. Ovšem oproti irské rockové kapele si na koncertě Jana a Františka zpíval text úplně každý. Kdo je ve skutečnosti autor písní, které zakořenily hluboko v srdcích českého národa?

Chatový tramp

Sám o sobě říká, že je „chatový tramp“. Narodil se 24. září 1946 v Praze a své dětství prožil na Spořilově. Jeho láska k muzice a trampingu ovšem vznikla na milované chatě v Lukách pod Medníkem. Zrození známého písničkáře má kořeny právě v trampské osadě Toronto na Sázavě. V roce 1970 přímo zde založili Jan a František kapelu Brontosauři. Později oba bratři působili v uskupení Spirituál kvintet, kterou v roce 1988 Jan opustil.

Zdroj: Youtube

Zpověď pamětníka

Chatovou osadu Toronto bratři milovali a trávili tam svého času každou volnou chvíli. Ve vedlejších chatkách si přirozeně našli kamarády, s nimiž brnkávali na kytary. Jedním ze sousedů byl dnes již pamětník Jan Kosík: „Na kytary jsme hráli každý večer. Scházeli jsme se u nás v chatě u kamen. Kytary tam zněly lépe než u ohně. Více tam jezdil František, Honza spíš lítal za holkama,“ vypráví. „Nedvědi se později zprofesionalizovali a už na nás neměli tolik času. Hrávali jsme pátek a sobotu, ale to oni jezdívali na vystoupení,“ vzpomíná Kosík v jednom z rozhovorů.

Popularita není vše

Po obrovském úspěchu na pražském Strahově Jan Nedvěd neustál vzrůstající popularitu. Pro obyčejného muže byla sláva a zájem médií destruktivní. Údajně ho omámila moc peněz a došlo k velkému životnímu mezníku. Rozkmotřil se se svým nejlepším přítelem, parťákem a bratrem Františkem.

V únoru 1998 dostal Jan mrtvici a potřetí se rozvedl. Možná právě proto se dnes Nedvěd straní médií a nanejvýš si chrání svoje soukromí. Posledním velkým mediálním výkřikem byla jeho čtvrtá svatba s jeho současnou ženou Pavlínou.

Svatba v Lucerně

Možná si vzpomenete na pobuřující čtvrté manželství, kdy Jan uspořádal pro svou o 35 let mladší partnerku Pavlínu pompézní veselku. Svatba se totiž odehrála přímo před očima fanoušků během koncertu v pražské Lucerně. Ano, před zraky tří tisíc lidí si vzal svou největší životní lásku. Manželé si dokonce ke svému velkému dni vybrali i magické datum 12. 10. 2012. Podle zdrojů jsou manželé stále zamilovaní a tráví veškerý volný čas na své skromné chatě v Čerčanech kousek od řeky Sázavy. Relaxují v přírodě, starají se o zahrádku a jsou prý velmi milými sousedy.

Tahle doba není pro nás

O Janu Nedvědovi vznikl dokonce v roce 2021 dokument s názvem Tahle doba není pro nás. Na svědomí ho má režisér Jan Látal a je komorní sondou do života a osobnosti krále českého folku. Příběh se vyhýbá komplikovaným rodinným vztahům a křivdám minulosti a soustřeďuje se čistě na Janovu tvorbu. Film dává citlivě prostor nostalgickým vzpomínkám a zároveň se nestydí trochu všechno s humorem odlehčit.

Nedvěd se ve snímku vydává na chatu do Luk pod Medníkem, kde prožil jako tramp své dětství a kde napsal své první písničky. Chatu před lety daroval svému synovi. Aktuálně je v dezolátním stavu. Ve filmu je rozbořená chata metaforou na rozklad systému hodnot, který Janova generace vyznávala a který dnes mizí. Název filmu vypovídá o všem.

Udobření před smrtí

V roce 2016 se naštěstí udobřil se svým bratrem Františkem, který bohužel 18. července 2021 zemřel po dlouhodobé nemoci. „Já jsem se nezměnil, ale okolo mě se změnilo možná všechno,“ řekl Nedvěd, který s manželkou Pavlínou žije v chatě na Sázavě a stále denně skládá. Nostalgické písně zpívají stále nejen mladí trampové, ale i nové tváře české hudební scény.

Například interpret, který si říká Calin, přezpíval pravděpodobně nejznámější Nedvědovu píseň Podvod. Starou hitovku oprášil pro film Shoky a Morthy: Poslední velká akce, čímž k ní přivedl zase novou generaci posluchačů. V minulém roce se pak nechal Jan Nedvěd slyšet, že má v šuplíku více než 50 nových písní a možná vyjede zase na turné. Fanoušci se tedy pravděpodobně mohou začít těšit.

Zdroj: vlasta.cz prazsky.denik.cz wikipedia.org

Související články