Člověk míní, život mění. Přestože se Jiří Sovák otci podřídil a vyučil se číšníkem, stejně ho to táhlo k divadlu. Pár měsíců si tedy obsluhováním hostů na place vydělával, ale v 19 letech to zapíchl a utekl z domova rovnou k ochotníkům. Naštvaný tatínek mu stopl kapesné, takže si herec přivydělával třeba v kamenolomu nebo jako pojišťovák, ale svůj talent nezahodil a vystudoval dramatické oddělení na Státní konzervatoři.
Proč se Schmitzer přejmenoval na Sováka?
Herec se coby odpůrce německé okupace jen těžko smiřoval se svým německým příjmením. Jak by asi na plakátech vypadalo? A tak jednou, možná z legrace, řekl spolužákům, že by se mohl jmenovat třeba Sova. A od Sovy to byl jen krůček k Sovákovi. Ve velkém hereckém světě jsme už Jiřího znali jako Sováka, což mu otec zřejmě nikdy neodpustil.
Dotáhl to až do Národního…
Po absolvování konzervatoře získal angažmá v legendárním „Déčku“, pak v Divadle na Vinohradech a od roku 1966 zůstal věrný – až do svého odchodu do penze – Národnímu divadlu. V roce 1966 zazářil v detektivce Poklad byzantského kupce a v roce 1969 natočil spolu s Vladimírem Menšíkem komedii Bohouš. Z dalších rolí je třeba zmínit legendárního Skopce ze Světáků, Jiřího Kroupu v komedii Marečku, podejte mi pero nebo černokněžníka Viga v pohádkovém seriálu Arabela a také komedie Kam čert nemůže, Kdo chce zabít Jessii? nebo Pane, vy jste vdova!
Soukromí? Nic moc!
Herec se poprvé oženil už krátce po válce a v roce 1949 se mu narodil syn, herec Jiří Schmitzer. První manželství, a pak ani druhé, příliš dlouho nevydrželo, herci to vyšlo až napotřetí, když si vzal o osmnáct let mladší učitelku Annu, které celý život říkal Andulka. S Jiřím Sovákem prý byla radost pracovat, na druhou stranu to byl ale věčný potížista a cholerik, a tak nějakou chvíli trvalo, než našel ženu, která to byla ochotná snášet. Sovák věci řešil okamžitě a rázně. Když ho jeden nejmenovaný režisér obvinil z kolaborantství, dal mu Sovák takovou facku, že vzal druhou o věšák, a Sovák šel málem sedět. Tehdy ho zachránila právě Andulka, která sepsala žádost o milost adresovanou prezidentovi Gustavu Husákovi a donutila Jiřího ji podepsat. Hrdina, ač se cukal, nakonec uznal, že za mřížemi by to nebylo nic moc, a ustoupil ze svých pozic.
40 let lásky
Manželství Jiřího a Andulky trvalo úctyhodných čtyřicet let. Andulka to se známým hercem neměla na jeho milované chatě nedaleko Stříbrné Skalice jednoduché, častým jablkem sváru byla jeho pověstná láska k alkoholu. Ani děti spolu ti dva neměli. Se synem z prvního manželství měl Jiří Sovák velmi zvláštní vztah a o další děti prý nestál. Jiří Schmitzer nedokázal otci odpustit, že kdysi odešel od něho a jeho maminky, a Sovák si na vybudování vztahu se synem nedal příliš záležet. Přesto se spolu potkávali před kamerou, a dokonce několikrát hráli otce se synem, třeba v Chalupářích nebo v komedii Marečku, podejte mi pero!
Autonehoda a pád ve sprše
Jak Sovákovi přibývala léta, jeho výbušná povaha se trochu zmírnila. Svůj podíl na tom měla těžká autonehoda, kterou prodělal koncem osmdesátých let. „Smrti já se nebojím. Akorát mě štve, že je to nafurt,“ říkal se smíchem oblíbený herec. A pak přišlo v roce 2000 uklouznutí ve venkovní sprše, zlomenina krčku a předoperační narkóza. Z té se už ovšem oblíbený herec neprobral. Jeho milující Andulka ho přežila o dlouhých dvacet let, zemřela v dubnu 2020.
Zdroj: vlasta.cz, kniha Jiří Sovák osobně, kniha Takový byl Jiří Sovák