Diváci si herce Josefa Větrovce v jeho rolích vždy zamilovali. Skvělý byl v seriálech Chalupáři či Byl jednou jeden dům, ale také ve filmech Anděl s ďáblem v těle či Svatební cesta do Jiljí. Málokdo ale ví, kolik těžkých zkoušek mu osud na cestě životem přichystal.

Složité dětství v chudé rodině

Herecká legenda Josef Větrovec se narodil 5. března 1922 v Plzni. Dětství ale nebylo obdobím, na které by později rád vzpomínal. Narodil se do velmi chudých poměrů, do rodiny krejčovského dělníka a posluhovačky. Často se dokonce stávalo, že s rodiči a dvěma sourozenci neměli co jíst.

Už v dětství se u něj však začal projevovat umělecký talent a v pouhých devíti letech vystupoval s plzeňskými ochotníky. Když se Větrovec rozhodoval, jaké studium si vybere, sám měl jasno – chtěl jít na keramickou školu do Bechyně. Jenže jeho otec byl proti a nakonec dal Josefa do učení na zámečníka v plzeňské Škodovce. 

Boj proti nacistům se mu šeredně vymstil

Větrovec postupně dospíval a začal se zajímat o politiku. Bohužel byl tak zapálený, že se dal do boje proti nacistům, a dokonce rozmnožoval a šířil ilegální letáky, za což byl v roce 1943 zatčen gestapem.

Následovalo nepříjemné vyslýchání v Plzni na Borech, načež byl převezen do Terezína. „Byl jsem na cele s dalšími čtyřiašedesáti vězni. Měli jsme tam jeden turecký záchod, jeden vodovod, takže když nás zavřeli, mohl jste zaseknout nůž do vzduchu,“ prozradil herec své děsivé vzpomínky. Později ještě na vlastní kůži zažil koncentrační tábor v Buchenwaldu. Oba ale nakonec přežil, a to zejména díky své dobré fyzické kondici. 

Zdroj: Youtube

Hrdý komunista

Děsivé zážitky z koncentračních táborů udělaly z Josefa Větrovce ukázkového komunistu tělem i duší. Cítil, že tento směr je ten správný, a ctil ho za všech okolností.

Hned po skončení války se díky politice seznámil se svou první manželkou Margot Anzenbacherovou. Byla to velká láska dvou lidí, kteří měli podobné životní zážitky. I Margot bohužel zažila okamžiky v koncentračním táboře.

Během války navíc přišla o milovaného manžela, což se ukázalo jako komplikace v okamžiku, kdy si chtěla Větrovce vzít za manžela. Musela čekat několik let, než jí přišly vdovské papíry. 

Židovské děti do roka chcípnou

Větrovec si Anzenbacherovou vzal za manželku už v době, kdy společně vychovávali dceru Jitku. I když o výchově by se dalo polemizovat. Herec si totiž děti nikdy nepřál a bohužel to odnesla jeho nebohá jediná dcera. Nikdy jí nebyl dostatečně dobrým otcem, a Jitka tak nezažila, jaké to je, cítit lásku od obou rodičů. Krátce po narození navíc došlo k okamžiku, který později znamenal velkou tragédii. 

Když se jednoho dne přišla na malou Jitku podívat Josefova maminka, vypustila z úst větu, která ho rozpálila doběla. „Židovské děti, které mají modrou žilku přes nos, do roka chcípnou,“ odhalila v knize „Větrák“ hercova sestra Božena.

Josef Větrovec nechápal, kde se to v jeho matce vzalo, a v okamžiku ji vyhodil z bytu a už nikdy v životě s ní nepromluvil. Děťátko sice nebylo z jeho strany chtěné, ale rozhodně si nepřál jeho smrt.

Jeho maminka byla z celé situace tak nešťastná, že nakonec ve svých devětapadesáti letech ukončila svůj život skokem z mostu. Větrovec matku ale nenáviděl takovým způsobem, že jí nakonec nešel ani na pohřeb.

Obrovské charisma

Větrovec sice na první pohled nevypadal jako český Marlon Brando, ale měl osobní kouzlo, kterým ženy přitahoval. Jeho dcera Jitka ve vzpomínkách odhalila, že byl tatínek zábavný společník, který se vždy skvělé oblékal a měl vytříbený vkus. Ženy se na něj lepily jako vosy na med. On ale neměl ve zvyku se chlubit a všechny své chvilkové známosti utajil.

Věrnost mu nic moc neříkala

Herec se podruhé oženil se Zorou Jirákovou, kterou přebral kolegovi Václavu Lohniskému. Nakonec spolu ale vydrželi jen sedm let. Svou další velkou lásku potkal během dabování, byla jí režisérka Blanka Nováková. Tu si nikdy nevzal, možná i proto, že jednoduše věděl, že od ní stejně jednoho dne odejde.

A tak se také stalo, a to opět po sedmi letech vztahu. Usadil se až poté, co poznal laborantku Evu Novákovou, dokonce natolik, že se z něj stal tak trochu podpantoflák. Nováková byla známá jako velmi rázná žena, která si uměla muže omotat kolem prstu.

Nakonec našel k dceři cestu

Konec života strávil Josef Větrovec na své milované chalupě na Kokořínsku, kde mu zbylo pár posledních přátel. Po smrti manželky Evy se hodně sblížil se svou dcerou Jitkou, která mu dokonce odpustila, jak se k ní v dětství choval.

Nakonec ale bohužel i tak zemřel sám. Jako první ho objevila právě dcera. Seděl za stolem, měl rozsvíceno. „Zdálo se, že odešel v klidu,“ uvedla Jitka v rozhovoru.

Josef Větrovec se dožil 79 let a svou třetí manželku Evu přežil o sedm let. Dodnes se na něj vzpomíná jako na vynikajícího herce, ale také jako na kontroverzního člověka, který šel komunistickému režimu takříkajíc na ruku.

Zdroj: Vlasta.cz, Magazinplus.cz, Zeny.iprima.cz, Csfd.cz

Související články