Není žádným tajemstvím, že je Jules Verne považován za jednoho z otců science fiction. Napsal slavné dobrodružné romány jako například Cesta do středu země, Dvacet tisíc mil pod mořem či Cesta kolem světa za 80 dní. Jeho unikátní díla většina z nás zná, nicméně neméně zajímavý byl i jeho osobní život. Tušili jste, že byl burzovní makléř a málem ho zastřelil vlastní synovec?

Vyrůstal obklopen loděmi

Jules Verne se narodil 8. února 1828 otci Pierrovi a matce Sophii ve městě Nantes, které se nachází v západní Francii. Právě rodiště mělo velký vliv na jeho budoucí díla. V 19. století bylo Nantes velmi rušným přístavním městem, které sloužilo jako hlavní centrum francouzských loďařů a obchodníků. Jules rád pozoroval lodě plující po řece Loiře a často si představoval, jaké by to asi bylo, kdyby mohl nastoupit na palubu. 

Zamiloval se do své sestřenice

V době, kdy bylo Vernovi 12 let, začínal psát své první verše. Jako teenager vnímal poezii jako relax a ventil pro své vzrůstající romantické city. Byl bezhlavě zamilovaný do své o rok a půl starší sestřenice Caroline Tronson. Často jí psal básně, kupoval dárky a chodil s ní na taneční zábavy. Přestože v koutku duše doufal, že z přátelství jednoho dne bude něco víc, ona jeho city neopětovala. V roce 1847, když bylo Vernovi 19 let, se provdala za o dvacet let staršího muže. Julesovi to tehdy zlomilo srdce.

Otec z něj chtěl právníka

Přestože se Verne věnoval psaní už od útlého mládí, jeho otec chtěl, aby kráčel v jeho stopách, a doufal, že bude jednou právníkem. Když se Caroline Tronson vdala, snažil se otec využít jeho depresí a přesvědčit ho, aby se přestěhoval do Paříže a studoval práva. A tak Verne v roce 1851 získal právnický titul, ovšem během studií se stále věnoval literatuře a psaní. Když mu později otec sehnal právnickou praxi v Nantes, Jules s díky odmítl a rozhodl se věnovat životu spisovatele. 

Zdroj: Youtube

Byl makléřem, aby uživil manželku a její dcery

V květnu roku 1856 byl Verne za svědka na svatbě svého nejlepšího přítele, kde se seznámil s Honorine de Viane Morel, nevěstinou sestrou. Do tehdy šestadvacetileté vdovy, která měla dvě dcery, se zamiloval na první pohled a už v lednu 1857 spolu stanuli před oltářem.

Verne v té době psal pouze hry pro pařížská divadla. To ho sice moc bavilo, ale bohužel to nevydělávalo tolik, aby uživil sebe, manželku a její dvě dcery. Jules Verne tak potřeboval další zdroj příjmu. Ten se mu naskytl díky bratrovi jeho manželky, který se živil jako makléř. Verne nakonec opustil svou práci v divadle a stal se makléřem na pařížské burze. I tak ale nadále psal, a to brzy ráno, než se vydal do svého denního zaměstnání.

Osudové setkání

Na začátku 60. let 19. století se Verne potkal s uznávaným nakladatelem Pierrem-Julesem Hetzelem, který mu konečně pomohl rozjet úspěšnou kariéru spisovatele. Od roku 1863 Verne připravoval Hetzelovi dva svazky ročně, což mu zajistilo stálý příjem na celá desetiletí. V letech 1864–1905 vydal Verne v sérii Voyages Extraordinaires 54 románů o cestování, dobrodružství, historii, vědě a technice. Některé romány vyšly i dlouho po jeho smrti. 

České filmy inspirovány Julesem Vernem

Vernova tvorba je oblíbená po celém světě včetně Česka. Mnoho jeho knih existuje v češtině a také byly zfilmovány. U nás jsou asi nejznámější snímky Karla Zemana Vynález zkázy, Na koměte či Ukradená vzducholoď.

Předpověděl mnoho technologických pokroků

Když Jules Verne napsal Dvacet tisíc mil pod mořem, Nautilus byl čistě výplodem jeho fantazie, protože elektrická ponorka ještě nebyla vynalezena. Ve svých dílech psal například o výtazích, mrakodrapech, autech se spalovacími motory, skafandru či tanku a vrtulníku. Snil dokonce i o mechanických kalkulačkách (dnes počítačích), které spolu mohly komunikovat prostřednictvím sítě (internetu). Dnes to zní až neuvěřitelně s ohledem na to, že se narodil na počátku 19. století.

Přežil svou vlastní smrt

V roce 1886 málem došlo k tragické události. Jules Verne málem přišel o život, když na něj, zřejmě smyslu zbavený, synovec Gaston vystřelil z revolveru. Verneovi se tehdy naštěstí podařilo jeho zbraň srazit a skončil pouze s poraněními. O devatenáct let později, konkrétně v roce 1905, už mu ale nikdo pomoci nedokázal. Osudným se mu stal záchvat mrtvice ve francouzském městě Amiens. Po jeho smrti dokončil několik nedopsaných románů jeho syn Michel. Vernev odkaz je ale stále velmi aktuální, žije si dál svým životem v knihách, a navíc se k němu přihlásilo i mnoho vizionářů.

Zdroj: Vlasta.cz, Mentalfloss.com, Wikipedia.org, Proseposters.com, Theportalist.com

Související články