Filmy Karla Kachyni dodnes patří k těm nejoblíbenějším a nejrespektovanějším v české kinematografii. Uměl skvěle vystihnout psychologii postav i zachytit zdánlivou banalitu běžného života.

Byl z bohatých poměrů

Budoucí úspěšný režisér Karel Kachyňa se narodil 1. května 1924 ve Vyškově na Jižní Moravě. Dětství ale společně s rodinou prožil v Kroměříži. Měl štěstí, protože se narodil do bohaté rodiny a díky tomu měl možnost studovat podle svých tužeb a přání.

Úspěšně zvládl baťovskou uměleckou přípravku a po vojně nastoupil v roce 1947 na nově založenou filmovou fakultu.

Začínal dokumenty

Svou uměleckou kariéru začínal natáčením dokumentů, až později objevil kouzlo režie. Jeho vůbec prvním počinem byl snímek Dnes večer všechno skončí, se kterým mu pomáhal česko-americký scenárista a režisér Vojtěch Jasný. 

Osudové setkání

Mnohem důležitější byla ale pro jeho tvorbu pozdější spolupráce se spisovatelem a scenáristou Janem Procházkou. Společně patřili k tzv. nové vlně, která rozhodně nepasovala s tehdejším režimem.

Kachyňovy filmy byly hodně kritické ke komunismu, zejména pak Ucho a Noc nevěsty. Oba snímky se tak po nástupu normalizace staly trezorovou záležitostí. 

I tak byl ale nadprůměrným režisérem a díky své preciznosti se jeho sláva dostala i za hranice. Jeho snímek Trápení byl oceněn Velkou cenou mezinárodní poroty na filmovém festivalu v Cannes.

V koprodukci se Západním Německem pak vznikl snímek Už zase skáču přes kaluže, v němž exceloval v roli ochrnutého chlapce Vladimír Dlouhý. Film byl nakonec oceněn Zlatou lasturou ve španělském San Sebastianu.

Následovaly další úspěšné snímky jako Zlatí úhoři, Smrt krásných srnců, Pozor, vizita! či Kráva.

Zdroj: Youtube

Poprvé se oženil až v 36 letech

První velkou láskou Kachyni byla herečka Eliška Kuchařová, kterou si vzal v roce 1950. Manželství vydrželo dlouhých čtrnáct let, skončilo však poměrně bouřlivým rozvodem a Kachyňa se s exmanželkou přetahoval o dceru Elišku.

Nakonec se mu ji podařilo získat do vlastní péče, což bylo v tehdejší době skoro nemožné. Rozvodem později skončilo i jeho druhé manželství s letuškou Ajkou. 

Osudovou ženu potkal během natáčení Sestřiček

Svou třetí manželku potkal Karel Kachyňa během natáčení filmu Sestřičky. Tehdy teprve sedmnáctiletá Alena Mihulová přišla na konkurz, kde byla jednou z mála, která neměla světlé vlasy.

Přestože nevěřila, že uspěje, nakonec produkce vybrala právě ji a obsadila ji do role mladičké zdravotní sestry Marie Sahulové. Mihulová se bála, že to nezvládne, naštěstí ale kolem sebe měla zkušenější kolegy, kteří jí pomohli.

Velkou trpělivost s ní měl i Karel Kachyňa, a to i přes to, že na place vždy vyžadoval stoprocentní výkony. 

„Byl na mě hrozně hodný, milý, příjemný. K tomu to byl chytrý a vzdělaný člověk, který měl šmrnc, jiskru a charisma. A tak jsem se zamilovala s veškerou silou mládí,“ vzpomíná Alena Mihulová s úsměvem.

Lásku tajili dlouhých deset let

Ačkoli jim věkový rozdíl 41 let nepřišel jako problém, málokdo jejich romanci dával budoucnost. Možná i proto svou lásku před okolím dlouho tajili. Do rodiny Mihulové však Kachyňa zapadl okamžitě.

O jejich vztahu dlouhé roky nikdo nevěděl, pro všechny tak bylo velkým překvapením, když se v roce 1994 vzali a o rok později se jim narodila dcera Karolína.

Alzheimer a Parkinson dohromady

V posledních letech života se u režiséra postupně začala projevovat onemocnění Alzheimer s Parkinsonem. Povahově se změnil k nepoznání. Stále ale chtěl stát za kamerou a dělat to, pro co se narodil.

Jeho žena mu byla velkou oporou, trávila s ním 24 hodin denně, a to i přesto, že to pro ni bylo velmi složité.

Všemi milovaný režisér nakonec naposledy vydechl 12. března 2004 ve věku nedožitých osmdesáti let. Za svou kariéru natočil 70 filmových, televizních a dokumentárních snímků.

„Strašné je, že nemá pokračovatele, že to, co uměl, nikomu nepředal. Snad to ani nejde,” uvedla Jiřina Bohdalová, která s ním natočila filmy Ucho či Fany.

Zdroj: Vlasta.cz, Dvojka.rozhlas.cz, Csfd.cz

Související články