Kvíz: Znáte anglickou královskou rodinu a její povinnosti?

Koruny na hlavě Karel III. vystřídá také dvě. Trochu ošizená bude trasa slavnostního původu. Zatímco Karlova matka kynula poddaným z kočáru dlouhých 6, 44 kilometrů, nový panovník pojede necelé 3 kilometry.

Zdroj: Youtube

Zajímavý je také název akce, pod kterým se vše plánovalo. A ne posledních pár měsíců, ale spoustu let, protože se počítalo s tím, že se Charles korunovace jednoho dne dočká. Operace Golden Orb, neboli Zlaté královské jablko, myslí na všechno, od trasy průvodu až po detaily, kdo bude vedle koho sedět v ohromující katedrále Westminsterského opatství.

V nemilosti

Korunovace by měla vylepšit pověst královské rodiny. Pořádně ji nabořilo úmrtí princezny Diany v roce 1997, kdy se královna Alžběta dle mínění lidu chovala příliš chladně. Ani velký návrat tehdy ještě prince Charlese k ženě, kterou celý život miloval, nikoho nenadchl, o pozdější svatbě ani nemluvě. Nové století přineslo rozvernost mladších následníků. Harry roce 2002 přiznal, že kouří marihuanu a tři roky později se rozpoutala aféra s uniformou nacistického důstojníka. Třešinkou na dortu bylo vystavení Harryho klenotu, když ho šikovný paparazzi vyfotil v Las Vegas úplně bez.

Související články

Chvíli se zdálo, že s věkem se zklidnil, a to když potkal herečku Meghan Markle, kterou si posléze i vzal. Jenže přišly další scény, tentokrát ne tak lechtivé, zato mnohem bolestivější pro celou rodinu. Nejprve se rozhodli vzdát se svých královských povinností a pravomocí, odstěhovali se do Ameriky, posléze dali pořádně peprné interview, ve kterém nejednou osočili královskou rodinu z netaktního chování, a na samý závěr Harry rozvířil vody, když vydal memoáry s názvem Náhradník. Spekulovalo se o tom, zda Harry vůbec dorazí na korunovaci. Nakonec to vypadá, že ano, ale sám, a s největší pravděpodobností neusedne vedle svého bratra, ale o pěkných pár řad více vzadu. Nechme se ale překvapit, celá korunovace proběhne v sobotu 6. května.

Zdroj: vlasta.cz, irozhlas.cz, youtube.com, britannica.com, royal.uk/the-king

Související články