My jsme žáci 3.B… Mach a Šebestová se stali jedním z nejoblíbenějších večerníčků našeho dětství. A všem bylo úplně jedno, že se nikdy neodhalila jejich křestní jména. Tato kreslená dvojice společně se psem Jonatánem a utrženým sluchátkem má spoustu příznivců i mezi dnešními dětmi. Humor ve školách je totiž vlastně pořád stejný. 

V kině a skoro zadarmo

Mach se Šebestovou se zrodili v hlavě dramatika a básníka Miloše Macourka a ožili v kresbách Adolfa Borna již v polovině sedmdesátých let minulého století. Tenkrát se ale ještě vůbec neplánovalo, že by to měl být seriál a večerníček.  „Vstupné do kina bylo tehdy velmi nízké, a aby si mohli účtovat o korunu navíc, býval občas malý předfilm, proto se natočil první a druhý díl,“ odhalil herec a dabér Macha a Šebestové Petr Nárožný původní záměr. 

Zdroj: Youtube

Utržené sluchátko v hlavní roli

Diváci tak mohli začátky této dvojice sledovat v kině zadarmo (respektive za jednu korunu) a poprvé se seznámit s dějem, který je samozřejmě úzce spjatý s kouzelným sluchátkem, jež se objevuje ve všech epizodách. „Haló, haló, haló, proč je koček málo,“ řekl například v jedné z epizod do sluchátka Mach. „A tak štěkám jako hrom, ať je koček milion,“ odpověděla Šebestová, načež zareagovalo sluchátko: „Ale prosím, jak je libo,“ a najednou se kolem nich objevily desítky koček. 

Muž, co se rodí jednou za sto let

Nezaměnitelnou podobu vtiskla budoucímu večerníčku trojice stěžejních autorů, kteří v roce 1972 utvořili společnou zkratku M+B+D a měli za sebou například animovaný film Co kdyby…? Potom už přišel Mach se Šebestovou. „Adolf Born maloval figurky a pak tam byl pan Macourek, muž s fantazií, který se narodí, myslím, tak jednou za sto let,“ popsal Nárožný. 

Puntičkář se smyslem pro detail

Dva autory jsme vám již představili, třetí dostane prostor až nyní, ačkoli měl na seriálu doslova lví podíl. Jednalo se o animátora Jaroslava Doubravu. „Vymyslel všechny detaily, které tam jsou. Když jede Mach po zábradlí a začne mu blikat ucho jako blinkr, nebo jak ze psa Jonatána byl najednou velký Jonatán, jejich zmizení – to vše bylo z jeho hlavy,“ vzpomíná Nárožný. 

Neuměl dabovat, ale to nevadilo

Svatá trojice se dlouho nemohla dohodnout, kdo bude Macha a Šebestovou dabovat. Jméno Petra Nárožného napadlo animátora Doubravu, cítil, že stojí za to, ho v této roli vyzkoušet. „Já neumím dabovat,“ reagoval však Nárožný. Museli tak improvizovat a přišla myšlenka udělat vše takříkajíc v obráceném gardu. 

Animovali Nárožného hlas

„Řekli mi, že nemají jednotlivé dějové linky namalované, a tak budou animovat můj hlas. Poprosili mě, abych vše přečetl co možná nejrychleji,“ pokračoval Petr Nárožný. Mělo to být spontánní, něco jako když pustíte kohoutek u vody a ona teče. A tekla tak skvěle, že se z původních předfilmů do kina začal rodit skutečný seriál

Nadčasový humor

Během děje seriálu se ústřední postavy podívaly třeba do pravěku nebo také do krku spolužáka Kropáčka. Nakonec vzniklo postupně 13 epizod, které měly svou premiéru 6. října 1982. Diváci si seriál zamilovali i díky humorným hláškám. „Byl od Macourka geniální v tom, že použil humor ze školních lavic, který je pořád stejně vtipný.“ Obliba seriálu neklesala ani v dalších letech, ani v roce 1998, kdy Mach se Šebestovou opustili školní lavice a vyrazili na prázdniny. 

Film byl propadák

Animované figurky v roce 2001 dokonce vystřídali živí herci, když se seriál dočkal celovečerní hrané podoby od Václava Vorlíčka. Na úspěch seriálu se ale navázat nepodařilo. Na stránkách Česko-slovenské filmové databáze měl na začátku ledna pouhých 28 % a byl ohodnocen jako 555. nejhorší film. Ve filmu si přitom zahrála spousta předních herců v čele s Petrem Nárožným, Stellou Zázvorkovou, Ivou Janžurovou nebo Jiřím Lábusem. Jenže ani to nepomohlo. 

Konec ve velkém stylu

A tak se později tvůrci vrátili ke kořenům a v roce 2005 ještě spatřilo světlo světa dalších osm epizod, pojmenovaných dohromady jako Mach a Šebestová na cestách. Tím se završil jeden z nejslavnějších večerníčků, co kdy Česká televize odvysílala. 

Zdroj: Vlasta.cz, SerialoveNavraty, Youtube, Csfd

Související články