Její krása nebyla na počátku kariéry klasicky hollywoodsky oslnivá, ale jakoby vycházela zevnitř. Herecký parťák její jemný úsměv přirovnal k úsměvu Mony Lisy. Stopa smutku v očích, díky kterému je skvělá v dramatických rolích, naznačuje krutost osudu. Připravil ji o velkou první lásku. John Cazale byl kolega, se kterým hrála v Lovci jelenů a do kterého se zamilovala. V roce 1978 však zemřel na rakovinu a Meryl se zhroutila. Zachránil ji sochař Don Gummer, kterému ještě toho roku řekla u oltáře ano. Možná to byl sňatek z rozumu, ale vydržel, navzdory hereččiným románkům s kolegy. Meryl má čtyři děti. A těch filmových spoustu.

Zdroj: Youtube

1/ Kramerová versus Kramer

I když jí moc nefandíte, v roli Joany, která odkopne manžela i malého syna, je Meryl skvělá. Dustin Hoffman coby manžel se vzdá vlastní kariéry, aby se o kluka postaral, jenže když už to chlapům doma klape, Joana si vzpomene, že má syna a u soudu vymáhá péči o něj… Za film herečka dostala Oscara. Byla z toho tak v šoku, že ho hned vzápětí po ceremoniálu zapomněla na toaletě.

2/ Sophiina volba

Kdo četl knížku Sophiina volba od Williama Styrona, nevěřil, že by se mohla proměnit ve film. Osud hlavní hrdinky, která prožila v koncentračním táboře asi nejtěžší rozhodnutí, které může žena udělat, však ožil díky neskutečnému výkonu. Není divu, že si na krbovou římsu doma postavila další zlatou sošku.

3/ Smrt jí sluší

Parádní komedie o klasické ženské rivalitě. Helen (Goldie Hawn) nenávidí Madeline (Meryl Streep), protože jí přebrala Ernesta (Bruce Willis). Přejídá se a skončí v blázinci. Madeline má sice Ernesta, ale udělá z něj alkoholika, který místo plastické chirurgie upravuje mrtvoly do rakve. Její sláva herečky upadá a krása uvadá. Jak to bylo dál, určitě víte. Jsou tam kouzla, mrtvolky...

4/ Madisonské mosty

Super romantika. Láska si vás najde, i když už vám není dvacet, žijete v pustině a zdá se, že už do konce života budete jenom manželka a matka. Filmový pár Meryl Streep a Clint Eastwood dokonale funguje. Příběh se odehrává v roce 1965, ale zůstal by utajen, kdyby se v poslední vůli obou hrdinů neobjevilo zvláštní přání.

5/ Mamma Mia!

Tipněte si, kolik bylo Meryl let, když se protančila a prozpívala populárním muzikálem. Když šel do kin, slavila 59 narozeniny. V roli Donny, která vdává dceru a ta ji překvapí tím, že pozve na svatbu tři potenciální otce, se nešetřila. Chytlavé písničky od ABBY, šílené kostýmy, krása řeckého ostrova… Hodí se na léto, ale taky vždycky, když máte náladu pod psa.

6/ Ďábel nosí Pradu

Drsná šéfka módního časopisu děsí všechny podřízené. Mirandu od první scény nesnášíte. Jasně, příběh je především o dívce Andy (Anne Hathaway), která se chce stát novinářkou a začíná praxi jako asistenka v časopise v branži, kterou trochu pohrdá. Ale Miranda/Meryl se vám s přibývajícími minutami zaryje pod kůži mnohem víc.

7/ Železná lady

Přijmout výzvu hrát v biografickém filmu, navíc osobu, která ještě žije, chce odvahu. Navíc když jde o osobnost tak výraznou, jako byla politička Margaret Thatcher. Meryl nepodcenila nic, dokonce chodila k profíkům a několik měsíců se učila typické přízvuk anglické premiérky. Setkala se s lidmi, se kterými pracovala, šla na zasedání Dolní sněmovny. Skousla i to, že během celého natáčení bude nosit zubní protézu.

Právě teď

Posledním projektem slavné herečky je seriál Extrapolations (v češtině Předzvěsti). Natáčí příběh o tom, jak změny planety, o které jsme se přičinili, změní i nás a vztahy mezi námi.

Zdroj: vlasta.cz, CSFD.cz, youtube.com

Související články