Jana Brejchová, Věra Křesadlová a Martina Formanová. To jsou ženy, které významně ovlivnily život režiséra Miloše Formana. S Janou Brejchovou, které se v tehdejší době neřeklo jinak než česká Bardotka, byl ženatý jen krátce. Vzali se v roce 1958 a herečce tehdy bylo pouhých osmnáct.

Uchvátil ho její zpěv

Další umělkyní, která režisérovi uhranula, byla výtvarnice, herečka a zpěvačka Věra Křesadlová. Seznámili se na jednom z Věřiných koncertů na počátku šedesátých let, kdy vystupovala s amatérskou big-beatovou kapelou Crystal. Miloš Forman ji později na základě tohoto setkání obsadil do svého připravovaného filmu Konkurs, pojednávajícího o fiktivním konkursu do Divadla Semafor. Křesadlová právě za tento herecký výkon získala angažmá v Divadle Semafor, kde působila v letech 1963 až 1989. Práce na společných projektech přerostla v lásku a Forman pojal herečku za manželku. Později se jim narodili chlapci, dvojčata Petr a Matěj.

Související články

Konzultace diplomky přerostla v lásku

Třetí osudovou ženou světoznámého režiséra byla česká spisovatelka a scenáristka Martina Formanová, za svobodna Zbořilová, s níž se Forman seznámil v rámci konzultace diplomové práce. Martina totiž studovala scenáristiku na pražské Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění. Jako kdyby jedna dvojčata nebyla dost, i s manželkou Martinou měl režisér dvojčata. V roce 1998 se narodila dvojčata Andrew a James a o rok později se konala svatba.

Spolupráce s hollywoodskými hvězdami

Režisér Forman je jednou z největších osobností československé nové filmové vlny 60. let a zdaleka nejúspěšnějším českým filmařem, který se výrazně prosadil i v zahraničí. Pracoval s hvězdami, jako je Jack Nicholson, Michael Douglas, Jim Carrey, Woody Harrelson nebo třeba Natalie Portman.

Související články

Zástup ocenění

Za své snímky získal dva Oscary, na kontě má i tři Zlaté glóby, několik cen BAFTA či francouzského Césara. A pyšnit se může i cenou za celoživotní dílo. Udělilo mu ji Sdružení amerických režisérů. Přestože se největší slávy Formanovi dostalo za snímky natočené po odchodu do Ameriky, jako Přelet nad kukaččím hnízdem nebo Amadeus, stopu v dějinách kinematografie zanechal už debutem Konkurs nebo filmem Hoří, má panenko. Forman zemřel 13. dubna 2018 v USA ve věku 86 let.

Zdroj: vlasta.cz, ČSFD.cz, Wikipedie

Související články