Život opředený tajemstvím

Skotský hrdina se narodil 3. dubna 1270 v Renfrewshire. O jeho původu a rodině však víme jen velmi málo. Netušíme, kde začíná a končí legenda, a kde realita. Není ani dochovaný žádný jeho obrázek. O jeho portrét se pokusil až daleko později v 18. století hrabě z Buchanu. Další vyobrazení Williama Wallace pak vzniklo pod rukama sira Davida Erskinea, který portrét údajně překreslil podle středověkého originálu, jenž se záhy ztratil. Všechny další kresby pak vycházejí právě z jeho obrazu.

Statečné srdce

Básník z 15.století, známý jako Slepý Harry, napsal 172 let po smrti Wallace knihu s názvem Zákon a činy Williama Wallace, rytíře z Elderslie. Dílo bylo inspirací pro námět a scénář Randalla Wallace k filmu Statečné srdce. Hlavní roli v kultovním historickém filmu z roku 1995 ztvárnil americký herec Mel Gibson. Málokdo ale ví, že film byl zároveň režijním debutem samotného Mela Gibsona. Vypadal snad Wallace jako on? Možné to je.

Zdroj: Youtube

"Byl to vysoký muž s tělem obra. Veselého vzhledu, ostrých rysů, s širokými rameny a silnými kostmi. Na pohled příjemný, ale s divokým pohledem...," popisuje Williama kronikář a historik Walter Bower ve svém díle Skotichronikon ze 14. století.

A s tímto popisem se ztotožňují i dnešní historici. Naopak ovšem zpochybňují jeho novodobé vyobrazení v plné plátové zbroji. Jeho nejreálnější podobu pak údajně ukazuje jeho socha v Edinburgu.

Tragický osud

William Wallace se za svůj krátký život stal ochráncem království i uznávaným vojevůdcem. Po epickém vítězství jeho armády 11. září 1297 v Bitvě u Stirlingského mostu byl pasován na rytíře. Rok na to se však karta obrátila a skotská armáda byla i s Williamem poražena v Bitvě u Falkirku.

Po dlouhém stíhání byl Wallace 5. srpna 1305 dopaden, zajat a převezen do Londýna. Král Eduard I. ho obvinil z velezrady a nařídil jeho popravu rozčtvrcením. Předpokládal, že jeho smrtí Skoty zastraší, a tím skončí jejich odpor. Jeho plán ale nevyšel. O rok později, v roce 1306, se mu postavil Robert Bruce, který se následně stal králem Skotska a panoval až do roku 1329.

Autor: Magdalena Weingärtner

Zdroj: vlasta.cz royaltystudios.com wikipedia.org brittanica.com

Související články