Kdo by neznal slova "Zavřete oči, odcházím..." z české filmové klasiky Kristián. Jeho premiéra byla uvedena v roce 1939 a dosud neznámého filmového herce, který byl do té doby především divadelním režisérem a ve filmu ztvárňoval pouze menší role, vystřelila na hvězdnou oblohu.

Zdroj: Youtube

Oldřichu Novému se však kromě hvězdné kariéry dařilo i v osobním životě. Jeho srdce patřilo umělecké fotografce Alici Wienerové-Mahlerové, s níž se seznámil v Brně a od prvního okamžiku věděl, že je to ta pravá. Alice pocházela z rodiny známého brněnského bankéře a majitele stavební firmy, ale rozhodně nebyla jen dcerou bohatého a mocného otce. Tato vzdělaná a emancipovaná mladá dáma byla velice uznávanou umělkyní. Měla jeden z nejmodernějších ateliérů a její práce byla na špičkové úrovni. S Oldřichem to byla láska na první pohled a nakonec i na celý život.

Svatba nebo divadlo

Když se Alice a Oldřich přestěhovali do Prahy, jejich známost trvala už osm let. Nový tam měl v plánu jakožto režisér prosadit hudební komedii, o což se v Brně snažil marně. Národnímu divadlu se navíc příliš nedařilo a potřebovalo zázrak. Ten přišel v podobě finančního daru od otce Alice. Měl však podmínku - aby se Oldřich konečně oženil s jeho dcerou. Noblesní herec samozřejmě souhlasil, protože svou partnerku hluboce miloval. Veselka proběhla 11. června 1936.

V dobrém i zlém

Hvězda filmového elegána začala stoupat v začátku války. V té době si manželé adoptovali novorozené miminko Janu. Adoptivní dcerka měla být údajně následek hercovy milostné aférky s jednou z jeho obdivovatelek. Nebylo by se čemu divit, protože umělce pronásledovaly fanynky téměř všude. Dochované informace k celé kauze tvrdí, že Alice přijala holčičku za vlastní a manželství krizi ustálo. Jiné zdroje však tvrdí, že to celé byl chytře vymyšlený plán na záchranu vlastního dítěte, jelikož Nový moc dobře věděl, co přijde s nacisty a okupací. Jeho životní láska totiž pocházela z židovské rodiny a jejich dcera by tak byla v jistém ohrožení. Proto nebyla Alice uváděna jako matka v rodném listu.

Rozvod nebo deportace

Na slavného herce začala kvůli původu jeho ženy tlačit okupační správa, aby se rozvedl. V té době už manželé byli terčem antisemitských útoků. V soukromí i v práci pociťovali velký nátlak a šikanu. Oldřich věděl, že rozvod by pro Alici znamenal okamžitou deportaci do vyhlazovacího tábora. Snažil se ji proto chránit až do roku 1944. Pak dostala Alice deportační rozkaz k transportu do koncentračního tábora. Povolána byla na základě konečného řešení židovské otázky.

Nikdy ji neopustil

Zatímco Alice byla odvezena do tábora v Terezíně, její manžel do tábora Osterode v Sasku. O dceru Janu se zatím starali jejich přátelé Lelkovi, majitelé továrny v Lázních Bělohrad. Oldřich Nový ovšem nebyl zdaleka jediným umělcem, který se v té době dostal do koncentračního tábora. V Osterode se setkal například s autorem oblíbené dětské knížky Ferda mravenec Ondřejem Sekorou.

Oba manželé naštěstí válku přežili, zanechala jim však bolestivé zážitky. Alice přišla o svého milovaného tatínka i většinu rodiny, a to ji navždy zlomilo.

Spolu až do konce

Po válce Alice porodila chlapečka, ten však nepřežil. Možná dědičně, nebo pravděpodobně následkem všech traumat, vzápětí onemocněla schizofrenií. Těžký osud si vybral svou daň. Nový se o ni však láskyplně staral až do poslední chvíle. Roku 1967 ho jeho životní láska navždy opustila. Oldřich její smrt nesl velmi těžce. Nikdy se s ní nevyrovnal. Uzavřel se do sebe a nerad viděl v zrcadle svou stárnoucí tvář.

Zavřete oči, odcházím

Údajně ani nevycházel ze svého bytu. Nechtěl, aby lidé na ulici ve tváři starého muže poznávali dávnou hvězdu filmového plátna. Elegantní světák prý posledních deset let života nevyšel z domu. Přijímal sice návštěvy, ale podle svědků s nimi hovořil za plentou, aby ho neviděli. Zemřel 15.3.1983 v Praze a byl pohřben na Olšanských hřbitovech.

Jeho životní krédo bylo: "Smích je kořením života a dokud se člověk dovede smát, je živ. Až se začnou všichni lidi na sebe usmívat a přestanou si kopat jámy, pak bude na světě blaze."

Zajímavosti:

  • Natočil více jak 50 filmů.
  • Byl obdivovatelem francouzského herce a šansoniéra Maurice Chevaliera.
  • V letech 1954-1959 byl režisérem a ředitelem v Karlínském divadle
  • Zachránil za války ve vlaku život herci Svatoplukovi Skopečkovi.
  • První film, ve kterém hrál, byl němý film Neznámá kráska.
  • Honorář za film Kristián činil 20 000 korun a za další role měl brát i 100 000 korun.

Text: Magdalena Weingärtner

Zdroje: vlasta.cz youtube.com cs.wikipedia.org csfd.cz

Související články