Nejzářivější hvězda evropské politiky. Nový politický vítr v severské zemi i premiérka vlády rtěnek. Tak se přezdívalo sedmatřicetileté Sanně Marin, finské předsedkyni vlády, která se loučí se svou funkcí. Šéfka sociální demokracie se – nahlíženo zvenčí – stala jedním z nejvýraznějších finských politiků. A zemi vedla v těžké době covidové pandemie a hrozby ze strany Ruska, s nímž Finsko sousedí.

Zdroj: Youtube

Sanna Marin během čtyř let u moci získala řadu příznivců doma, i v zahraničí. I když samozřejmě i kritiků a odpůrců. Její ve finštině vedený instagramový účet má přes milion sledujících, v zemi přitom žije 5,5 milionů lidí. To je dosah, o kterém se řadě světových politiků může jen zdát. Sanna Marin byla v minulých letech na titulní straně časopisů Time i Vogue, časopis Financial Times ji zařadil mezi 25 nejvlivnějších lidí světa a britská stanice BBC do každoročního seznamu 100 výjimečných žen. Co všechno o této političce jste možná nevěděli?

Související články

1. Vyrůstala s matkou a její přítelkyní

Sanna Marin se narodila na podzim roku 1985 v Helsinkách. Její rodiče spolu ale dlouho nevydrželi, především kvůli finančním potížím a problémům s alkoholem jejího otce Lauriho. Neúnosný stav vyřešila Sannina matka odchodem do třetího největšího finského města Tampere, kde začala žít s přítelkyní, která s ní o Sannu pečovala od jejího útlého věku. I proto je Sanna Marin velkou podporovatelkou LGBT+ komunity.

2. První v rodině s vysokoškolským titulem

Finská politička je prvním členem rodiny, který získal středoškolské a následně vysokoškolské vzdělání. Ambiciózní dívka vyrostla ve velmi chudých poměrech a od mládí si musela přivydělávat na brigádách, aby školy dokončila. Zprvu pracovala v pekárně, během univerzitních studií pak na pokladně v obchodě.

Záhy také vstoupila do finské Sociálnědemokratické strany, kde se vyšvihla až na pozici v městské radě v Tampere, kam byla poprvé zvolena dlouho před třicítkou. Odtud pak vedly její kroky do nejvyšších politických pater.

3. Rebelka v blejzru

Koncem roku 2019 se stala premiérkou poté, co půl roku po volbách rezignoval kvůli mohutným odborovým stávkám předchozí premiér a šéf Sociální demokracie Antti Rinne. Marin byla do té doby ministryní dopravy. Necelý rok po převzetí vlády vyvolala poprask svou fotografií pro jeden magazín, kde byla v elegantním černém blejzru s hlubokým výstřihem bez podprsenky. Zatímco konzervativní kritici označili její vládu za „černé mraky nad Finskem", příznivci pochválili její styl a odvahu stát se vzorem (nejen) finským ženám. Zajímalo by nás, zda by takovou vlnu negativního zájmu vyvolalo i to, kdyby si na sebe mužský premiér vzal třeba nepadnoucí oblek...

4. Tančit se dá i bez drog

Další velké pobouření svých odpůrců vyvolala loni v srpnu, kdy se na veřejnost dostalo video z domácí party, které se premiérka zúčastnila. Na večírku tančí s ostatními účastníky zábavy, mezi nimiž byli i některé finské celebrity. Část opozice Marin nařkla, že musela být pod vlivem omamných látek, protože byla příliš „rozjařená". Premiérka hned v následujících hodinách podstoupila test na drogy, který byl negativní.

Ještě předtím vystoupila na tiskové konferenci, kde řekla, že je také „jen člověk a někdy prostě potřebuje trochu zábavy a odreagování“. Mnohé další ženy z celého světa na její podporu začaly na své sociální sítě vyvěšovat fotky a videa, kde tančí, zpívají a radují se na různých večírcích. Mnozí také upozorňovali na to, že kdyby finská premiérka nebyla mladá žena, tak by ji za party nikdo nepopotahoval….Stačí vzpomenout na slavné mejdany někdejšího italského premiéra Silvia Berlusconiho, které navštívila řada politiků z celého světa.

5. S manželem je od svých 16 let

Marin se ve funkci premiérky v roce 2020 vdala za svého dlouholetého přítele Markuse Räikkönena, s nímž je už od svých 16 let a se kterým má pětiletou dceru Emmu. Té bylo půl roku, když se ujala funkce ministryně dopravy, rok, když stanula v čele státu. Sanna Marin v konzervativním Finsku často upozorňuje na potřebu podporovat pracující matky. Sama o sobě říká, že je mileniálka bojující za spravedlivější a rovnější svět.

Zdroj: Vlasta.cz, https://www.reuters.com/world/europe/finlands-outgoing-prime-minister-sanna-marin-2023-04-02/

Související články