V práci od každého vyžadoval stoprocentní výkon, jak nebylo po jeho, bylo peklo. Právě Jobs ale představil světu produkty, které dnes používají stovky milionů lidí po celém světě. V čem byl tak výjimečný a jaké měl stinné stránky?

Rodiče ho dali k adopci

Vizionář a dlouholetá ikona společnosti Apple Steve Jobs se narodil 24. února 1955 v San Franciscu. Jeho rodiči byli Francisco Joanne Shieble a Abdulfattah Jandali, oba byli absolventi univerzity v americkém Wisconsinu. Manželé si ale usmysleli, že se o syna nezvládnou postarat, a ještě jako nepojmenovaného ho dali k adopci. Dostal se do rodiny Clary a Paula Jobsových, kteří ho pojmenovali Steven Paul Jobs. Clara pracovala jako účetní, Paul byl veteránem pobřežní stráže a strojníkem. Krátce po adopci se jeho biologičtí rodiče vzali a měli další dítě – Monu Simpson. Zajímavé je, že se Jobsovi podařilo zjistit celou pravdu až v jeho sedmadvaceti letech!

Zdroj: Youtube

Byl až moc zvídavé dítě

Malý Steven žil se svou adoptivní rodinou v Kalifornii a od dětství rád poznával. Občas ho rodiče neuhlídali a on kvůli tomu skončil na pohotovosti – jednou poté, co strčil špendlík do elektrické zásuvky a popálil si ruku, podruhé, když požil jed. V dětských letech také rád s nevlastním tatínkem pracoval v garáži a ten mu ukazoval, jak správně rozebrat a zase složit různou elektroniku. Právě díky tomu si začal osvojovat mechanickou zručnost. 

Učitelka ho podplácela, aby se učil

Přestože byl Jobs vždy velmi inteligentní a inovativní myslitel, jeho mládí bylo plné frustrace z formálního školního vzdělávání. Na základní škole byl Jobs velkým šprýmařem, a učitelka ho dokonce ve čtvrté třídě musela uplácet, aby se učil. Steve měl ale tak perfektně vypracované všechny testy, že ho dokonce vedení školy chtělo přesunout rovnou na střední školu, tento návrh ale jeho rodiče odmítli. 

Letní brigáda jako začátek všeho

Během studia na střední škole Homestead se stal Jobs členem klubu Explorer’s Club společnosti Hewlett-Packard, kde poprvé v životě uviděl počítač. Brzy si také domluvil u této firmy brigádu, během které se poprvé setkal se svým budoucím partnerem a spoluzakladatelem společnosti Apple Stevem Wozniakem, jenž tehdy studoval na univerzitě v Berkeley. 

Hledal duchovní osvícení 

Když Jobs dokončil střední školu, zapsal se na Reed College v Portlandu. Už po šesti měsících ale z vysoké školy odešel a další rok a půl se věnoval tvůrčímu vyučování. Jobs později uvedl, že jeden kurz kaligrafie rozvinul jeho lásku k typografii. V roce 1974 nastoupil Steve Jobs jako designér videoher do společnosti Atari. Jenže ani tady se mu nelíbilo a už po několika měsících ve firmě skončil. Nenapadlo ho nic lepšího než si udělat výlet do Indie a hledat tam duchovní osvícení. Během svých cest také rád experimentoval a nevyhýbal se ani drogám.

Revoluce v počítačovém průmyslu

V roce 1976 založil Jobs v rodinné garáži společně s Wozniakem společnost Apple Computer Inc. Steve tehdy musel prodat svůj autobus Volkswagen a Wozniak zase milovanou vědeckou kalkulačku, aby mohli financovat společný podnikatelský záměr. Společnost rychle spustila revoluci v počítačovém průmyslu a to tím, že tak trochu zdemokratizovali a učinili stroje menšími, levnějšími, intuitivnějšími a dostupnějšími pro běžné uživatele. 

Wozniak byl mozek, který vymýšlel uživatelsky přívětivé osobní počítače, a Jobs měl na starosti marketing. Firma začala být zisková a tři roky po uvedení druhého modelu Apple se tržby společnosti dokonce zvýšily na 139 milionů dolarů. 

Odvrácená tvář Stevea Jobse

Jobs byl sice neuvěřitelným vizionářem, ale také proslul svým nepříliš hezkým chováním k podřízeným. Byl schopen na ně řvát i půl hodiny v kuse. Rád také předbíhal frontu při čekání na oběd ve firemní kantýně. Hlavu si ani nelámal s parkováním a často svůj vůz umístil na místo pro invalidy.

S jídlem roste chuť

Vypadalo to, že Apple může odhalit cokoliv a okamžitě to bude generovat další miliony dolarů, jenže tak snadné to nebylo. Několik dalších výrobků trpělo značnými konstrukčními vadami, což vedlo ke stažení z trhu a zklamání spotřebitelů. Brzy poté předstihla Apple v prodejích společnost IBM a byla tu konkurence, se kterou nebylo snadné soupeřit. Jobs se tedy obrátil na marketingového experta Johna Sculleyho ze společnosti Pepsi Cola a udělal z něj generálního ředitele společnosti Apple. Firma v další roce uvedla na trh počítač Macintosh. Ačkoli se ale dobře prodával, stále to na úspěchy IBM nestačilo. 

Konec Jobse ve vlastní firmě

Expert John Sculley se začal domnívat, že Steve Jobs společnosti Apple škodí, a vedení ho začalo postupně vyřazovat. Ačkoli Jobs Apple spoluzakládal, vlastně neměl žádný oficiální titul. Postupně tak byl odsunut až na okraj a v roce 1985 nakonec firmu sám opustil. 

Založil firmu, která ho později vrátila zpátky do Applu

Krátce po odchodu ze společnosti Apple investoval Steve Jobs 12 milionů dolarů do založení nové hardwarové a softwarové společnosti NeXT Inc. Ta v roce 1988 představila svůj první počítač, který ale s cenovkou 6500 dolarů příliš mnoho zákazníků nenašel. Víc než samotný počítač ale mnohé zaujal operační systém NeXTSTEP, a to i firmu Apple, která dokonce v roce 1996 celou společnost za 429 milionů dolarů koupila. 

O rok později se pak Jobs vrátil do Applu, a to na pozici generálního ředitele. Steve Jobs vrátil firmu na správnou cestu a svými promyšlenými produkty, jako byl například iMac, upoutal pozornost zákazníků po celém světě. V dalších letech pak odhalil revoluční produkty, jako jsou MacBook Air, iPod a také iPhone. V ten okamžik už firma Apple prakticky neměla konkurenci, a jakmile vydala nějaký nový produkt, okamžitě se snažily další firmy vyrábět něco podobného.

Životní lásku potkal na škole

Inteligentní a okouzlující Steve Jobs samozřejmě přitahoval i ženy. Se svou osudovou Lauren se potkal v roce 1989 na univerzitě ve Stanfordu, kde byl jako hostující přednášející. Zamiloval se do ní na první pohled, a dokonce kvůli ní vynechal důležitou obchodní schůzku a pozval ji na rande. „Běžel jsem přes parkoviště a zeptal se jí, zda by šla se mnou na večeři. Řekla, že ano, šli jsme do města a od té chvíle jsme byli spolu,“ objevilo se v jednom z jeho životopisů. V roce 1991 se pak vzali a ve stejném roce se jim narodil syn Reed. Později ještě přivedli na svět dcery Erin a Eve. 

Zajímavé ale je, že vůbec poprvé se stal Jobs otcem už ve svých 23 letech, v roce 1978. V soudních dokumentech však tehdy popřel otcovství své dcery s tím, že je neplodný. Dcera Lisa ve svých pamětech Small Fry ale uvedla, že testy DNA v roce 1980 odhalily, že se s Jobsem shodují, a on tak musel její mamince začít platit alimenty. Jobs se svou dcerou nakonec navázal vztah, ale až v době, kdy jí bylo 7 let. „Udělal jsem spoustu věcí, na které nejsem pyšný. Třeba to, že jsem se ve 23 letech stal otcem se svou partnerkou, a hlavně to, jak jsem to pak řešil,“ sypal si popel na hlavu.

Rakovina se mu stala osudnou

V roce 2003 přišel ale velký šok, když Jobsovi objevili v těle postupující rakovinu slinivky břišní. Ta bývá v drtivé většině neléčitelná, v jeho těle byla však vzácná varianta, která byla operovatelná. Americký vizionář ovšem i tak devět měsíců odmítal jakoukoli lékařskou pomoc a někteří odborníci dodnes tvrdí, že si tím nejspíš zkrátil život, možná se dokonce vzdal šanci na úplné vyléčení. V roce 2009 podstoupil transplantaci jater, ale jeho nádor postupně metastázoval. Bezprostřední příčinou smrti, ke které došlo 5. října 2011, pak byla zástava dechu, kterou způsobilo rozšíření rakoviny ze slinivky na další orgány.

Zdroj: Vlasta.cz, Biography.com, Thefactsite.com, Wikipedia.org, Letemsvetemapplem.eu

Související články