Původně se podle scénáře Fan Vavřincové mělo jednat pouze o malou televizní komedii. Přišel ale takový úspěch a zájem diváků, že se nakonec natočilo osm dílů úspěšného prvního sitcomu v československé historii.
Začalo to maďarskou detektivkou
Režisér Jaroslav Dudek byl obklopen výjimečnou skupinou herců, se kterou v roce 1971 natočil maďarskou detektivku Legendy o zabití. „Poté přišla nabídka z televize, jestli by onu mikrokomedii Dudek nemohl natočit s těmi herci, které má v tom maďarském příběhu, a on souhlasil,“ nastínil herec Jaromír Hanzlík, jak tehdy vše vlastně začalo.
K televizní premiéře došlo 13. března 1971. Diváci si Takovou normální rodinku okamžitě zamilovali a začali ve velkém psát dopisy do televize, aby bylo pokračování. „Tehdy se to všechno poctivě zkoušelo jako divadlo. Všichni jsme to měli perfektně nacvičené,“ prozradil Hanzlík.
Čtyři generace Hanáků
Vše stálo nejenom na precizní práci Jaroslava Dudka, ale také na skvělé herecké sestavě. „Byla to absolutní radost a štěstí, že jsem měla šanci se v takovéhle partě vyskytovat. Jako takové ucho, které ještě nic neumí, to byl zázrak,“ ráda na natáčení vzpomíná Daniela Kolářová.
Raubíři to občas na natáčení schytali
Nejmladší postavy raubířů si zahráli Jiří a Václav Hybšovi, synové slavného kapelníka Václava Hybše. „Pan režisér Dudek dal klukům pár pohlavků a pak měl strach, co já tomu řeknu. Já mu jen řekl, aby je zmlátil, však jsou to gauneři,“ říká po letech s nadsázkou Hybš.
Věčně něco nefungovalo
Útočištěm seriálové rodiny, ale i celého štábu se stalo studio v pražské Měšťanské besedě, pozdější sídlo TV Nova. Bohužel to ale nebyly ideální prostory, protože tam každou chvíli něco nefungovalo.
Natáčení Takové normální rodinky se ale pro herce i tak stalo útěkem před realitou všedních dní nastupující normalizace.
Poslední role legendárního Oldřicha Nového
Pro prvorepublikového herce, šarmantního Oldřicha Nového, byla Taková normální rodinka jeho poslední rolí před kamerou. „Pokud to byla jedna z jeho posledních rolí, pak musím říct, že to zvládl úžasně, a jsem rád, že jsem u toho mohl být,“ s láskou na něj vzpomíná Jaromír Hanzlík.
Landovského nahradil Moučka
„Začaly velké nepříjemnosti a zatýkání kolem disidentů a Pavel Landovský k nim patřil,“ odhalila Kolářová. A tak bohužel musel být díl o malíři pokojů Hamouzkovi kompletně přetočen.
Novým malířem se stal „kovaný“ komunista Jaroslav Moučka. „Patřil ke straníkům ve Vinohradském divadle. Byl jedním z těch, kteří zřejmě souhlasili s naší okupací,“ říká Kolářová. Překvapivě to byl ale nakonec jediný politický zásah, který rodinný sitcom poznamenal.
Perličky z natáčení
- Jediná postava, která nemá v seriálu jméno, je svérázná autorka detektivek Marie Rosůlková. Říkalo se jí jen „babička“, nebo „babí“.
- Zajímavé také je, že babičku měla původně hrát Ljuba Hermanová.
- Pojmenování dětí v seriálu slovem „raubíři“ pochází z německého „Räuber“, což znamená loupežník.
- O želvě Poldince se v roce 2013 objevila informace, že je stále naživu.
Mohlo být i více než jen osm dílů
Divácký zájem způsobil, že se nakonec natočilo osm epizod, poté bohužel přišel zásah z vyšších míst. „Chtěli po autorce, paní Fan Vavřincové, aby kluci chodili do pionýra, a podobné politické vsuvky. Ona to ale odmítla a tím celý seriál skončil,“ vysvětlila Kolářová. I pouhých osm epizod ale zařídilo rodině Hanáků nehynoucí slávu, a to i v nové době.
Už to nebylo ono
V roce 2008 natočil režisér Patrik Hartl svůj debut, celovečerní film Taková normální rodinka, a to volně na motivy postav legendárního sitcomu. Přímé pokračování vzniklo až v roce 2011 podle scénářů původní autorky, tehdy třiadevadesátileté Fan Vavřincové, pod režijní taktovkou Dušana Kleina.
„V porovnání s původní Rodinkou to bylo o level níž, bohužel,“ kriticky zhodnotil Jaromír Hanzlík. Důvodem nejspíš bylo, že tehdy už nebyly na světě největší hvězdy původního sitcomu v čele s Eduardem Cupákem, Danou Medřickou, Marií Rosůlkovou či Zdeňkem Řehořem.
„Dnes je to na každém divákovi, jestli si to pustí, nebo ne, ale my jsme měli Takovou normální rodinku vždy rádi,“ nabádá Kolářová současné diváky, aby prvnímu českému sitcomu, třeba v rámci repríz, dali šanci.
Zdroj: Vlasta.cz, Csfd.cz, Youtube-SerialoveNavraty