Pravá a levá ruka ďábla, Mé jméno je Nikdo, Luky Luke, Podivné dědictví, Dvojníci, Sudá a lichá, ale také Vinnetou Rudý gentleman či Viscontiho Gepard. Vypočítat filmy a seriály, ve kterých se objevil sympatický italský blonďák s modrýma očima, by zabralo spoustu času. Vždyť Terence Hill hrát začal už před více než sedmdesáti lety.

Zdroj: Youtube

Bylo mu totiž dvanáct let, když ho filmaři objevili pro snímek Prázdniny s gangsterem. Psal se rok 1951 a Terence Hill, tehdy ještě Mario Girotti, jak zní jeho pravé jméno, získal roli šéfa party pětice kluků, kteří pomáhali nebezpečnému zločinci na útěku. Už tehdy tušil, že našel povolání na celý život.

Zažil bombardování Drážďan

Pozdější Fešák Luke se narodil v roce 1939 v romantických italských Benátkách. Nicméně velkou část dětství strávil v Sasku. Zatímco jeho otec Girolamo Girotti byl italský chemik, jeho matka Hildegard – jak už její jméno a ve výsledku i pohled na vysokého modrookého blonďáka může napovídat – pocházela z Německa. Malý Mario v Německu dokonce zažil bombardování Drážďan.

Většinu života však strávil v Itálii, kde se od konce padesátých let začal pravidelně objevovat v řadě filmů. Hrál například postavu Freda v jednom z prvních příběhů o Vinnetouovi, jehož napsal Karel May, který pocházel z podobné oblasti jako Hillova matka. Mimochodem právě účast ve filmech o náčelníkovi Apačů, hrál celkem ve čtyřech, mu přinesla velkou slávu i v Německu.

Dvojka s Budem Spencerem

Dále hrál například ve Viscontiho slavném Gepardovi po boku Alaina Delona, Claudie Cardinal a Burta Lancestera. Většina z nás ho ale zná především z filmů, které natočil ve dvojici s Budem Spencerem.

Ti dva spolu hráli poprvé ve filmu Bůh odpouští, ale já ne... z konce 60. let. Tehdy už se Mario v titulcích objevil jako Terence Hill. I Bud Spencer měl „americký“ pseudonym, jelikož se dobře hodilo pro spagetti westerny, jimiž se dvojice proslavila. Terence si křestní jméno vybral podle římského dramatika a autora komedií Publia Terentia (i v tom je kus italského smyslu pro humor) a příjmení zvolil po své manželce Lori Hill.

S manželkou přes půl století spolu

Ostatně tato Američanka německého původu provází Terence Hilla životem více než pětapadesát let. Sama byla herečka, později pracovala i v jiných filmových odvětvích. Zabývala se dramaturgií a scenáristikou a s Terencem Hillem tvoří jeden z nejstabilnějších párů herecké historie.

Boj s depresemi

Vzali se v roce 1967, po několika letech se jim narodil syn Jesse a ještě o něco později adoptovali dalšího chlapce – z Německa – Rosse. Ten dokonce s otcem hrál v několika filmech. V roce 1990 ale v nedožitých sedmnácti zemřel při automobilové nehodě, což Terence Hilla uvrhlo do několikaletého boje s depresemi.

Tehdy už také pomalu mizela někdejší sláva dvou legračních pistolníků, policistů, řidičů kamionů a mnoha dalších postav, které během let ztvárnili s Budem Spencerem. Éra spaghetti westernů končila. Terence Hill natočil ještě několik filmů o Šťastném Lukovi, také seriál, ale s Budem Spencerem už v kovbojkách nepokračovali. Parťák Terence Hilla zemřel v roce 2016 v 86 letech.

Z pistolníka knězem

Hill s manželkou žili řadu let v USA, začátkem milénia se ale vrátili do Itálie, kde televizní producenti stárnoucího, ale vitálního Hilla oslovili pro seriál Don Matteo o katolickém knězi, který ve své vesnici pomáhá policii s různými detektivními příběhy. V Itálii mimořádně oblíbený seriál se nakonec točil přes dvacet let. Tedy natáčí se stále, Terence Hill ho ale v roce 2021 opustil po více než dvaceti letech a nyní už se filmařině věnuje jen sporadicky.

Stále si ale užívá svou oblíbenou jízdu na motorce, stejně jako špagety s kečupem a pak také samozřejmě jablka. Vzpomínáte, jak je skoro v každém filmu jí? On je má prostě rád a možná, že právě jablka mu pomáhají v udržování dobrého zdraví. Desetiminutový pěstní souboj, jaký prosadil v jednom ze svých filmů, už by asi nezvládl ani on, ale stále se mu daří velmi dobře.

Zdroj: vlasta.cz newsby.it/spettacolo-italia/terence-hill-moglie-lori-insieme-50-anni-eta-foto-lavoro-vita/

Související články