Prezident osvoboditel, či dokonce mnohem familiárněji „tatíček Masaryk“ – tak se mluví dodnes o prvním československém prezidentovi Tomáši Garriguu Masarykovi. Zanechal za sebou odkaz, který v nás stále vyvolává silné emoce. Zejména pak v této celosvětově složité době.
Pocházel z chudých poměrů
Když se Tomáš Garrigue Masaryk 7. března roku 1850 narodil, jen těžko si někdo dokázal představit, že se z něj jednoho dne stane vrcholný politik. Pocházel z velmi chudé rodiny, jejíž hlavou byl otec Josef Masaryk, který se živil jako kočí.
VIDEO: Příběh Tomáše Garrigue Masaryka namluvený Jiřím Lábusem! Podívejte
Jeho manželkou pak byla Terezie Masaryková, jež byla kuchařkou. Masaryk postupně absolvoval studia ve Strážnici, v Brně a ve Vídni, kde roku 1876 promoval filozofickou prací o Platónovi.
Jaké bylo jeho oblíbené jídlo?
První československý prezident jedl třikrát denně. Jeho oblíbenou snídaní byla topinka s marmeládou nebo vejce naměkko. K obědu miloval polévky, hlavně pak bramboračku, k hlavnímu chodu pak nejčastěji jedl maso se zeleninou. Byl ale i na sladké, přičemž za největší pochoutku považoval švestkové knedlíky posypané mákem a přelité máslem. K večeři mu stačil kousek makové buchty, rád si ale dával i ovesnou kaši, kterou se naučil jíst v Americe. Často pil neslazený čaj, a jak rád říkával, mléko s kávou.
Láska na první pohled
Svou budoucí manželku, Američanku Charlotte Garrigue, potkal Masaryk v německém Lipsku, kde přebýval po doktorátu na vídeňské univerzitě. Charlotte tam tehdy studovala hru na klavír. Setkali se v rodině Göringových, u níž oba bydleli.
Charlotte budoucího prezidenta okouzlila hlavně tím, jak moc byla soběstačná a emancipovaná, se vzděláním a svým vlastním názorem na svět. Čím více spolu trávili času, tím více cítili, že je spojil osud.
Skoro se utopil, pak ze sebe dostal žádost o ruku
Ačkoli Masaryk půvabnou Charlotte miloval, nedokázal jí vyznat lásku. Byl plachý, nevěřil si, možná se i bál odmítnutí. Paradoxně v sobě odvahu a dostatek sebevědomí našel až krátce poté, co jen o vlásek unikl smrti.
Stalo se tak, když Tomáš Garrigue Masaryk, Charlotte a rodina Göringova pluli lodí po řece. Když plavba skončila a všichni z lodě přecházeli na pevninu, paní Göringová upadla do vody a začala se topit.
Masaryk tehdy neváhal, a možná i proto, že chtěl na Charlotte zapůsobit, skočil do vody a snažil se paní Göringovou dostat na břeh. Dalo mu to ale hodně práce, protože byla poněkud při těle. Masaryk tehdy sám jen o vlásek unikl smrti.
Díky tomu si však uvědomil, že už nemá smysl otálet, a místo vyznání lásky Charlotte rovnou požádal o ruku. Ta byla zaskočena a Masaryka napínala dlouhý týden, nakonec ale přijala.
Svatba se konala 15. března roku 1878 v americkém New Yorku. Postupně se jim narodilo hned pěti dětí – dcery Alice, Eleanor a Olga a také dva synové, Herbert a Jan.
Jaké auto miloval?
Nejslavnějším vozem TGM byla luxusní limuzína Škoda Hispano-Suiza, kterou vyrobil plzeňský průmyslový koncern v roce 1924. Kancelář prezidenta tenkrát za automobil zaplatila 280 000 korun, což byla na tehdejší poměry astronomická částka. Masaryk s ním jezdil deset let.
Psychické problémy jí ničily život
Když vypukla v roce 1914 první světová válka, Masaryk společně s dcerou Olgou odešel 18. prosince do USA do exilu. Během své nepřítomnosti byl však v rodné zemi odsouzen ke smrti za velezradu.
Charlotte Masaryková zůstala v tehdejší rakousko-uherské Praze sama se třemi dětmi a stala se bohužel předmětem politického nátlaku. Dcera Alice byla dokonce v říjnu roku 1915 zatčena a osm měsíců vězněna ve Vídni, Charlotte toho byla ušetřena kvůli psychickým problémům.
Ty se ke konci války prohloubily v celoživotní deprese a k tomu se navíc přidaly i srdeční slabosti. Charlotte byla později hospitalizována v pražském sanatoriu a v květnu 1918 dokonce zbavena svéprávnosti.
Manžel ji přijel zachránit a odvést ze sanatoria až po svém poválečném návratu 21. prosince 1918. Snažila se být i nadále silnou ženou, a dokonce se jí v roce 1920 podařilo prosadit, aby byla žena postavena ve všech oblastech na stejnou úroveň jako muž. Později se ale její zdravotní stav začal opět zhoršovat a nakonec zemřela 13. května 1923 na zámku Lány.
Byl obrovskou autoritou
Volba prvního československého prezidenta proběhla 14. listopadu 1918 a zúčastnilo se jí 256 poslanců. Zajímavé je, že v době konání voleb byl Masaryk v Americe a o svém zvolení se dozvěděl prostřednictvím telegramu 16. listopadu 1918.
V době jeho nepřítomnosti převzala načas prezidentské funkce nově zvolená vláda, které předsedal Karel Kramář. Masaryk se stal oficiálně prezidentem se vším všudy 21. prosince 1918 ve 13:00. Ve své funkci vydržel až do roku 1934, kdy rezignoval ze zdravotních důvodů.
V září roku 1937 pak Masaryk onemocněl zápalem plic, jeho zdravotní stav se postupně zhoršoval, až 13. září vydechl naposledy. O jeho smrti informoval na druhý den ráno jeho syn Jan. Za svůj život toho ale dokázal opravdu hodně a právem je považován za jednoho z největších Čechů historie.
Zdroj: Vlasta.cz, Kudyznudy.cz, Vltava.rozhlas.cz