Dvě oslavy ovšem nebyly královniným osobním rozmarem, byť se na světě určitě našlo mnoho lidí, kteří by „se chtěli“ slavit hned několikrát za sebou. K červnové slávě panovnici, která se narodila 21. dubna 1926, přivedla více než dvousetletá tradice.

Zdroj: Youtube

Všechno začalo v roce 1748, kdy se britský král Jiří II. rozhodl, že na své narozeniny uspořádá vojenskou přehlídku. Chtěl ukázat průvod vojáků, koní a přehlídku výdobytků britské armády, jenže se narodil v říjnu. A každý, kdo někdy navštívil britské ostrovy v podzimních měsících, ví, že přestože některé říjnové dny mohou být prozářené sluncem, tak jiné – a často je to většina z nich – se spíše rozpouštějí ve vytrvalém dešti a lezavém počasí.

Král proto rozhodl, že narozeniny sice oslaví v říjnu, ale pro lid uspořádá neoficiální akci v polovině června. A řadě jeho následovníků tento nápad přišel rozumný a vytvořili tradici. Červnové oslavy měl rád kupříkladu i král Edward VII., který vládl v první dekádě 20. století a jenž se ve skutečnosti narodil v listopadu.

Trooping the Colour

Pokračovala v nich i Alžběta II., která by nyní oslavila 97. narozeniny. Dubnové počasí už je na ostrovech většinou teplejší, ale pořád je aprílové a několikahodinové oslavy, které se oficiálně nazývají Trooping the Colour, byť jim skoro nikdo neřekne jinak než narozeninový průvod panovníka, by zpod deštníku chtěl sledovat asi jen málokdo.

V tradici bude pokračovat i král Karel III., který se narodil v listopadu. Jeho první Trooping The Colour se uskuteční 17. června. Na vojenské přehlídce se očekává 1400 vojáků, 200 koní a 400 hudebníků. Do průvodu se zapojí i členové královské rodiny, kteří se povezou v kočárech. Přehlídka vyvrcholí přeletem RAF, které budou sledovat členové královské rodiny z balkonu, jak je tradicí.

Letos čekají změny při slavnostní ceremonii i některé členy (hlavně tedy členky) královské rodiny, kteří získali nové vojenské hodnosti a kteří tak budou součástí přehlídky. Princezna Kate je čestnou plukovnicí Irských gard, což byl titul, který dříve nosil její muž. Královna manželka Camilla je plukovnicí Grenadierských gard, což byl dříve princ Andrew, než jej všech hodností královna Alžběta II. zbavila kvůli skandálu s Jeffrey Eppsteinem. Princ William se stal plukovníkem Velšských gard, čímž tuto roli převzal po svém otci.

Princ Andrew se vloni Trooping The Colour nezúčastnil, stejně tak ani princ Harry s manželkou Meghan. Otázkou tak zůstává, jak tomu bude letos.

Oproti tomu dvoje oslavy narozenin se vyhnou následníkovi trůnu, princi Williamovi. Ten je dítětem léta, doslova, narodil se totiž na letní slunovrat, 21. června.

Zdroj: Vlasta.cz, https://www.insider.com, royal.uk

Související články