Kdo by si nepamatoval oblíbeného moderátora televizní soutěže Chcete být milionářem? Sympatický Vladimír Čech zastínil všechny své kolegy, kteří se poté marně snažili zaujmout diváky. 

Trpěl, protože vyrůstal bez otce

Narodil se 6. července 1951 v Praze a za usměvavou tváří skrýval Vladimír Čech celoživotní trauma z dětství. Jeho maminka byla jedna z nejkrásnějších a nejoblíbenějších televizních hlasatelek Heda Čechová, na výchovu syna však byla sama.

Její manžel Vladimír Čech starší totiž dával přednost hospodě a synovi se nevěnoval. A po rozvodu to bylo ještě horší.

„Táta se o něj po rozvodu vůbec nestaral. Jako kdyby nebyl. Tím mě nejvíc zklamal. Vladimír to snášel dost těžce,“ přiznala Heda Čechová v pořadu 13. komnata. Bývalá televizní hlasatelka synovi dlouhé roky tajila, proč přesně se s otcem rozešli. Řekla mu to, až když byl na smrtelné posteli.   

„Nechtěla jsem, aby byl Vladimír svědkem různých nálad a příhod, takže jsem z toho manželství odešla, i když jsem toho muže měla pořád ráda. Ale zjistila jsem, že to nejde,“ vysvětlila synovi, proč to jednoduše s jeho otcem dál nešlo.

Zdroj: Youtube

V moderování Milionáře se mu nikdo nevyrovnal

Vladimír Čech vystudoval pražskou DAMU a zpočátku se prosazoval na divadelních prknech. Skvěle odehrál především roli hraběte ve hře Král Lear nebo Vavřeny z Filosofské historie. Krátce po revoluce byl jedním z umělců, kteří založili Občanské fórum. 

V roce 2000 se stal prvním moderátorem soutěže Chcete být milionářem, kde působil až do září roku 2003. Právě díky tomu se dostal do povědomí veřejnosti a dodnes se říká, že žádný jeho nástupce nebyl tak dobrý jako on.

Martin Preiss, Ondřej Hejma a Marek Vašut jsou sice rovněž velké osobnosti, ale žádný z nich ho nedokázal zcela nahradit.

Vysněné herecké role se nedočkal

Ačkoli ho Milionář proslavil, on nikdy moderátorem být nechtěl. Toužil být skvělým hercem, zahrát si velkou roli ve filmu a ukázat svůj skutečný umělecký talent. „Že by se o mě zajímal nějaký český režisér, to se nestalo. Pár zahraničních ano, ale český ne a televize mi v ničem nepomohla,“ smutně zkonstatoval v rozhovoru. 

Sám se nakonec musel spokojit s menšími rolemi v seriálech Vyprávěj, Ordinace v růžové zahradě či Rodinná pouta. Možná to tak mělo být, jenže klidně je možné i to, že se nenašel nikdo, kdo dokázal využít jeho potenciál. Což je s odstupem času samozřejmě velká škoda.

Byl skvělým otcem

Jako malý chlapec se svým otcem žádné hezké chvíle nezažil. I proto věděl, jak se jednou ke svým dětem rozhodně chovat nechce a nebude. Postupem let se stal čtyřnásobným otcem.

S první manželkou přivedli na svět dceru Petru a syna Vladimíra. Svou druhou manželku potkal na představení slovenského Radošínského naivného divadla, které vystupovalo v pražském smíchovském Labyrintu (dnes Švandovo divadlo). Divadelníci je posadili vedle sebe a v ten okamžik se začal psát příběh jejich lásky. 

Miladu okamžitě zaujalo, jak krásný vztah má se svými dětmi, tím jí okouzlil. „Viděla jsem, že má k dětem hezký vztah, zajímal se o ně. Kdyby to tak nebylo, neměl by u mě šanci,“ prozradila Milada.

Společně pak přivedli na svět dceru Sáru a syna Matěje, který se narodil v době, kdy bylo Čechovi jednapadesát let. 

Až příliš krutá diagnóza

S druhou manželkou žili dlouho šťastně, milovali se a užívali si života. Jenže pak se Vladimír Čech dozvěděl zprávu, která jeho život otočila o 180 stupňů. Byla mu diagnostikována rakovina tlustého střeva, konkrétně pak Lynchův syndrom, který je dědičný. 

Vladimír byl velmi statečný a nemoc se zpočátku snažil přede všemi utajit, dokonce i před svou milovanou maminkou. „Byl to neuvěřitelný bojovník, neopouštěl ho pověstný humor. Sice přestal hrát v divadle, dál však působil v rádiu Blaník a daboval,“ prozradila jeho žena.

Bojoval až do samotného konce

Svůj poslední týden prožil Vladimír Čech v motolské nemocnici. „Tam mi říkal: Ženo moje, kdyby nevyšlo dalších dvacet let, tak těch dvacet bylo krásnejch,“ vzpomíná Milada se slzami v očích. 

Milovaná maminka s ním byla i v okamžiku, kdy už pomalu odcházel na věčný odpočinek. „Zůstali jsme na pokoji na chvíli sami. Já se na něj dívala, vzala ho za ruku a on najednou říkal: Mami, já tě mám hrozně rád,“ rozplakala se Heda Čechová, která nakonec přežila svého syna o sedm let.

Zdroj: Vlasta.cz, Ceskatelevize.cz, Youtube.com, csfd.cz

Související články