Britští panovníci – včetně loni zesnulé královny Alžběty II. – často slaví narozeniny hned dvakrát. Není to proto, že by si jako králové a královny řekli, že chtějí více oslav a dortů než běžní obyvatelé Spojeného království. To určitě ne. Nicméně, jak to tak za kanálem La Manche bývá zvykem, jde o počasí.

Zdroj: Youtube

To je v Británii vrtkavé, takže královská koruna už před více než dvěma sty lety vyhodnotila, že lepší počasí bývá povětšinou v květnu a červnu a proto celá řada panovníků pořádala oficiální oslavu svých narozenin až v těchto měsících. Jako třeba Alžběta II., která se ve skutečnosti narodila 21. dubna 1926. Tedy určitou oslavu –
s recepcí a určitou společenskou akcí panovníci uspořádali i v době narozenin, obří vojenskou přehlídku ale plánovali bezmála vždy na červen.

Mimochodem vše začalo v roce 1748, kdy se britský král Jiří II. rozhodl, že na své narozeniny uspořádá vojenskou přehlídku. Chtěl ukázat průvod vojáků, koní a přehlídku výdobytků britské armády, jenže se narodil v říjnu. A podzim na ostrovech může být samozřejmě krásný, ale také dokáže být lezavě chladný a vlhký. I proto se tehdy rozhodlo, že slavnostní přehlídka – jíž Britové znají jako Trooping the Colour – se odehraje v letních měsících.

Na akce s deštníkem

Na novinku navázali další panovníci včetně Alžběty II. i nynějšího krále Karla III. Ten se narodil v listopadu, svou první oficiální narozeninovou oslavu však uspořádal před pár dny, v sobotu 17. června. A počasí mu vyšlo rozhodně lépe než během květnové korunovace. Přestože i na podzim, kdy se po smrti své matky ujal trůnu, poradci jistě dlouho zvažovali, který den by byl i z hlediska počasí pro korunovaci nejlepší, vybraného 6. května v Londýně lilo jako z konve po celý den.

Princ William to mnohým usnadní. Budoucí král se totiž narodil v první letní den – 21. června 1982. Dnes jednačtyřicetiletý následník britského trůnu tak bude moci se svými „poddanými“ slavit narozeniny v době, kdy je skutečně má.

Zdroj: The International News

Související články