Zdroj: Youtube

V tom roce, 30. listopadu, vyjde album Thriller, které se stane nejprodávanějším na světě. V odhadu 110 milionů kopií. A jedna je naše! Už nevím, kdo ji propašoval z Německa a kolik stála, ale bylo to královské dělení – kamarádka si nechala obal, na kterém Michael v bílém saku vypadal jako Bůh, já dostala desku, tedy elpíčko, protože jsme doma měli gramec. Pro mladší ročníky: deska byla černá placatá kulatá věc a gramec gramofon, na kterém se přehrávala pomocí jehly.

Jak to bylo

O Michaelovi jsme tehdy nevěděli nic, nebylo odkud. Jenom, že je americký zpěvák, a že ty písničky vás nenechají sedět v koutě. Anglicky jsme neuměli. O hezkých pár let později k nám doputovaly videoklipy, takže jsme odhalili, že je zřejmě z gumy, protože jeho taneční kreace braly dech. A také že je slavný odmala, protože vystupoval v rodinné kapele Jackson 5. Michaelova kariéra začala v pěti letech a až v dospělosti prozradil, že je otec, který se musel vzdát hudby a dělat jeřábníka, aby uživil rodinu, týral.

Na vlastní pěst

Znáte, jak to v rodinných podnicích chodí, kluci chtěli být samostatnější, Michael toužil po sólové dráze a pracoval na tom od 12 let. Když album zbořilo hitparády, bylo mu čtyřiadvacet. Kromě titulní písničky Thriller se ujaly i další pecky Billy Jean a Beat It. I na naší desce byly tyhle drážky trošku víc ohrané. Mimochodem ve videoklipu Billy Jean Michael poprvé předvedl taneční krok The Moonwalk. Sám ho vymyslel a také další choreografie, typické pro jeho videoklipy. Následující album Bad také nebylo špatné, ale ani když ho zpěvák podpořil celoročním turné, na předchozí úspěch už nedosáhlo.

Věčné dítě

Přesto Michael vydělával miliony, jeho život byl jako splněný sen. Ale sen malého kluka. Koupil si pohádkový ranč v Jižní Kalifornii, nazval ho Neverland. I když byl hvězda, raději než blesky fotoaparátů a poskytování rozhovorů byl sám. Obklopoval se exotickými zvířaty, každý znal jeho šimpanze Bubblese. Vybudoval si na pozemku obří lunapark a rád do něj zval děti. Podezření, že má k dětem blízko až moc, zahnal v roce 1994, když oznámil, že je ženatý s Lisou Marií Presley, dcerou ikony Elvise Presleyho. Vydrželo jim to pouhé dva roky a nezbavili se nálepky, že sňatek byl jen reklamní trik. Svatba se zdravotní sestrou Debbi Rowe měla Michaelovi splnit velký sen o vlastních dětech. Umělé oplodnění přivedlo na svět v roce 1997 syna Prince o rok později dceru Paris. Když se s Debbie rozvedli, děti získal do plné péče. Rodina se rozrostla ještě o syna Blanketta. Michael byl hrdý a hodný táta, i když trochu nebezpečný. Při sledování záběrů, kdy mu nejmladší potomek málem vypadl z rukou z balkonu, protože fanoušci si přáli ho vidět, tuhla krev.

Plastické operace

Bulvár psal o Michaelově posedlosti vzhledem, stále světlejší pokožka a téměř neviditelný nos se nedaly přehlédnout. Zřejmě to odstartovala nehoda v roce 1984. Při natáčení reklamy mu pyrotechnika zapálila vlasy, utrpěl vážné popáleniny, které bylo nutné řešit plastickou operací. Vyrojily se spekulace, že si zpěvák vyběluje pokožku a spí ve speciální komoře, aby zpomalil stárnutí. Veřejně vystoupil a svěřil se, že trpí vitiligem, což je porucha pigmentace. V té době také prozradil, že ho otec jako dítě týral. Brzy však musel čelit i mnohem horším obviněním. Ze zneužívání dětí.

Pád a (nesplněné) naděje

Nikdy se neprokázalo, že by se Michael choval nevhodně. Ovšem poškodilo to jeho kariéru i zdraví. Nakonec se rozplynulo i bohatství a objevily se dluhy, hrozila exekuce. Fanoušci mu však stále drželi palce a když v roce 2008 oznámil, že se chystá na turné, které mělo být rozloučením s kariérou, vypuklo šílenství. Lístky na koncert v Londýně, který se měl konat v červenci 2009, se vyprodaly za 4 hodiny. Michael pracoval na návratu kondice, poskytl několik rozhovorů, vypadal skvěle. O to překvapivější bylo oznámení o jeho hospitalizaci a kritickém stavu. Král popu zemřel 25. června ve věku 50 let. Smrtící koktejl léků, který způsobil zástavu srdce, mu namíchal ošetřující lékař Conrad Murray. Byl uznán vinným za neúmyslné zabití a odsouzen na 4 roky vězení.

Zdroj: https://vlasta.cz, https://www.youtube.com/,https://www.imdb.com/name/nm1336920/ https://www.biography.com/musician/michael-jackson

Související články