Hudba ji bavila odmalička. Jako malá holka se učila hrát na piano u soukromého učitele, ale hrát podle not ji nijak zvlášť neuspokojovalo. Nic jí neříkala ani teorie, a tak ji učitel podpořil v hraní podle akordů. To Kristýnu nadchlo. Na druhém stupni základní školy se posléze na doporučení svého lektora přihlásila do základní umělecké školy, jelikož věřil, že právě odlišný přístup výuky ji může pomoci její talent rozvinout. A měl pravdu. Kristýně se otevřely dveře do zcela nových dimenzí. "Dostala jsem se do big bandu, kromě hraní na klavír jsem se učila zpívat, psát vlastní písničky, pracovat na muzikálech a dalších projektech,“ vyjmenovává mladá umělkyně, která dnes kromě piana hraje také na kytaru a bicí.

Inspiroval ji král popu Michael Jackson

Největší zalíbení však našla v psaní a komponování vlastních písní. Svého prvního kousku se přitom zhostila v pouhých 14 letech. Skladeb má v šuplíku nepočítaně. K některým se navíc po letech vrací, přepracovává je nebo je rozepisuje pro celý orchestr. Inspirací jí byl například pianista Ludovico Einaudi nebo populární zpěváci, jako je Robbie Williams, Christina Aguilera nebo Michael Jackson. Právě díky svému zájmu o komponování se spolu se svojí učitelkou zpěvu Ladou Holaňovou dostala do ročního stipendijního programu MenArt pro nadané děti, kde měla příležitost čerpat ze zkušeností české skladatelky a držitelky několika cen Anděl Beaty Hlavenkové.

Beata Hlavenková je česká skladatelka, zpívající klavíristka, aranžérka a producentka, která se stala držitelkou Ceny Anděl 2019 v kategorii Interpretka roku, Ceny Anděl 2013 v kategorii Jazz & blues a Ceny Jantar 2019 v kategorii Interpretka roku. Jako hudební pedagožka působí na New York University v Praze.

Aranžérka orchestru i vedoucí univerzitního pěveckého sboru

Po dokončení střední školy se Kristýna rozhodovala, co dál. Konzervatoř nepřipadala v úvahu, jelikož už za sebou jednu střední školu měla, a zároveň se bála, že na JAMU nemá dostatečné teoretické hudební vzdělání. Zkusila se proto podívat na nabídku zahraničních univerzit, z nichž nakonec zvolila anglickou University of Chichester - obor zpěv. A rozhodnutí to bylo dle všeho víc než správné. Letos dokončila bakalářské studium a chystá se na magisterské. A v hlavě má celou řadu hudebních plánů. Ráda by nahrála a vydala album s kapelou, uskutečnila koncertní turné nebo složila hudbu pro film či muzikál. Jak se zdá, o téhle nadějné holce z Česka ještě uslyšíme...

Zdroj: vlasta.cz menart.cz

Související články