Pokud si někdo před čtvrtstoletím vsadil, že Camillu Parker Bowles budou jednou v Británii titulovat oficiálním oslovením královna manželka, dost možná velmi zbohatl. Něco takového tehdy zřejmě jen tak někoho nenapadlo, koncem milénia by takové úvahy byly jak z říše té nejdivočejší fantazie. V té době Camilla patřila naopak mezi nejvíce nenáviděné lidi na světě, určitě přinejmenším na britských ostrovech. Mnozí ji vinili z krachu manželství korunního prince Charlese a adorované Diany, princezny z Walesu.

Pravda je, že nejstarší syn královny Alžběty II., brzy čtyřiasedmdesátiletý Charles, měl pro Camillu slabost od mládí. Tedy ani ne tak slabost, byl do ní zkrátka zamilovaný, a to už někdy od počátku 70. let, kdy se poprvé setkali. Mimochodem říká se, že jejich románek začal flirtem na jedné z tradičních britských zahradních oslav, kdy se na tehdy třiadvacetiletého prince obrátila se slovy: „Moje prababička prý byla milenkou vašeho pradědečka, co vy na to?“ Prostořekost o necelé dva roky starší Camilly zaskočeného prince okouzlila a s atraktivní sebevědomou dívkou se začal vídat. Měli toho hodně společného, oba milovali koně – podobně jako princova matka, královna Alžběta II., a sdíleli i podobný sarkastický smysl pro humor. Zvlášť Camilla prý dokázala Charlese rozesmát na celé kolo. Chvíli spolu dokonce chodili, ale záhy se rozešli, přičemž není úplně jasné, kdo vztah ukončil.

Některé zdroje uvádějí, že Camilla nebyla korunou vyhodnocena coby vhodná matka budoucích následníků britského trůnu a princ – od narození připravovaný na převzetí vlády – se podvolil. Jiné, že vztah rozčísla sama Camilla, která nevěřila, že by si ji kdy korunní princ mohl vzít. Ostatně v době, kdy spolu chodili, údajně takovou možnost ani nikdy nezmínil. Každopádně krátce po jejich rozchodu princ odjel na osm měsíců sloužit na loď britského námořnictva, a když se vrátil, Camilla byla zasnoubená. Přece jen jí bylo „už“ 26 let.

Dobří přátelé

Rodina Camilly Rosemary Shand, jež přišla na svět 17. července 1947, rozhodně patřila k výkvětu britské vyšší třídy. Dědeček Camilly byl 3. baron Ashcombe, Roland Cubitt, a její otec major Bruce Shand. Camille, nejstarší z dětí Shanda a jeho ženy Rosalind Cubitt, se dostalo klasického vzdělání potomků ze zámožných rodin – studovala v Londýně, ve Švýcarsku a ve Francii. Většinu dětství trávila v jihoanglickém Sussexu. Jezdila na koni, měla ráda psy – dnes je hrdou paničkou dvou Jack Russel teriérů, kteří se jmenují Bluebell (Zvoneček) a Beth (Betynka), což je docela zajímavé vzhledem ke jménu nedávno zesnulé královny.

Po rozchodu s korunním princem se velmi rychle zasnoubila s důstojníkem britské armády Andrewem Parker Bowlesem, a když s ním šla v roce 1973 k oltáři, slavnostnímu aktu přihlížela i Charlesova teta Margaret, sestra královny Alžběty II., a princezna Anna, Camillina přítelkyně a Charlesova sestra. Korunní princ se svatby nezúčastnil.

Manželskému páru se narodily dvě děti, Tom Parker Bowles a Laura Lopes. Camilla a Charles se nicméně neztratili jeden druhému z očí. Princ se stal kmotrem Toma a „kamarádka“ Camilla mu údajně radila i s výběrem budoucí manželky. Pokud tomu tak vskutku bylo, tak tahle rada zřejmě nepatří k těm, jichž by si královská rodina mohla nějak zvlášť považovat… Charles se oženil osm let po Camille a vzal si krásnou Dianu Spencer, dívku, která podle všeho splňovala přísné požadavky na matku budoucích panovníků. Byla z vážené aristokratické rodiny, mladá, krásná, nevinná. Ukázalo se však, že na konci 20. století už nestačí jen dobrý původ, a manželství, v němž se narodili princové William a Harry, skončilo v roce 1996 mimořádně dramatickým rozvodem a obrovským skandálem pro královskou rodinu.

Právě v 90. letech se na scénu znovu vrátila Camilla. Zlomovým okamžikem byl do té doby nevídaně otevřený rozhovor zklamané princezny Diany s BBC, v němž pronesla památnou větu: „Byli jsme v tom manželství tři, takže tam bylo trochu těsno.“ Hřebíkem do rakve manželství korunního prince s princeznou lidských srdcí, jak se Dianě přezdívalo, byl odtajněný osmiminutový milostný a velice intimní telefonát prince Charlese s Camillou, který si snad žádný člověk ani nechce připomínat.

Nejhorší žena pod sluncem

Rozvod byl nakonec jedinou možností a souhlasila s ním i královna. Princezna Diana se proměnila z plaché dívky, která nervózně uhýbala pohledem, když se na ni zaměřila pozornost, v sebevědomou ženu stojící na vlastních nohou. Od rozvodu opakovaně promluvila o svém životě za zdmi Buckinghamského paláce, popsala zdravotní potíže, s nimiž se potýkala a nezdráhala se hovořit o svém nepodařeném manželství, což královská rodina nerada sledovala a nikdy nekomentovala. Mimochodem přezdívku „rotvajler“ pro svou sokyni vymyslela také ona.

Po rozvodu se Camilla začala pomalu objevovat po princově boku. Byla také rozvedená, její manželství skončilo o rok dříve, ačkoli se svým mužem ve společné domácnosti nežila už skoro deset let. Pak se ale odehrála tragédie, která Camille na několik let zařídila přední příčky v žebříčcích nejvíce opovrhovaných bytostí. Diana – nejsledovanější žena planety – budila mimořádný zájem veřejnosti, který se jí stal osudným. V létě 1997 – letos od té chvíle uplynulo čtvrt století – zahynula při divoké automobilové honičce s bulvárními novináři v Paříži, kam přijela se svým tehdejším přítelem, miliardářem Dodim Al Fayedem.

Smrt šestatřicetileté princezny Diany byla šokem pro všechny včetně královny a celé rodiny. Britská monarchie utrpěla, mnozí jí začali vyčítat uzavřenost a zkostnatělost, se kterou se Diana nedokázala sžít. Ze zesnulé princezny se naopak stala ikona a dodnes patří k nejobdivovanějším členům královské rodiny vedle samotné královny Alžběty II. Největší podíl viny ovšem na svých bedrech pocítila „královská metresa“ a „koňský ksicht“, jak se jí v té době také říkalo – tehdy čerstvě padesátiletá Camilla Parker Bowles. Stáhla se do ústraní a setrvala v něm nejméně dva roky.

V posledním roce minulého století se však s princem Charlesem oficiálně sestěhovali a o šest let později, v dubnu 2005 – více než třicet let poté, co spolu krátce chodili – se během skromného obřadu ve Windsoru vzali. Ovšem ani tehdy nevyšla svatba přesně, jak měla, ale uskutečnila se s jednodenním zpožděním kvůli účasti prince Charlese na pohřbu papeže Jana Pavla II. Svatby se zúčastnila i královna Alžběta II., která už svému synovi Camillu nerozmlouvala. Ostatně princ byl zcela rozhodnutý, větší skandál v tomto případě už asi nastat nemohl a sama královna si zřejmě ještě pamatovala příběh svého strýce, krále Eduarda VIII., který se rovněž milované ženy – rozvedené Američanky Wallis Simpson, nevzdal a raději abdikoval ve prospěch svého bratra, královnina otce, budoucího krále Jiřího VI.

Nicméně ještě v polovině první dekády nového tisíciletí Camilla patřila k nejvíce nenáviděným lidem na ostrovech, a že tamní ostrý bulvár umí vytvořit „kreatury“. Princ Charles se rozhodl bojovat v podobném duchu a najal ty nejlepší PR experty, aby pošramocenou pověst jeho ženy trochu napravili.

A stalo se. Camilla se začala více ukazovat na různých prospěšných akcích, zaměřila se na charitu v oblasti vzdělávání malých dětí a léčby osteoporózy, kostní choroby, která se projevuje řídnutím kostí a jež sužovala její matku a babičku. Jednou dokonce vystoupila v předtočeném spotu u zábavné televizní taneční soutěže, obdoby Stardance, kde se svěřovala, jak je napjatá a jak doufá, že vyhrají její favorité. Britové ji začali pozvolna přijímat, byť si na ni spíše zvykli. Asi nejvíce jí ale pomohlo prohlášení Charlesova mladšího syna, prince Harryho, jenž v roce 2005 řekl, že Camillu mají s bratrem Williamem rádi. „Je to úžasná žena, která učinila našeho otce velmi, velmi šťastným, a to je ta nejdůležitější věc.“

Princezna, nebo královna?

Princezna, nebo královna?

Po sňatku Camilly s Charlesem vyvstal velký problém, jak se bude jednou oslovovat manželka krále Karla III. Pro mnohé bylo nepředstavitelné, že by byla královnou, vždyť nezískala ani titul princezny z Walesu. Do skonu královny Alžběty II. byla vévodkyní z Cornwallu. Uvažovalo se o titulu princezna choť. Letos v únoru však slábnoucí královna prohlásila, že by si přála, aby Camilla získala oficiální titul manželek králů, a to královna choť. A tak se také stalo, byť ještě v březnu se pro toto oslovení vyjádřilo pouhých 20 % Britů. Bezmála 40 % by raději zůstalo u princezny. Královna choť podle nich mohla být jen Diana.

ZDROJ: časopis Vlasta

Související články