Pro milovníky koupání: Slezská Harta

V podhůří Jeseníků nedaleko Bruntálu leží nejmladší přehrada v Česku. Je to místo pro romantiky, kterým nevadí, že tu chybí penziony i vyhlášené restaurace. Místo toho se můžete koupat na vylidněných travnatých plážích, objevovat zapadlá zákoutí, křižovat její okolí na kole nebo vodní hladinu na paddleboardu či loďce při západu slunce. Obojí si můžete půjčit v Leskovci a Nové Pláni, které lze považovat za místní centra. Paddleboard pro osm osob, na kterém si užijete spoustu legrace, vám zase půjčí v Mezině. Nejkrásnější pohled na Slezskou Hartu a Jeseníky je z rozhledny na Velkém Roudném, což je nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku. Když se podíváte na fotku přehrady, zjistíte, že tvarem připomíná čínského draka a tvoří ji mnoho zátok. A největší zážitek? Když se při západu slunce usadíte s čepovanou Holbou v restauraci U Kormidla a zaposloucháte se, jak plachty jachet cinkají o stěžeň.

www.slezskaharta.cz, www.hartasilesia.cz

Pro turisty: Na Čerchov za pohraničníky

Český les je menším bratrem Šumavy, ale to neznamená, že se v kraji hrdých Chodů budete nudit. Kopce jsou tu mírnější a o hezké túry s výhledy až do Německa není nouze. Například můžete zdolat nejvyšší vrchol pohoří – Čerchov. Z parkoviště nedaleko obce Capartice budete nahoře v nadmořské výšce 1 042 metrů rychlou chůzí za hodinu a půl. A stojí to za to. Je to totiž tak trochu výlet do jiné doby. Vrchol Čerchova leží jen dva kilometry od německé hranice a byl v minulých desetiletích nepřístupný – obývala ho jen vojenská posádka hlídající hranice a zdejší objekty byly přísně tajné. Z těchto důvodů zde vyrostla nevzhledná vojenská věž a na Kurzovu rozhlednu z roku 1905 turisté nemohli. Vy už ale dnes ano. Vrcholu dominuje svérázné socialistické občerstvení – celá místnost je vyzdobená dobovými plakáty z komunistické éry. Objednat si zde můžete i drinky jako třeba Semafor, Mozek v krvi či Rákosníčka. Zpátky do současnosti vás vrátí nedaleké malebné Domažlice s krásným náměstím, gotickým kostelem a muzeem Chodska v Chodském hradu.

K objevování: Novohradské hory

Novohradské hory by mohly vyprávět. O odsunu sudetských Němců, obsazování jejich domů, o vystěhování českého obyvatelstva, aby tu mohla vzniknout železná opona. A také vyprávějí. Úzké asfaltové lesní cesty spojující malé vesnice vybízejí k cykloturistice, neprostupné husté lesy tak trochu nahánějí strach, cykloznačky bývají zarovnané čerstvými kládami všudypřítomných dřevorubců. A objevovat je tu co. Park Terčino údolí, opevněnou vesnici Žumberk či tvrz Cukštejn, zapomenutou vesnici Pohoří na Šumavě, která se vrací do života. Dominantou kraje je pak monumentální barokní kostel postavený v letech 1708 až 1715 v Dobré Vodě. Je vidět snad odevšad, a když se postavíte na jeho mohutné schodiště, bere dech. Autorství bývá připisováno Kiliánu Ignáci Diezenhoferovi. Navštivte také samotné město Nové Hrady.

Pro děti: Horský lanový park Tarzania

Pozor, je to návykové. Většina dětí se totiž bude chtít vracet – do horského lanového parku Tarzania v Trojanovicích pod horským sedlem Pustevny. Má pět stupňů obtížnosti – vybírat můžete od jednoduché červené (osmnáct překážek ve výšce 2–4 metry nad zemí pro nejmenší) až po černou (35 náročných a adrenalinových překážek pro odvážné, na jejichž zdolání lezec potřebuje 1,5 hodiny a výšku od 165 cm). Ve všech úrovních nechybějí klády, žebříky, sítě, zhupy i lanovky a je to legrace sledovat děti, jak si s nimi poradí. Na všech trasách jsou návštěvníci jištěni speciálními systémy, na ty složitější se vyráží i se sedáky. Je to unikátní, ale i vyčerpávající zážitek, který si rádi vyzkouší i dospělí. www.tarzanie.cz

Pro cyklisty: Podél Bečvy

Začíná v Beskydech a končí v Tovačově, jižně od Olomouce. Celkem má asi 160 km a zdolává se během ní převýšení okolo 1 000 m. Stejně jako řeka má i stezka dva „prameny“. Začít můžete buď ve Velkých Karlovicích, nebo na Horní Bečvě. Z Karlovic se přes Nový Hrozenkov a Huslenky dá dojet do Valašského Meziříčí. Tam se dostanete (přes Rožnov pod Radhoštěm), i pokud začnete na Horní Bečvě. Ve Valašském Meziříčí se obě cesty spojí a pokračují přes lázeňské město Teplice nad Bečvou, Hranice na Moravě, Lipník na Bečvou, Přerov až do Tovačova. Stezku lze rozložit do několika dnů a objevovat památky na trase. Anebo můžete pouze šlapat – od jedné hospůdky ke druhé.

www.cyklostezkabecva.com

Pro romantiky: Kadaň a okolí

Chcete se někde romanticky zasnít? Vydejte se do královského města Kadaň. Stojí na levém břehu řeky Ohře a bere dech. Na svém kontě má několik NEJ. Nejdelší zachovalé opevnění v Čechách s Mikulovskou bránou, Katovu uličku zapsanou v České knize rekordů jako naši nejužší ulici a františkánský klášter coby nejstarší poutní místo v Česku. Nevynechejte náměstí se sloupem Nejsvětější Trojice a kostelem Povýšení svatého Kříže. Pak můžete pokračovat podél řeky Ohře (po cyklostezce nebo vozem) do Ostrova nad Ohří, kde je možné obdivovat centrum města s novogotickou radnicí. Dominantou je zámek s prosklenou Dvoranou a několika expozicemi, k nahlédnutí láká i Palác princů s Bílou bránou a letohrádek, v němž sídlí umělecká galerie. Barokním skvostem je takzvaný Posvátný okrsek, komplex budov někdejší koleje piaristů s několika kaplemi, klášterním kostelem a muzeem porcelánu. A největší zážitek? Skočte v loděnici u mostu do Ohře a užijte si pohled na zámek z druhé strany.