Donovaly patří mezi známá slovenská lyžařská střediska, leží mezi pohořími Velká Fatra a Nízké Tatry na sever od Banské Bystrice. Například z Prahy se tam dostanete za zhruba pět hodin.

Lyžařské středisko Donovaly nabízí opravdu zajímavé vyžití. Chcete si udělat rodinný plán? Pak počítejte s tím, že můžete vyrazit na takzvaný freshtrack, kdy si můžete zajezdit na dokonalém „manchester“ svahu. Stačí, když si přivstanete a na svahu budete krátce před sedmou. Soukromou lyžovačku si tak užije každý, kdo si koupí lístek za 49 eur, jejich počet je limitovaný, takže můžete počítat s tím, že na svahu vás až do 8.30 hodin bude opravdu jen pár. Nehrozí žádné fronty ani střety na svahu, a když vám vyhládne, určitě oceníte, že v ceně je skvělá snídaně. Ve stylovém HUSKY baru u dolní stanice lanovky si pochutnáte na bohaté snídani a nebude chybět ani šampaňské.

Dětský ráj

Zajezdili jste si, a tak můžete vyrazit se svými potomky do dětského FUNPARKU. Je zde devět posuvných pásů, díky kterým se děti učí lyžovat mnohem rychleji a snadněji. Místní instruktoři mluví několika světovými jazyky, takže se nemusíte bát, že jim váš potomek nebude rozumět.

Dětský FUNPARK v Donovalech leží v části Mistríky, v nejvhodnější lokalitě pro učení lyžování mezi dvěma svahy – Nová hoľa a Záhradište. Má zhruba 12 500 metrů čtverečních a děti se tu v lyžařské škole mohou učit od 3 roků.

Dokladem toho, že středisko myslí na děti, je fakt, že k dospělému lyžařskému lístku dostanete i bezplatné jízdné pro děti až do věku osmi let, což je o dva roky více než ve většině lyžařských středisek. To platí při nákupu tří- až sedmidenních skipasů, přičemž šestidenní lyžovačka s PARK SNOW Card v hlavní sezóně stojí pro dospělého již od 25,30 eur na den. Výhodně si ji můžete koupit online na www.parksnow.sk.

Pravděpodobně se vám vyplatí si koupit osmihodinový výběrový lístek, který je vhodný pro všechny, co si chtějí užít svobodu a zároveň nelyžují celý den. Prvním přechodem přes turniket se z lístku odpočítá jedna hodina, během které může majitel permanentky uskutečnit neomezený počet jízd. Když po uplynutí této hodiny už žádný další průchod přes turniket neuděláte, zůstává na lístku sedm hodin, které můžete využít kdykoliv během dne nebo i dalších dnů, a to včetně večerního lyžování.

Večerní lyžování a výhodné slevy

Celodenním lyžováním ale ještě zábava zdaleka nekončí, určitě vyzkoušejte i to večerní. Výhodou je, že se sjezdovky upravují postupně, proto můžete lyžovat bez přerušení až do 21 hodin.

Koupíte-li si za 2,90 eur slevovou PARK SNOW Card, získáte výhodnější ceny na vleky a případně další slevy v jiných zařízeních a restauracích (podrobné informace na webové stránce www.parksnowcard.sk). Je pravda, že místní gastro scéna ještě čeká na větší vzedmutí.
Z míst, která jsme vyzkoušeli, můžeme proto bez výhrad doporučit zejména Husky bar u dolní stanice vleku a vedle něj stojící restauraci Pod Magurou.

Adrenalin na běžkách i na kluzáku

Chcete-li si dát více do těla, vyzkoušejte skialpové trasy, na tento druh sportu jsou tady ideální podmínky, protože trasa po hřebenu od horní stanice sedačkové dráhy na Novou hoľu je doslova dechberoucí.

Zábavu si můžete užít také při jízdě se psím spřežením nebo i na saních tažených koňmi. Najdete je kousek od hlavního parkoviště. Z horního stanoviště lanovky na vrch Nová hoľa si můžete také vyzkoušet tandemový paraglidingový let. Užijte si neskutečnou svobodu a adrenalin na padákovém kluzáku spolu s instruktorem. Poletíte ve výšce 200 až 500 metrů nad zemí, přibližně 10 až 20 minut, prohlédnete si celé středisko z ptačí perspektivy, a když budete chtít, dostanete z letu i fotky anebo krátký film.

Běžkaři si pak přijdou na své na celkem 18,4 kilometrech běžkařských tratí. K dispozici jsou dva běžecké okruhy v okolí Polianky a Močiarov a trasa z Donovál až na Šachtičku. Za mě osobně patří k největším zážitkům střediska zejména trasy kolem Polany, které vedou po dlouhých sněžných pláních, z kterých budete mít výhled na daleké vrcholky Vysokých Tater. Daleko od lidí, v klidu, jen vy a sníh.