Pelíšky. Kdo by je neznal? Jedna z nejúspěšnějších českých filmových komedií z pera scénáristy Petra Jarchovského a režiséra Jana Hřebejka s jemnou poetikou a humornou nadsázkou popisuje životní osudy, rodinné rituály, lásky i trapasy tří generací mužů a žen na sklonku šedesátých let minulého století v pražských Košířích. Snímek je souborem vlastních rodinných vzpomínek tvůrců a motivů z knihy Petra Šabacha Hovno hoří.

VIDEO: Nejlepší hlášky z filmu Pelíšky

Zdroj: Youtube

Do projektu, který vznikal dlouhé čtyři roky, se podařilo sehnat mimořádně silnou hereckou sestavu v čele s Miroslavem Donutilem, Bolkem Polívkou, Evou Holubovou, Jiřím Kodetem, Jaroslavem Duškem, Emílií Vašáryovou a Stellou Zázvorkovou, kteří se před kamerou postarali o nezapomenutelné okamžiky. „Potřebovali jsme lidi, kteří nám postavy nejenom odehrají, ale kteří vnesou do příběhu i svoje osobní kouzlo a zkušenost. A měli jsme štěstí, protože na účast ve filmu kývly naše největší současné herecké hvězdy," vzpomíná Hřebejk.

Komedie spatřila světlo světa v roce 1999 a od té doby se bez ní neobejdou žádné Vánoce. Řada hlášek dokonce zlidověla. Známá je například věta „Proletáři všech zemí, vyližte si prdel", kterou do příběhu navrhu Jiří Krejčík hrající profesora Stárka. Sám větu údajně zařval v osmašedesátém do vrat ruských kasáren. Původně však heslo vymyslel herec a malíř Josef Hlinomaz, který ho ve stejném roce namaloval na svůj obraz. Uchytily se však i hlášky, které ve scénáři původně nebyly, ale jako improvizaci je do děje vnesli samotní herci. Jedná se třeba o zkonstatovaní "A skláři nebudou mít co žrát," které ze své vlastní iniciativy pronesla Stella Zázvorková při představování plastových skleniček.

A vtipné je i zákulisí scény z třídních schůzek, na nichž Eva Holubová napsala na tabuli slovo "prcat". „Nebyla jsem schopná to slovo před kamerou vyslovit. Proto mi Jarda Dušek radil, abych si dokola opakovala mrcat, mrcat, mrcat a prdat, prdat, prdat a pak bych to vyměnila. Ale mně to stejně nešlo. A tak mě napadlo, že na to půjdu od lesa a že to napíšu na tabuli. Hřebejkovi se to líbilo, chtěl, abych to napsala, podtrhla a ještě navíc řekla," vzpomíná oblíbená herečka na horké chvilky při natáčení.

Asi nejvíce se však do dějin zapsala scéna, kdy se Jiří Kodet, jakožto cholerický otec, hádá se svou filmovou dcerou, zda obědvají knedlíčky nebo noky. A na první pohled humorně působí i scéna, kdy Kodet místo odpovědi na otázku "Hledáš někoho, soudruhu?" udeří nesympatického učitele Jaroslava Duška holí. Do své role se ale herec natolik položil, že Duškovi způsobil pořádnou modřinu. Jiří Kodet, který byl dle své první ženy Renaty Cihelkové ve skutečnosti ještě výbušnější něž na plátně, by v úterý 6.12. oslavil 85. narozeniny.

Co dalšího jste o filmu Pelíšky netušili?

  • Název Pelíšky byl původně pouze pracovní a nikomu, s výjimkou Jiřího Kodeta, se nelíbil. Štáb však lepší pojmenování nenašel, a tak zůstaly Pelíšky.
  • Scénář se přepisoval celkem osmkrát, v původní verzi například nebyl srpen 68 a obsazení Československa. Pět let také trvalo než se sehnaly potřebné finance.
  • Píseň "Slunečný hrob" od kapely Blue Effect, použitá ve filmu, byla za komunistů zakázána, a to kvůli věnování Janu Palachovi. Obnovenou popularitu jí přinesl až Jan Hřebejk právě filmem Pelíšky.
  • Simona Stašová neměla jako paní Šebková ve filmu žádnou paruku, účes byl vytvořen z jejích vlastních vlasů. Šok zažila, když jí kolega Bolek Polívka do drdolu zapíchl hořící prskavku, tato scéna totiž ve scénáři nebyla. Jednalo se o vypečený vtípek a hercovu improvizaci.
  • Scéna, kde Jaroslavu Duškovi začnou hořet vlasy od plynové karmy, se musela opakovat celkem šestkrát.
  • Úlohu paní Krausové, manželky Jiřího Kodeta, kterou ztvárnila Emília Vašáryová, měla původně hrát Iva Janžurová, ale roli odmítla. Údajně kvůli pověrčivosti, protože tato postava ve filmu zemře.
  • Škola, ve které učil Jaroslav Dušek alias Saša Mašlaň, je ve skutečnosti Fakulta tělesné výchovy a sportu v pražských Vokovicích, která se objevila už v Hřebejkově filmu Šakalí léta v roce 1993.

Zdroj: vlasta.cz csfd.cz kinotip.cz Česká televize

Související články