Mnozí z nás Halloween odsuzují, protože je to přece ten americký svátek, který u nás nemá co dělat. Jenže co kdybychom vám prozradili, že kolébkou tohoto celosvětově oblíbenégo svátku je Skotsko a Irsko? Historikové jeho původ odvozují od keltského svátku Samhain, který keltští protestanti slavili v noci z 31. října na 1. listopadu na svátek Všech svatých, jelikož věřili, že právě v tento den se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých.

Jeho název je pak odvozen ze skotského All Hallow´s Eve. Keltské oslavy vycházely ze starých pohanských zvyků a vůbec nebyly truchlivé. Naopak! Slavilo se, jako by to bylo naposled, a to přetrvává dodnes. Oproti tomu katolický svátek spojený s Dušičkami je vážný a smutný.

A proč se na Halloween dlabou dýně a převléká se za kostlivce? Může za to jedna pradávná legenda. Traduje se, že kdysi dávno žil lakomý kovář jménem Jack, který dost pil. Jednoho dne, když byl zase pod parou, si pro něj přišel ďábel. Jenže Jack nebyl jen opilec, ale také pěkně vykutálený šibal, a čerta obelstil. Za to mu pekelník musel slíbil deset let života navíc.

Na den přesně si ďábel pro hříšníka přišel znova, Jackovi však poskytl možnost posledního přání. A tak si Jack přál - chutné jablíčko z té nejvyšší větve košaté jabloně. Jenže zatímco čertisko šplhalo na strom, stačil Jack do kmene vyřezat kříž, aby se nemohlo dostat dolů. Leda by slíbilo, že brány pekelné zůstanou pro Jacka navždy zavřeny. A tak se stalo. Za pár let ale Jack zemřel. Do pekla nemohl a pro své lakomství a zlé skutky ho ani v nebi nechtěli. Co měl tedy dělat? Navěky se toulat tmou a na cestu mezi životem a smrtí si svítit jediným uhlíkem z pekelného ohně, uloženým ve vydlabané řepě...

Jak se tedy svátek dostal do Ameriky?

Jednoduše. Společně se skotskými a irskými migranty, kteří v 19. století hojně prchali před bramborovým hladomorem právě na americký kontinent. Tam pak tuřínové a řepové lucerničky nahradily vydlabané dýně. Tykev obecná je totiž původním americkým druhem, navíc dozrává na podzim a k výrobě halloweenských svítilen se lépe hodila.

Z tradičních oslav veselá komerce

Přestože se tradice postupně rozšířila do celého světa, za oceánem svátek všech mrtvých prožívají asi nejvíce. Lidé zdobí své domy a zahrady vydlabanými dýněmi, svíčkami, pavučinami a kostrami a převlékají se za strašidla. Děti pak v maskách zombíků, čarodějnic či jiných hororových postav obcházejí sousedy a loudí sladkosti. Celé je to jedná velká podívaná. Z Halloweenu se tak stal komerční svátek, který má s původním významem pramálo společného.

Američané, a celebrity obzvlášť, však Halloween milují a každoročně se předhánějí, kdo předvede nejoriginálnější, či nejděsivější převlek. A vlastně proč ne? Na ty nejbláznivější se s námi pojďte podívat do fotogalerie. Ať je to, jak je to, stojí to za to!

Chcete s dětmi vyrazit na halloweenskou party s maskami, nebo si vyřezat pořádně strašidelnou dýni? Inspiraci na víkendové akce najdete zde.

Zdroj: vlasta.cz history.com

Související články