Hubenost malé Lesley Hornby se nedala přehlédnout a dělala starost i jejím rodičům. Lékař však prohlásil: „Je zdravá, jen má rychlé spalování!“ Její ruce a nohy byly tenoučké, kamarádi na ni z legrace volali „sticks“ -tyčinky, nebo „twigs“, proutky, a odtud později vznikla její přezdívka Twiggy, se kterou dobyla celý svět.

Nejobyčejnější pod sluncem

Twiggy bylo pouhých šestnáct, když padla do oka londýnskému kadeřníkovi Nigelu Davesovi. Udělal pár fotek, na kterých vynikly její obrovské oči, a snímky vystavil do výlohy.

Osud šel okolo a vzal na sebe podobu Deirdre McSharry, reportérky novin Daily Express. Napsala o zajímavé dívce článek a ta brzy poté začala pracovat jako modelka. Když o rok později odjížděla do New Yorku, málokdo by vsadil na to, že za oceánem udělá kariéru. Nevěřila tomu ani ona sama. Po letech o svých začátcích řekla: „Byla jsem ta nejobyčejnější holka pod sluncem. Ale šedesátá léta byla zvláštní doba, kdy i obyčejní lidé mohli dělat neobyčejné věci!“ Fotograf Barry Lategan ji nechal ostříhat nakrátko.

Tajemstvím jejího hlubokého pohledu tkvělo ve třech řadách nalepených umělých řas. Ale co způsobilo lavinu šílenství, když její fotky vyšly na obálce módního časopisu? Byla jiná, zajímavá, tajemná. Všechny dívky zatoužily být jako ona, zkracovaly si vlasy a začaly hubnout jako o život.

Na plný plyn

Twiggy spolupracovala s předními fotografy, zakázky se jí hrnuly, stejně jako pohádkové výdělky. Velmi rychle se stala topmodelkou, a to ani nemusela předvádět na přehlídkových molech, stačily její módní fotky. Spousta práce a fakt, že přišla do New Yorku z Londýna a nikoho neznala, asi přispěly k tomu, že se nestihla zkazit - nechodila na VIP večírky, nebrala drogy, nestřídala chlapy. První dva roky chodila se svým objevitelem Nigelem, který si změnil jméno na atraktivnější Justin de Villeneuve a dělal jí manažera. Jenže po čtyřech letech na špici začal být pro Twiggy módní svět příliš jednotvárný. Skončila v nejlepším a přestoupila do filmové branže. V roce 1971 si zahrála ve filmu The Boy Friend a znovu zazářila naplno. Získala filmové ocenění, dva Zlaté glóby, a stala se Objevem roku. A tehdy jako by se osud rozhodl, že mega slávy už bylo dost.

Matka a vdova

Další filmové role už byly menší a svět na Twiggy pomalu zapomínal. Aspoň měla více času myslet na sebe. Při natáčení filmu W. se zamilovala do kolegy, téměř o dvacet let staršího amerického herce, Michaela Witneyho a stala se jeho ženou. Narodila se jim dcerka Carly, ale rodinné štěstí zaclonil mrak. Witney pil. Po šesti letech manželství náhle zemřel na infarkt, bylo mu 52 let.

Druhého manžela přivedl Twiggy další film. Leigh Lawson vnesl do jejího života jistotu a řád. Jsou spolu 24 let. Twiggy vede spokojený život a v rodné Anglii je stále hvězdou. Vedle filmu zabodovala v televizních seriálech, dokonce měla vlastní show, ve které zpovídala třeba herce Dustina Hoffmana nebo zpěváka Toma Jonese. Nezřekla se ani módní branže, vytvořila značku oblečení a ložního prádla. Přestože už není superštíhlá a obléká velikost 40, v devadesátých letech se vrátila k modelingu. „Být zralá žena neznamená nebýt přitažlivá,“ prohlásila.

Od roku 2005 dělala modelku pro společnost Marks and Spencer a sama modely propagovala. V roce 2012 spolu s návrháři této značky vytvořila exkluzivní kolekci dámského oblečení pro tento módní řetězec. Stárne s grácií a říká o sobě, že plastické operace jsou jí cizí.