Hvězda filmů Nebezpečná rychlost, Matrix a John Wick má na kontě miliardy dolarů. Mohlo by se proto zdát, že žije úžasný život plný luxusu, jenže opak je pravdou. Keanu si toho v životě zakusil tolik, že se rozhodl vydat cestou pokory, skromnosti a pomoci druhým.

Na jednu ze slavných scén z trháku Matrix se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Narodil se 2. září 1964 v Bejrútu do chudé rodiny geologa a tanečnice. Když se rodiče rozvedli, otec byl zatčen za prodej drog a jeho matka si domů začala vodit náhradní tatínky. Čtyřikrát se vdala, ale s nevlastními otci neměl malý Keanu, ani jeho sestra Kim, dobré vztahy. Peklo, které zažíval v domácím prostředí, se podepsalo na jeho křehké duši a kvůli nezvladatelnému chování byl třikrát vyloučen ze střední školy, ze čtvrté pak odešel sám. Navíc trpěl dyslexií, se kterou se tenkrát nechtěl nikdo moc zabývat.

Jedinou radost mu přinášel sport. Měl našlápnuto k úspěšné hokejové kariéře, bohužel se těžce zranil a nemohl dále pokračovat. Dal se proto na herectví, které ho začalo neuvěřitelně naplňovat. Vyzkoušel si také režii a produkci. Mimo to se naučil hrát na baskytaru, napsal sbírku poezie a objevil lásku k motorkám.

Rána za ranou

Osud k němu byl neuvěřitelně krutý. Vše začalo ztrátou nejlepšího kamaráda Rivera Phoenixe, který v pouhých 23 letech zemřel na předávkování drogami. Další ránou, a to přímo na Štědrý den 24. prosince roku 1999, byla ztráta dcery. Jeho přítelkyně Jennifer Syme ji porodila mrtvou. A aby toho neštěstí nebylo pro jednoho člověka málo, o rok a půl později přišel Keanu i o přítelkyni. Jennifer tragicky zahynula při autonehodě.

Blízkým člověkem mu zůstala alespoň sestra Kim. Jenže i s tou si osud nehezky pohrál - onemocněla leukémií. “Když byla Kim v nemocnici, byl tam s ní Keanu celou dobu. Seděl vedle lůžka a držel ji za ruku,” řekl rodinný přítel časopisu People. “Keanu je takový můj princ. Naslouchá na sto procent. Pamatuje si každé slovo, které jsme si řekli," prozradila Kim s tím, že mají k sobě i nadále velmi blízko, a to i přesto, že se rozhodla opustit Ameriku a odstěhovat se do Říma, kde ji samozřejmě její bratr navštěvuje.

Pomáhá tam, kde je potřeba. Děkovat nepotřebuje

Keanu má pověst nenápadného a skromného muže, který je sice až nepředstavitelně bohatý, ale rozhodně si nemyslí, že peníze jsou všechno. Proto když může, tak pomůže. Založil například soukromou nadaci pro boj s rakovinou, která se věnuje výzkumu a financuje dětské nemocnice. Jeho jméno však nenese. Proč? “Na takové věci moc nejsem, proč to tam dávat, je to zbytečné. Hlavní je, ať funguje tak, jak má," odpověděl.

Herec se také aktivně zapojuje do nejrůznějších charitativních akcí. Kdo chce, může mu zavolat, popovídat si a zároveň přispět dobrovolnou částkou na výzkum léčby rakoviny, který je finančně velmi náročný. A coby bývalý hokejista podporuje také hráče, kteří utrpěli zranění páteře. A nakonec známý je i tím, že si přátelsky povídá s lidmi na ulici, a je jedno, zda je to kravaťák s kufříkem, maminka s kočárkem či bezdomovec. Keanu Reeves zkrátka nedělá mezi lidmi rozdíly.

Na Netflixu ho můžeme vidět v těchto filmech:

 • Siberia
 • John Wick
 • John Wick 3
 • Constantine
 • Vždycky budeš moje možná
 • 47 róninů
 • Pořádné pecky Billa a Teda
 • Ten pravý, ta pravá?

Věděli jste, že...?

 • Kromě tanečnice se jeho máma živila i jako kostýmní výtvarnice a mezi její klienty patřil i legendární rocker Alice Cooper, který chodíval přímo k nim domů. Keanu později prozradil, že sice nevypadal tak děsivě jako při svých show, ale nosil s sebou falešné zvratky a psí hovínka, aby terorizoval hospodyni.
 • Na motorce se naučil jezdit během natáčení jednoho filmu v Německu. Jeho nejoblíbenější motorkou je Norton Commando z roku 1973. V Kalifornii spoluzaložil firmu a prodejnu motocyklů na zakázku Arch Motorcycle Company. Nejezdí tak rychle jako dříve, neboť se stal účastníkem řady vážných nehod. Vášeň k motorkám ho připravila o pár zubů a jednou měl i natrženou slezinu. Kaskadérům z Matrixu věnoval motorky značky Harley Davidson.
 • Když jako mladý herecký talent přišel do Hollywoodu, první, co mu agent řekl, bylo, aby si změnil jméno, jelikož nikdo nevěděl, jak ho správně vyslovit. Keanu nevěděl, jaké jméno vybrat a tak šel k oceánu, který mu údajně poradil "Chuck Spadina". Agentovi se jméno nepozdávalo, Reeves tedy zkusil druhý návrh "Templeton Paige Taylor". V tu chvíli agent pochopil, že originál bude nejlepší a už ho do změny nenutil.
 • V jednom rozhovoru Keanu Reeves přiznal, že si chtěl vždycky zahrát Wolverina (Hugh Jackman) z týmu X-Men

Zdroj: vlasta.cz , netflixer.cz/osobnosti/17463-nestiti-se-bezdomovcu-a-nezlomily-ho-ani-krute-rany-osudu-skromny-sympatak-keanu-reeves-slavi-narozeniny/ imdb.com csfd.cz/tvurce/46-keanu-reeves/prehled/ tvguru.cz/keanu-reeves-skromna-hvezda-matrixu-a-johna-wicka-s-drsnym-zivotnim-pribehem-slavi-57-narozeniny/

Související články